V rybářském světě je lov štiky zvaných muskalunga často přezdíván jako „lov ryb tisíce náhozů.“ Troufne si na něj jen málo rybářů. A ještě méně z nich zvládne zmíněnou štiku pokořit.
Když se však spojí rybářský průvodce s lovcem rekordů, pak mohou překonat i ten světový rekord. Rybář Weston vytáhl štiku muskalungu, ze které se tají dech. O jakou rybu se jednalo? O obrovskou muskalungu o délce 146 centimetrů (57,5 palců) – ryba tak zřejmě překoná světový rekord.
Světový rekord čeká na potvrzení
Weston, který už má na kontě úctyhodných 39 světových rekordů, se nyní se spojil s Nolanem Sprengelerem, rybářskou legendou, která v roce 2021 překonala státní rekord Minnesoty v lovu štiky muskalungy.
Jejich taktika byla pečlivě promyšlená. Věřili, že největší šanci na rekordní úlovek budou mít v noci, kdy jsou největší štiky méně ostražité vůči nástrahám.
„Důvodem nočního rybolovu je, že největší muskalungy jsou plaché,“ vysvětlil Weston a dodal, že noční rybolov ve tmě byl pro něj novinkou, která obnášela házení obrovských nástrah do zdánlivě nekonečných hloubek.
V osudnou noc těsně před půlnocí Weston ucítil razantní záběr, na který čekal. Rána od ryby, která vzala jeho nástrahu, byla jako „srážka s náklaďákem. Místo zdlouhavého zdolávání byla Sprengelerova strategie jednoduchá: rychle navíjet, aby muskalunga neměla šanci uniknout.
Weston utáhl brzdu na maximum a rychle přitáhl rybu k lodi za méně než 5 minut. Tento rekordní úlovek okamžitě vyvolal ohlas nejen kvůli své velikosti, ale i díky týmové práci těchto dvou rybářských velikánů. Zatímco IGFA prověřuje Westonovu žádost, rybáři po celém světě napjatě čekají na potvrzení nového milníku v historii lovu štiky muskalungy.
Jak se štika muskalunga liší od „naší! štiky?
Štika muskalunga, nebo prostě „muskie,“ je největší sladkovodní štikovitá ryba Severní Ameriky, a zároveň jednou z nejvyhledávanějších trofejních ryb mezi sportovními rybáři. Narozdíl od běžných štik (Esox lucius), které najdeme i v Evropě, je muskalunga podstatně větší.
Dravec může dorůstat délek přes 150 centimetrů (přes 60 palců) a váhy kolem 30 kilo. Její tělo je protáhlejší a má charakteristické vzory v podobě pruhů nebo skvrn, které jsou závislé na konkrétním poddruhu nebo místě, kde žije.
Dalším rozdílem je i jejich povaha. Muskalunga je často o něco dravější a loví větší kořist, což ji činí ještě náročnější pro rybáře. Oproti běžné štice má také vyšší nároky na prostředí a je o dost vzácnější. Právě kvůli své velikosti, síle a plachosti ji rybáři přezdívají „rybou tisíce náhozů.“
Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz