Provozovatelé soukromých lokalit se snaží co nejvíce chránit rybí obsádku ve svých revírech. A proto na mnoha takových vodách platí mnohem přísnější pravidla než například na svazových revírech.
Pokud se rybář rozhodne pro návštěvu soukromého revíru, pak často musí mít ve výbavě podložku pod ryby nebo vhodný podběrák na podebírání velkých ryb. Některé vody pak třeba vyžadují speciální háčky bez protihrotů, anebo dokonce dezinfekci pro ryby. Ale zdá se, že tato pravidla mohou být v budoucnu ještě přísnější…
Zákaz vynášení ryb na břeh
Soukromá lokalita Sahara patří k oblíbeným vodám pro milovníky kaprů v České republice. Právě tato lokalita skrývá velké množství obrovských ryb, které si ale provozovatel chce chránit. Takže i tady platí mnohem přísnější pravidla než na „státních vodách“. A majitel soukromé vody „pustil“ mezi rybáře nápad, že by se od příští sezóny na této lokalitě nemohly vážit ulovené ryby.
Jaká byla reakce? Tato myšlenka u kaprařů vzbudila velmi vášnivou diskusi. Rybáři například často poukazovali na to, že pokud lovec uloveného kapra váží ve vodě – kdy úlovek nevynese na břeh – pak je riziko poranění ryby naprosto minimální. Tato myšlenka se pak zalíbila i majitelovi vody Lukášovi Krásovi.
Nastal tak kompromis: v rybářských pravidlech pro rok 2024 se nově objevilo pravidlo o vážení ulovených ryb. „Ulovené ryby nesmí být vynášeny na břeh. Veškerá manipulace s rybou musí probíhat ve vodě v minimální hloubce 30 centimetrů.“
Kromě toho, že rybář nemůže na této vodě rybu vynášet na břeh, tak se v pravidlech píše také o zmíněném vážení. „Jestli je vše v pořádku, můžete si úlovek s maximální opatrností zdokumentovat. Vážení a focení ryb musí být pouze ve vodě v minimální hloubce 30 centimetrů,“ stojí v řádu soukromého revíru pro rok 2024.
Po vydání nových pravidel v roce 2024 se tak znovu přiživila zmíněná diskuse. Ovšem rybáře, kteří patří ke zkušeným kaprařům, tento nápad nijak nerozčiluje. Každý chápe, že ulovené ryby jsou na břehu hodně zranitelné. A my se ptáme: myslíte si, že tenhle trend bude k vidění i na jiných soukromých vodách? Vadilo by vám to?
Neopatrný rybář může rybu vážně poranit
Proč vlastně na soukromých lokalitách platí někdy až přísná pravidla? Cílem je chránit tamní ryby před poraněním ze strany rybářů. Což se občas stane. O jednom příklad jsme psali právě ze Sahary. Právě tady některý z rybářů způsobil velkému kaprovi vážné poranění.
Tamní hospodář prováděl kontrolní odlov, během kterého u některých ryb zjistil poranění žeber. A právě tohle byl důsledek nešetrného chování s rybou na břehu, kdy rybář může s úlovkem třeba příliš praštit o zem. Reakce tak na sebe nenechala dlouho čekat – od příštího roku budou na této vodě platit výše zmíněná přísnější pravidla.
Ale toto není jen případ jednoho soukromého revíru. Provozovatelé z různých koutů republiky na rybáře apelují, aby se k rybám chovali co nejšetrněji. Například provozovatel soukromého revíru Pilský během nedávných letních veder vydal několik zásad ohledně šetrné manipulace s rybou. Tyto zásady například upozorňovaly na správné používání podložek pod ryby.
Ano, někteří rybáři za letních dní sice v dobrém úmyslu použijí podložku, ovšem před použitím ji v létě nezchladí. A v tu chvíli může rybář rybu vážně poranit. To samé platí, pokud by ulovenou rybu polil odstátou, teplou vodou. V takovém případě by mohl lovec rybě vážně poškodit žábry. Takže pozor na to!
A aby toho nebylo málo: například na přehradě Jestřabice uhynula obrovská vyza. A zase: tento nešťastný případ se stal jenom proto, že se rybář k ulovené rybě choval nešetrně.
„Její úhyn je důsledkem neodborné a nešetrné manipulace některých z vás. Chápeme, že lovec se chce se svým úlovkem vyfotit (samozřejmě ve vodě, a nikoliv na břehu), ale opravdu není sportovní rybolov to, že se s úlovkem jednoho fotí všichni kamarádi a přihlížející rodina,“ uvedl provozovatel soukromé vody v Jestřabicích.
Chovejte se k rybám s úctou i na „svazovkách“
Zmíněná pravidla se týkají soukromých lokalit proto, že právě tamní provozovatelé mají „pravomoc“ je takto upravovat. Ovšem i na svazových vodách, na kterých platí mnohem benevolentnější pravidla, by rybáři měli myslet na šetrnou manipulaci s ulovenými rybami.
Připomínáme: například zmíněné podložky pod ryby výrazným způsobem snižují riziko poranění ulovené ryby. „Rybu nikdy nepokládáme na suchou zem, neboť jí přitom hrozí oděrky pokožky,“ řekl ichtyolog Pavel Vrána v článku o šetrné manipulaci s rybou na InRybar.cz.
Na „první dobrou“ slovo oděrka nezní tak zle. Ovšem je zapotřebí si uvědomit, že rybě můžou tyto oděrky způsobit vážné onemocnění. I proto je nutné s rybou manipulovat s namočenýma rukama – tak ji nesetřeme ochranný sliz, který ji chrání před nemocemi a parazity.
Zároveň je důležité myslet i na chování k úlovku během „kritických chvilek“. Co tím myslíme? „Když sebou ryba začne házet, rybář často neúmyslně stlačí silnějším úchopem oblast dutiny břišní. Dále si musíme uvědomit, že ryba mimo své přirozené prostředí není nadlehčována okolní vodou, což může samo o sobě způsobovat stlačení různých orgánů v dutině břišní,“ doplnil ve zmíněném článku Pavel Vrána.
Zdroj: Pískovna Sahara, ilustrační foto: InRybar.cz
Vzkaz pro debily ala Greta. Podložku nemám, ryby měřím na trávě. Muhehheeee 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
To jsi pak debil ty. I na trávě se ti velká ryba poraní. Ale ty snad velké nechytaš
Vėtšinou se stava že při foceni vyklouzne slizsky velky kapr z rokou na zem a tezce se porani.Je to tim ze spoustu rybařu s takovou velkou rybou neumi manipulovat a neumi ji ani uchytit aniž
by ji nezmačkli břicho.a jine organy.Ryba pri foceni je az 15 minut na souši!!!!.proto foceni ve vode je skvely napad.
Ten Krása vymýšlí rok co rok větší hovadiny. On se pak bude divit že mu tam nikdo nepáchne. Od roku 2025 bude probíhat vážení úlovku pod vodou 👏👏😃
Je to jeho voda a jeho boj. Chcete mu organizovat co a jak má dělat?
Už mě to také napadlo. Neoprén jako povinná věc a vážit pod vodou.
Rád bych vyděl invalidy, kteří chodí o holích,jak váží ryby ve vodě
Tak je nebudou vážit. A co?
Tak nikdo tam ty invalidy nenutí jezdit ne? Všeobecně nevím co tu řešíte, je to soukromka takže když si pan Krása určí tak to tak bude. Je na nás jestli tam budem
jezdit ne?
Soukromý revír, jeho podmínky. Když se mi to nelíbí, nemusím tam jezdit. Přesně takhle je to snadné.
Můj názor-soukromé rybníky -ne-,ryby mají opakovaným odchytem potrhanou a znetvořenou tlamu uvnitř i vně a tady se řeší jestli na trávu nebo na podložku.Čím menčí revír,nebo rybník, tím horší pohled na ně.Nepatrné setření od trávy ne rákos, určitě nevadí za pár dní se obnoví,zařídí příroda…za mě asi tak.
Vážení ryb v hloubce 30 cm ve vodě ? A co Archimeduv zákon ?
Zvrácenost dnešní společnosti je dílo odtržení od přírody a jejich přírodních zákonů. Predátor loví cokoliv
hlavně kvůli potravě, ale člověk pro zábavu. Dokonce pro zábavu se bije a válčí. U chyť a pusť je to pouze
o fotečce s trofejní rybou a nikoliv o lovu pro obživu a je zvrácenost lovit pouze pro zábavu. Ryba byla
odjakživa součástí lidského jídelníčku , nenechával ji umřít stářím a někde shnít v rákosí. S každou rybou
z vody dostáváme ven i živiny, které se jejím rozkladem po smrti ve vodě pouze hromadí. Tyto revíry
budou časem zahnívajícími žumpami plnými dusíku a fosforu. a množstvím sinic a řas. S tím dojde i na
úhyny podobné jako v přerybněných revírech a ryby se budou spoléhat pouze na přikrmování a na to,
že budou vždy po ulovení vráceny zpět do vody. Někteří staří mazáci se už nechávají bez boje jen tak
vytáhnout, rezignovaně vyfotit a pustit zpět. Za půl hodiny ho chytí soused a vše se opakuje, To vás
lidičky opravdu těší?
pý iy g
Dnes okolo sebe pozoruji fenomén. Ne jen to, že rybáři neumí s rybou zacházet, ale neumí ji usmrtit, očistit, vykuchat. Dnešní ženy neumí kromě file ani rybu upravovat. Trofejní ryby, vytáhne z vody sumce, ten za den sežere několik velkých ryb a pustí ho. No a velké štiky to samé. Když hospodáři na vodu přivezou kapry, tak je to krmení pro velké dravce. Tady u nás u Žďáru nad Sázavou bylo vždy plno ryb a o vody dobře postaráno. Jenže od toho momentu co byly vysazeni sumci, je to tak nějak jinak. A velkou moudrostí bylo vysazení Bolena. To je nenasytná roura. Vždy bylo plno okounů, běliček, ouklejí Dnes? http://www.jirinekovar.cz
Vážení ve vodě 30 m pod hladinou ? A co Archimeddův zákon ?
Při správném použití podložky rybě nic nehrozí pouštění ve vážícim saku také vpohodě lepší než rybu nahánět ve vodě a vyndavat jí háček ale pravidla jsou pravidla s tím tam jedu
K rybám se snažím chovat slušně a soukromý vody neuznávám a nejezdím tam. Tak asi tak…😉
Správně, souhlas.
Maniaci honící se za rybami ( a všimněte si dříve 20+ a dnes uż je to vata…slabota)
30+
Rozežranost světem vládne.
Jezdit na soukromé revíry je jako lovit zvěř v ZOO, tak asi tak.