Jakmile zákonodárci schválí pozměňovací návrh zákona o rybářství, budeme moci chodit k vodě pouze s aplikací Rybářského informačního systému (RIS) a papírové povolenky budeme moci nechat doma. Zapisovat úlovky i docházky budeme moci elektronicky.
Samozřejmě kdo preferuje papírové povolenky, bude je moci používat i nadále. Pokud ale dáváte přednost elektronické podobě, dočkáte se už letos na jaře. S projektovým manažerem RISu Tomášem Kočicou jsme si povídali o možnostech, které RIS v současnosti nabízí. O tom, proč si v RISu můžeme koupit jenom některé povolenky a jiné ještě ne. Nebo o tom, jaké výhody bude přinášet přidružená aplikace RIS.
Tomáši, k čemu už můžou rybáři RIS využívat?
Součástí systému jsou webové stránky rybsvaz.cz, kde se generují informace uložené v systému o revírech a podobně, ale z pohledu rybáře je nejzajímavější karta člena. Po přihlášení rybáři vidí veškeré své aktuální i historické údaje, protože se nám podařilo nahrát údaje z minulých povolenek, včetně úlovků, v minulosti koupených známek a podobně.
Místní organizace mohou se svými členy komunikovat pomocí zpráv, které se rybářům zveřejňují nejenom v RISu a brzy se jim bude zobrazovat i v přidružené aplikaci. To se týká třeba akcí, brigád a podobně.
Nebo se zde budoucí rybáři, kteří ještě nejsou členy ČRS, mohou přihlásit do místní organizace.
Může si on-line vybrat organizaci, které chce být členem?
Přesně tak. A pokud jde o úplně nového člena, který ve Svazu nikdy nebyl, první ztotožnění a vytvoření účtu probíhá přes bankovní identitu. Pak přichází právě výběr místní organizace, do které chce vstoupit.
Jsou u místních organizací zveřejněné výše brigád?
Ne přímo v přihlášce, ale v rámci systému je přehled veškerých MO a v detailu MO najdete veškeré poplatky, které se na organizaci vážou. Takže včetně brigád nebo například mimořádných známek.
Zůstává možnost mezi MO migrovat?
Zůstává. Organizace lze měnit na dvě kliknutí, ale pro takový požadavek nesmí rybář své původní organizaci nic dlužit a musí mít splněné všechny povinnosti.
Je nějaký limit v tom, jak často může rybář MO měnit?
Je to na rybářově vůli. Jedinou podmínkou je, že nesmí mít podáno víc převodek zároveň. Nejdřív musí být vyřízen jeden přestup, pak teprve může začít běžet další.
A předpokládám, že migrace není dovolená ani v případě, že rybář nemá uzavřené kárné řízení?
Přesně tak. Pokud je naplánované kárné řízení nebo je rybář v trestu, tak odejít nemůže.
Jak to vypadá s možností vracet povolenky přes RIS?
Tuhle možnost už rybář letos měl (vracet povolenky musejí rybáři do 15. ledna – pozn. red.). V kartě rybáře je nad konkrétní povolenkou spuštěná kompletní evidence docházek a úlovků, což je příprava na elektronickou povolenku. Ale funguje to i u povolenek z roku 2024. Takže pokud rybář nechtěl vracet povolenku fyzicky na své MO, tak si v RISu vyplnil docházky a úlovky v rámci svojí karty a následně nahrál sken povolenky jako důkazní materiál.
Takže musel vyplnit úlovky a docházky i do papírové povolenky, je to tak?
Ano, u povolenky z roku 2024 to bylo potřeba. Z papírové povolenky to přepsal do počítače, oskenoval a poslal to do místní organizace.
A měl hotovo…
…a měl hotovo. Pouze pokud byl sken nekvalitní, organizace to mohla zamítnout.
Jak to rybář zjistil?
U povolenky je napsaný stav. Po odevzdání zde svítí „povolenka odeslána ke kontrole“ a ve chvíli, kdy to organizace uzná, se tento stav změní na „vrácená“. Pokud organizace povolenku neuzná, kontaktuje rybáře opět přes RIS s odůvodněním, proč nebylo vrácení povolenky akceptováno.
Jaké platby si tedy rybář může v RISu zařídit?
Zaplatit si může členskou známku, brigádu, mimořádnou členskou známku, kterou zrovna letos máme, zápisné a podobné záležitosti. To vše lze platit pomocí platební karty, QR kódů, platebních převodů a dalších metod.
U povolenek je to ale ještě o něco složitější, protože ČRS má stále povinnost vydávat všem rybářům pouze papírové povolenky. Proč?
Přikazuje to zákon. Rybář podle něj musí vlastnit fyzickou povolenku a při rybaření ji musí mít u sebe.
Takže pomocí RISu se ještě povolenky zařizovat nedají?
Dají. Ale musí k tomu dát souhlas vaše místní organizace. Právě proto, že povolenky musejí být stále ještě v papírové podobě, umožňují některé organizace nakoupit povolenku přes RIS s tím, že vám ji dopraví po vlastní ose – většinou poštou. S tím je ale spojená jistá administrativa – někdo to musí zabalit a poslat – a tím i další náklady, takže je to něco, co nemůžeme místním organizacím nařídit. Je na každé organizaci, zda toto svým členům umožní nebo ne.
A pokud to tedy místní organizace neumožňuje…
…tak je možné některé druhy povolenek koupit od jiných organizací. Takže pokud jste například z ÚS města Prahy, nic vám nebrání koupit si západočeskou roční povolenku od západočeské organizace, ale nemůžete si koupit celosvazovou povolenku nebo roční povolenku svého územního svazu, protože takovou musíte podle pravidel koupit vždy ve své vlastní místní organizaci. Takže pokud to vaše MO nepodporuje, koupit si ji přes RIS zatím nemůžete.
Jak rybář zjistí, že prodej povolenek přes RIS jeho organizace podporuje, nebo nepodporuje?
Při koupi povolenky si každý rybář vybírá organizaci, od které povolenku kupuje. Pokud ve výběru nevidí svou místní organizaci, tak tuto aktivitu jeho MO nepodporuje a přes RIS si celosvazovou nebo povolenku svého územního svazu pořídit nemůže.
A musí tím pádem jít fyzicky na svou místní organizaci, stejně jako v minulých letech.
Přesně tak.
Ale to je něco, co by se do příštího roku mělo změnit. Je to tak?
Ano. Máme připravenou legislativní změnu, která je aktuálně ve třetím čtení ve sněmovně – změna zákona o rybářství. Ta umožní vydávat povolenky i plně elektronickou formou, takže bude možné si povolenku zařídit stejně, jako dnes lze zařídit členské příspěvky.
Kde se bude povolenka zobrazovat?
V mobilní aplikaci. V té probíhá také zadávání docházek a úlovků, takže je možné vše evidovat přímo v terénu u vody.
Kdy předpokládáte, že by měl projít zákon, abyste mohli tyto představy uvést do praxe?
Aktuálně předpokládáme, že by to sněmovna měla schválit do konce ledna. To znamená, že v jarním období tohoto roku by mělo být možné koupit si elektronickou povolenku.
A co ti, kteří si už letos povolenku koupili nebo si ji koupí před uvedením plné elektronické povolenky do praxe?
S tím jsme počítali, takže už dnešní papírové povolenky v sobě nesou povolenku elektronickou. To znamená, že v případě schválení zákona i člověk, který si koupil papírovou povolenku, bude moci evidovat úlovky a docházky přes mobilní aplikaci.
Co se stane, když má rybář staženou RIS aplikaci, ale u vody není internetové připojení?
To je jedna z věcí, které obsahuje změna zákona. Aplikace musejí být schopné fungovat v off-line režimu. To znamená, že i když nejsem připojený na internet, aplikace je plně funkční. Data se s RISem synchronizují ve chvíli, kdy se člověk dostane na wi-fi nebo k datovému připojení.
Takže případná kontrola ze strany rybářské stráže nebude problém.
Přesně tak. Komunikovat mezi sebou budou aplikace rybáře a aplikace rybářské stráže. Ani jedna nemusí být připojena k internetu.
Takže jsou to dvě oddělené nádoby. Aplikace ukládá rybářem zadaná data i v režimu off-line, a když rybář dorazí třeba domů, kde má stálou wi-fi, data se sama spárují.
Ano. Pouze pokud si koupím povolenku, tak musím k internetu připojit aplikaci, aby se mi do ní povolenka nahrála. Pak mohu aplikaci odpojit od internetu a povolenka už v ní zůstává.
To vypadá, jako by byl RIS skoro hotový…
Je hotový asi tak z 95 %. Jsou hotové i funkcionality, které budeme veřejnosti ještě představovat. Jednou z nich je statistika úlovků na revírech, takže množství informací, které bude mít rybář k dispozici, bude výrazně větší, než jaké měl doposud.
Foto: autor, Tomáš Kočica a Český rybářský svaz
Tak jestli je RIS z 95% hotov tak se máme na co těšit. Už vidím jak rybáři budou vyplňovat elektronickou povolenku, když nejsou schopni pořádně vyplnit papírovou povolenku. A o dalším ani nemluvím
Tak ono to paradoxně může být snadnější. Navede vás to do správných kolonek. Navíc určitě ubyde povolenek, které MOčka nedostaly zpátky, protože stačí stisknout tlačítko a odeslat.