Nizozemsko patří k zemím, ve kterých je rybaření oblíbenou volnočasovou aktivitou. Tamní rybářský svaz ale připustil, že rybáři čelí pokusům o zákaz sportovního rybolovu. Prý jde o týrání zvířat.
Ilustrační foto: InRybar.cz a Václav Szwanczar
O snahách zakázat sportovní rybolov informoval Nizozemský rybářský svaz (Sportvisserij Nederland) na webu. Právě ten uvedl, že mezi nizozemskými rybáři a politickou stranou Partij voor de Dieren (Strana pro zvířata) probíhá souboj politických cílů.
Snahy o zákaz rybaření ve skoro 30 městech
Pochopitelně nizozemští rybáři se snaží zachovat sportovní rybolov jako oblíbenou volnočasovou aktivitu. V Nizozemsku je přes 650 000 registrovaných rybářů, kteří jsou v řadách Nizozemského rybářského svazu (data z 2021).
Ovšem i tak zmíněná Strana pro zvířata chce zavést úplný zákaz sportovního rybolovu tam, kde má politickou moc. Co je hlavním důvodem? Podle politiků z této partaje rybáři při rybaření způsobují rybám bolest, takže z jejich pohledu jde o týrání zvířat.
Politické snahy Strany pro zvířata ale nejsou „pouze na papíře“. Politici z této strany se aktivně snaží rybaření zakázat, anebo alespoň výrazně omezit ve 29 nizozemských městech, ve kterých má politická partaj zastoupení v zastupitelstvech.
Tyto snahy o zákaz zatím nekončí pro politiky úspěšně. „Sportovní rybolov není zakázán v žádné z 29 obcí, kde je tato strana v zastupitelstvu,“ uvedli nizozemští rybáři. Politici ze Strany pro zvířata mají zastoupení například v Amsterdamu, Utrechtu, Arnhemu nebo Almere.
Strana pro zvířata: ryby cítí bolest a stres
Ve městě Haarlem se pak snaha o zákaz sportovního rybolovu dostala až jako návrh na městské radě. Naštěstí pro rybáře se ale povedlo hrozícímu zákazu zabránit.
„Strana pro zvířata se znovu a znovu snaží líčit sportovní rybolov – příliš zjednodušeně a neprávem – jako formu týrání zvířat, aby našlo většinu v radě města pro zákaz našeho koníčku,“ přiblížili situaci nizozemští rybáři.
To, že Strana pro zvířata chce zavést zákaz sportovního rybolovu, prozrazuje také jejich program. V něm se uvádí: „Sportovní rybolov je forma zábavy, která způsobuje zvířatům vážné utrpení.“ Proto z pohledu těchto politiků musí být rybaření zakázáno.
„Dlouho se mělo za to, že ryby necítí bolest. Ale nyní bylo nade vší pochybnosti zjištěno, že ryby skutečně mohou pociťovat bolest a stres, a dokonce mít vědomí. Ryby, které skončí v sítích nebo jsou chyceny na háčky, procházejí strašlivým bojem na smrt,“ argumentují politici ze Strany pro zvířata.
Zákaz sportovního rybolovu ve světě
To, že rybáři se musí mít na pozoru, prozrazuje také nedávný zákaz sportovního rybolovu v Kolumbii. Právě v tomto jihoamerickém státu Nejvyšší soud rozhodl, že styl rybaření „chyť a pusť je týráním zvířat. Proto soudci z této instituce rozhodli v poměru 8:1, že v Kolumbii bude tento styl rybaření zakázán.
„Ačkoli neexistuje shoda ohledně toho, zda jsou ryby vnímající bytosti, pravdou je, že na základě zásady předběžné opatrnosti, i když neexistuje vědecká jistota, existují prvky, které předběžné prokazují riziko poškození životního prostředí (…), je nutný zásah státu,“ citoval v roce 2022 server thecitypaperbogota.com usnesení kolumbijského soudu.
Toto rozhodnutí rezonovalo hodně i ve Spojených státech amerických, protože právě američtí rybáři do Jižní Ameriky cestují za rybami. Proto se například web thefishingwire.com obává toho, že myšlenka zákazu sportovního rybolovu může „zvítězit“ také v jiných jihoamerických státech nebo v Mexiku.
Ano, blbost opravdu kvete!
Jedním slovem – chudáci….
No nebude dlouho trvat a tyto snahy se začnou ukazovat i u nás.
Mám pocit, že by tito humanisté potřebovali pár přes papulu.