Nizozemské státní zastupitelství oznámilo výši pokut pro rok 2024. Oproti loňskému roku se pokuty za neukázněné chování v přírodě, a hlavně pak u vody, zvýšily. Jaké je srovnání s Českem?
Při pohledu na ty částky si někteří čeští rybáři možná přestanou myslet, že jsou u nás tvrdé tresty. Začněme tím nejzákladnějším, a tím je lov bez rybářského lístku – 160 eur, tedy asi 4000 korun. Rybaření s více než dvěma pruty? To už se krutě prodraží, protože pokuta se může vyšplhat až do výše 370 eur, což je v přepočtu okolo 9400 korun.
Rybářské přestupky mohou přijít pěkně draho
Výše uvedené přestupky eviduje státní zastupitelství, které se zabývá odhalováním trestných činů v Nizozemsku, jako nejčastější. Zvláštní pokutu může rybář dostat i v případě, že nerybaří, ale má u sebe rybářské náčiní v blízkosti vody, kde je to zakázáno. Pak rybářovi hrozí pokuta ve výši 110 eur, tedy asi 2800 korun.
Má rybář platnou povolenku, ale nemůže ji ukázat, poněvadž zůstala doma na stole? Pak to bude stát také 110 eur! A konečně tu máme také noční rybolov. Na místech, kde to není povoleno, takové noční rybaření vyjde rovněž na 110 eur.
To ale není celý výčet pokut. Pokud rybář na veřejném prostranství obtěžuje ostatní obyvatele hlukem nebo křikem, pak zaplatí 160 eur, tedy asi 4000 korun. Ponechání odpadků na veřejném prostranství? Také 160 eur!
Táboření v divoké přírodě nebo spaní v autě mimo vyznačené kempy pak může lovícího vyjít rovněž na 160 eur. Za rozdělávání ohně ve volné přírodě, kde to není povoleno, může rybář zaplatit 320 eur, tedy 8000 korun.
Jak se rozdělují peníze z pokut v Nizozemsku?
Výši pokut neurčuje Rybářský svaz, ale státní zastupitelství. Výnosy z udělených pokut v Nizozemsku tak jdou všechny do státní pokladny.
Rybáře mohou kontrolovat různé orgány, z nichž každý má svůj vlastní úkol a účel. Patří mezi ně rybářská stráž a vyšetřovatelé, jako je policie a BOA.
Zatímco rybářský kontrolor opírá svou pravomoc o rybářské právo, tak BOA a policie činí na základě právních předpisů o flóře a fauně a zákona o rybářství.
Sazebník trestů pro české rybáře
V České rybářském svazu funguje Sazebník kárných opatření, který jasně stanovuje výši trestu pro rybáře, kteří poruší daná rybářská pravidla. V seznamu jsou uvedeny tresty za mírnější prohřešky, ale i za ta nejtěžší provinění proti rybářským pravidlům.
Pokud se tedy rybář dopustí nějakého velmi vážného rybářského provinění, pak podle sazebníku může být až vyloučen z Českého rybářského svazu. V minulosti hrozilo rybáři vyřazení z řad ČRS na 2 roky, od roku 2022 to je až na 5 let.
Pochopitelně i rybář v České republice může dostat pokutu za porušení některého ze zákonů či vyhlášek. V našich končinách často dochází například k udělování pokut za táboření u vody.
Zdroj: KWO.nl, ilustrační foto: InRybar.cz