Policie vyšetřuje krádež rybářského vybavení na Prostějovsku. Na sídlišti Svobody se tam zatím neznámý pachatel vkradl do sklepní kóje. A právě z ní odcizil značkové vybavení na rybaření.
Ilustrační foto: InRybar.cz a KŘP Olomouckého kraje
O krádeži rybářského vybavení informoval Prostějovský deník. Ten uvedl, že zloděj ukradl rybářské vybavení za více jak 20 000 korun. To, že zmizelo zmíněné rybářské vybavení, si rybář všiml v sobotu 25. března dopoledne.
Pachateli hrozí až 3 roky za mřížemi
Policisté celý případ vyšetřují jako krádež a porušení domovní svobody. Pokud se podaří pachatele dopadnout, pak může skončit ve vězení. „V tomto konkrétním případě hrozí pachateli až tříletý trest odnětí svobody,“ potvrdila pro magazín InRybar.cz policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Jaké vybavení rybářovi zmizelo? Šlo o značkové vybavení na rybaření, jehož celkovou hodnotu rybář odhadl na více jak 20 000 korun. Zloděj totiž ukradl kompletní vybavení – jak pruty s navijáky, tak značkový obal na pruty.
„Pachatel odcizil zelenošedý vak o výšce 190 centimetrů, ve kterém se nacházely dva dvoudílné pruty černé barvy na lov kaprů s navijáky, podběrák na ryby s černou rukojetí a zelenou sítí (všechno vybavení značky SONIK) a jeden dětský rybářský prut v ceně 500 korun,“ upřesnila policejní mluvčí.
„V tomto případě měl poškozený sklepní box zabezpečený visacím zámkem, ale pachatel se dovnitř dostal zřejmě po přelezení drátěných dveří,“ vysvětluje mluvčí policie Zajícová. Pokud byste v nějakém kamenném bazaru, anebo na nějaké bazarové internetové stránce, na podobné vybavení narazili, můžete kontaktovat policii.
Jak si chránit drahé rybářské vybavení?
Rybářské vybavení je „specifickou věcí“ na uložení. Rybáři jej kolikrát nemůžou kvůli pachu nebo znečištění nechat přímo v bytě. A proto volí uložení třeba ve sklepní kóji. Jenže právě tahle místa patří k rizikovým. Přesto i sklepní kóji lze zabezpečit.
„Obecně lze říci, že předejít vniknutím do různých objektů, můžeme zabránit použitím co nejvíce zabezpečovacích prvků, záleží samozřejmě ale na konkrétním místě. Potencionálního pachatele může od krádeže vloupáním odradit dobré zabezpečení, pokud se ale bude chtít dovnitř dostat za každou cenu a okolnosti tomu budou nakloněny, zřejmě mu nezabrání nic v tom, aby do objektu vnikl,“ říká Miluše Zajícová.
„Čím to ale bude pro něj složitější a náročnější, tím je větší pravděpodobnost, že svůj úmysl nedokončí. Cenné věci rozhodně nenechávejte na místech, kde hrozí zvýšené riziko vloupání. To jsou ale obecné preventivní rady, jak vloupání předcházet,“ dodává policejní mluvčí.