Všemožné rybářské technologie a vymoženosti nám výrazně usnadňují rybolov. Jenže to s sebou nese také stinné stránky – z rybaření se pak vytrácí romantika a bezbřehá radost z úlovku.
Někteří si tak myslí, že rybáři si místo prutu a hladiny všímají více pixelů na obrazovce sonaru. To se nelíbí pořadatelům jedněch z největších rybářských závodů na světe. Prestižní americká Národní profesionální rybářská liga (NPFL) má k této problematice jasné stanovisko – v minulých dnech se k tomuto tématu vyjádřil i prezident soutěže Brad Fuller.
Revoluce ve sportovním rybolovu, nebo narušení fair play?
„Po mnoha bezesných nocích a hodinách diskusí, které se dotkly každého kouta rybářského průmyslu, jsme v National Professional Fishing League dospěli k několika zásadním závěrům ohledně technologie live sonarů,“ začíná své vyjádření prezident soutěže.
Funkce „live down view“ nebo také „live forward view“ rybářům známé jako „pohled pod sebe“ a „pohled před sebe“, které umožňují vidět reakce ryb na nástrahu v reálném čase už dnes nabízejí i poměrně cenově dostupné echoloty. A právě to je ten problém…
Prezident Fuller ve svém vyjádření diplomaticky pokračuje: „Pro mě osobně je používání sonaru s pohledem dopředu při rybaření přínosné a jsem vděčný za to, co nám tato technologie ukázala o chování ryb. Je to neuvěřitelný nástroj a bez ohledu na to, jaký máte k této technologii postoj, nelze popřít, že má významný dopad na chytání ryb. Naší obavou však v NPFL je, zda je tento nástroj vhodný pro soutěžní rybolov,“ vyjadřuje znepokojení hlava Národní profesionální rybářské ligy.
NPFL zavádí omezení technologií, aby uchovala tradiční sportovní ducha
Fuller dále problematiku rozvádí a říká, že nechce, aby se soutěžní rybolov stal závodem ve zbrojení technologií, kde rybáři sledují obrazovky a zaměřují pixely, čímž ztrácejí spojení s rybami. „Tento sport musí být víc než drahou videohrou,“ říká prezident a vyjadřuje nevoli k tomu, že kvůli chytání ryb, které sonar dokáže rozpoznat se rybáři omezují jen na určité druhy nástrah.
VIDEO: Jak funguje zmíněný echolot? To vysvětluje český odborník Radek Filip
První sonarové jednotky z 50. let byly revoluční, ale s příchodem sonaru s pohledem před sebe v roce 2018 došlo k zásadní změně. Ta podle prezidenta NPFL začala ohrožovat podstatu rybolovu jako sportu.
„Od sezóny 2025 bude NPFL zakazovat používání jednotek s live sondou během soutěže. Jiný sonar (například 2D, boční zobrazení, 360 atd.) bude nadále povolen,“ říká rezolutně Fuller.
Závěrem prezident NPFL dodává, že rozhodnutí, které bude znamenat razantní změnu v závodech, nebylo snadné ani učiněné narychlo, ba naopak je to rozhodnutí, nad kterým se dlouze přemítalo. V úvahu prý bylo jen omezení „live sond“, ale podle Fullera by to nemělo chtěný efekt.
Zdroj: NPFL, ilustrační foto: InRybar.cz
A máš to Jakube Vágnere ty si ani bez sonaru neprdneš natož chytit nějakou rybu bez nej.
Hahaha..hlavně ty umíš všechno..ten chytal sce ještě když žádné sonary nebyli dostupné ty vemeno..
Proč furt ty anglický bláboly? To nemůžeme mluvit a psát česky? Copak ve světě používaji češtinu? Pokud jde o rybaření, já jdu k vodě a rybu hledám podle sebe – v tom je krása pobytu u vody – a ne sonarem…ať si říká kdo chce co chce… PETRUV ZDAR