DomůNovinkyZdecimované řeky kvůli vodním elektrárnám! V Česku vyrobí 1,22 % elektrické energie

Zdecimované řeky kvůli vodním elektrárnám! V Česku vyrobí 1,22 % elektrické energie

- Reklama -

Asociace vodní turistiky a sportu vydala velmi zajímavý text, ve kterém předkládá čísla o výkonu malých vodních elektráren, které jsou v našich řekách. A při pohledu na tato čísla každého milovníka proudných toků napadne, jestli tenhle výkon malých vodních elektráren stojí za to, že některé naše řeky postihují třeba masivní úhyny ryb kvůli špatnému zacházení s vodou. Posuďte sami…

Foto: Východočeský ÚS

Ta čísla zní jasně: V České republice je podle Asociace vodní turistiky a sportu v různých lokalitách naší země 1457 malých vodních elektráren, které mají instalovaný výkon do 10 MW. Všechny tyto malé vodní elektrárny mají dohromady instalovaný výkon 351 MW, což představuje 1,22 % z celkové produkce elektrické energie.

Zajímavým údajem také je to, že jen 65 malých vodních elektráren, které najdeme v některých přehradách nebo na Labi či Vltavě má instalovaný výkon 180 MW, takže těchto šest desítek elektráren se podílí na 50 % produkce z MVE. Zbylých 0,6 % produkce pak vyrobí zbývajících 1392 elektráren.  

Asociace vodní turistiky a sportu upozorňuje, že Česko patří k zemím Evropské unie, ve které je jedna z nejvyšších fragmentací řek na našem kontinentu. Proč je tato situace realitou? Asociace například poukazuje na to, že na stavbu malých vodních elektráren se poskytovaly velmi výhodné dotace. Takže elektrárny v našich tocích rostly jako houby po dešti!

Asociace by ale měla řešení: „Pojďme společně kupovat jezy od státních podniků a uzpůsobovat je potřebám vodáků, rybářů či ekologů. Všichni máme v podstatě stejný cíl, aby se řeka stala opět řekou.“

INFO: Jak funguje byznys vodních elektráren? Zjistěte více v textu od AVTS!

 

Úhyny v blízkosti vodních elektráren

Labe (duben, 2020): Rybáři nahlásili, že v lokalitě řeky Labe ve Vysoké pod jezem došlo k úhynu ryb. Přivolaná Česká inspekce životního prostředí v dané lokalitě provedla inspekční šetření. Šetřením bylo zjištěno, že se na místě nachází v uzavřeném vodním rezervováru – vytvořeném mezi kameny pod betonovým přelivem jezu – asi 400 ostroretek stěhovavých.

Všechny exempláře byly ve velikosti 60 až 70 centimetrů. Jednalo se o ryby, které hledaly místo k vytření. V průběhu tření však došlo k omezení toku přes betonový přeliv a tím k poklesu hladiny mezi kameny. Vytvořil se tak uzavřený vodní rezervoár, který neměl dostatečnou kyslíkovou kapacitu.

PŘIPOMÍNÁME: Stovky mrtvých trofejních ostroretek v Labi pod vodní elektrárnou!

Vltava (duben, 2020): „Dne 18. dubna 2020 nám byl nahlášen úhyn parem v centru Českého Krumlova na revíru Vltava 26. Uhynulé parmy byly nalezeny v řece kolem pivovaru Eggenberg u náplavky. Našli jsme zde několik desítek parem, které byly pravděpodobně usmrcené turbínou malé vodní elektrárny. Věc jsme předali České inspekci životního prostředí a následně i Policii ČR. Doufáme, že se tento úhyn vyšetří a viník bude pokutován,“ napsali rybáři z Českého Krumlova.

PŘIPOMÍNÁME: Vodní elektrárna na Vltavě zmasakrovala krásné parmy!

Svatava (listopad, 2019): V pondělí 11. 11. 2019 byla na ŽP Kraslice schůzka s majitelem MVE, přítomen byl i zástupce ZÚS. Majitel MVE pochybení uznal a slíbil uhradit způsobenou škodu, kterou ZÚS vyčíslil na částku cca 106 000 Kč – to je škoda na uhynulých rybách atd.

Tato částka je už na účtu ZÚS a na jaře, až bude po jarním tání, a zanesené koryto řeky se mnohem více pročistí, budou nakoupeny nové ryby. Což je pro nás ta nejlepší zpráva! Dále se událost už dořeší na ŽP, jde o uhynulé chráněné ryby a nový manipulační řád. Je potřeba zajistit správnou funkčnost rybího přechodu.

PŘIPOMÍNÁME: Úhyn ryb za více jak 100 000 korun na Svatavě!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -