DomůNovinkyŽádnou paniku: žluté skvrny ve Vltavě nebo Berounce nejsou toxická látka

Žádnou paniku: žluté skvrny ve Vltavě nebo Berounce nejsou toxická látka

- Reklama -

Některé rybáře mohla zachvátit panika při rybaření na řekách Vltavě nebo Berounce. Právě tady jsou totiž k vidění neobvyklé žluté skvrny. Povodní Vltavy ale celou věc uklidňuje.

O žlutých skvrnách ve Vltavě nebo Berounce informoval Středočeský územní svaz. Právě ten přinesl i fotografie Jiřího Vaita z Povodí Vltavy, na kterých lze vidět neobvyklé žluté skvrny na hladině. Všichni rybáři se ale můžou uklidnit: nejedná se o únik toxické látky!

 

Co vytváří podivné žluté skvrny?

Rybáři ze Středočeského územního svazu na svém webu uvedli, že v některých úsecích Vltavy a Berounky jsou k vidění zmíněné skvrny. „Film je viditelný například ve Vltavě v Praze a pod Prahou, v Berounce a dalších lokalitách,“ napsali středočeští rybáři.

Na některých vodách se objevily podivné žluté skvrny…

„Nejedná se ovšem o znečištění, ale o výsledek přirozených přírodních procesů, které nemají žádný vliv na jakost vody,“ uklidňuje situaci vedoucí oddělení ekologie a havarijní služby Povodí Vltavy Jiří Vait.

Pokud byste na podobnou vrstvu na řece při rybaření narazili, není třeba se obávat z úniku nebezpečné látky. Co tedy tyto žluto-hnědé skvrny vytváří?

„Hydrobiologický rozbor všech odebraných vzorků potvrdil výskyt velkého množství spor houbových organismů. Mikroskopická analýza ukazuje na spory rzi topolové (rod Melampsora), které se opadem z listů dostaly na vodní hladinu, kde vytváří mnohdy souvislý povlak,“ upřesňuje Jiří Vait.

 

Jak se chovat při zjištění úniku nebezpečné látky?

I když ve výše popsaném případu nešlo o únik toxické látky do vody, přesto by rybáři měli vědět, jak se chovat v případě úniku nebezpečné látky do vody. Český rybářský svaz například na webu zveřejnil metodický pokyn, jak v takovém případě postupovat.

Tím nejzákladnějším pokynem při zjištění úniku nebezpečné látky do vody je kontaktování hasičů, policie, ale také třeba vodohospodářů z Povodí. Tyto složky dále už informují vodoprávní úřad a Českou inspekci životního prostředí.

Zdroj: Středočeský územní svazu, foto: Jiří Vait (se souhlasem)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -