DomůNovinkyZa letní masakr ryb v Dyji můžou odpadní vody. Politici chystají opatření

Za letní masakr ryb v Dyji můžou odpadní vody. Politici chystají opatření

- Reklama -

Někteří rybáři si ještě vybaví bolestivé letní obrázky z Dyje, ve které uhynuly desítky tun ryb. Co může za masivní úhyn ryb? Povodí Moravy je přesvědčeno, že klíčovým problémem jsou odpadní vody. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Zástupci Jihomoravského kraje, města Břeclav, Povodí Moravy a Moravského rybářského svazu si v první půlce března vyslechli prezentaci Jakuba Borovce z Biologického centra Akademie věd o možných příčinách hromadného úhynu ryb na řece Dyji.

Právě v úseku mezi Novomlýnskou nádrží a jezem v Bulharech uhynuly desítky tun ryb. O odborné prezentaci informovalo Povodí Moravy na webu. Proč došlo ve zmíněném úseku k takovému úbytku kyslíku?

 

Ve vodě se nevytvářelo dost kyslíku

Odborník z Biologického centra Jakub Borovec řekl, že ve vodě bylo velké množství biomasy, která kyslík spotřebovávala. Šlo především o řasy, sinice a odumírající organickou hmotu. A právě kvůli úbytku kyslíku uhynuly v Dyji desítky tun ryb.

Ani v denních hodinách při příznivých světelných podmínkách nedocházelo k dostatečnému dosycení vody kyslíkem fotosyntézou. Ke spotřebě kyslíku docházelo nejen v nočních hodinách, ale nadměrně také během dne,“ nechal se slyšet Jakub Borovec z Biologického centra Akademie věd.

„Ani okysličená voda odpuštěná z nádrže, případně doplněná rozstřikem pomocí segmentů, nebyla schopná do nadjezí dotéct tak, aby množstvím kyslíku umožnila udržet vysoké množství ryb při životě,“ dodal odborník.

 

Vodohospodáři poukazují na odpadní vody

Někteří rybáři po hromadném úhynu ryb na řece Dyji vinili z této tragické události malou vodní elektrárnu. Ovšem zástupci Povodí Moravy vidí příčinu jinde – podle vodohospodářů je hlavním problémem znečištěních povrchových vod.

„Jsme přesvědčeni, že příčinou je enormní vypouštění nedostatečně čištěných odpadních vod v celém povodí, zejména živin, pokles průtoků a nárůst teplot vlivem klimatické změny,“ řekl ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy.

To, že odpadní vody jsou z pohledu Povodí Moravy velkým problémem, řekl už po letním úhynu mluvčí vodohospodářů Petr Chmelař. „Povodí Moravy už bezmála 20 let poukazuje na nedostatečné právní předpisy pro vypouštění odpadních vod z ČOV. Největším problémem jsou velmi mírné limity pro živiny, zejména pro fosfor, který je v našich podmínkách určující pro rozvoj řas, sinic a vodních rostlin.“

 

Kraj chce zlepšit stav vypouštěných odpadních vod

Jihomoravský kraj chce založit pracovní skupinu Společně za čistou a živou Dyji. Jejím cílem bude vytvořit tlak, aby se do životního prostředí nedostávaly znečištěné odpadní vody. Jedná se třeba o to, aby se v odpadních vodách snížilo množství živin, a aby se například zpřísnily limity ohledně vypouštěných odpadních vod.

„Společně bude pracovní skupina iniciovat výzkumný projekt s cílem podrobného popisu všech procesů, které budou podporou pro zpřísnění limitů vypouštěného znečištění a návrh technických a organizačních opatření k ovlivnění faktorů a procesů zejména v nadjezí Bulhary, které by snížily spotřebu kyslíku, zvýšily jeho produkci a vytvořily společně s definovanou rybí obsádkou i v kritických tropických dnech rovnovážný vztah,“ dodal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro životní prostředí Lukáš Dubec.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Lži,lži a polopravdy vytržené z kontextu skutečného dění,nebo činnosti Povodí.Tipycky česká ,zaviněná z hlavní části státní organizací a v součinosti s další státní organizací,beztrestně zametwná pod koberec!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -