Z grafů znázorňujících vývoj vysazování ryb zveřejněných Územním svazem pro Severní Moravu a Slezsko vyplývají na první pohled pozitivní data. Rostoucí tendenci má hlavně výsazování dravých ryb.
Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko vysadil v roce 2023 ryby za největší objem peněz ve sledovaném období od roku 2018! A to jak do pstruhových, tak mimopstruhových revírů. Celková cena těchto ryb se za 6 let zvýšila téměř o 15 milionů korun. Celková částka za nasazené ryby činila necelých 46 milionů.
U kaprů se nic nemění
Jednoznačně nejvíce bylo vysazeno kaprů, a to necelých 270 000 kusů o celkové hmotnosti 347 000 kilogramů. To znamená, že průměrná váha nasazené ryby se pohybovala okolo 1,3 kilogramu, což podle tabulek odpovídá velikosti násady něco mezi 35 až 45 centimetry.
Pokud se podíváme na čísla z minulých let, pak vidíme, že od roku 2019, kdy došlo k výrazně vyššímu vysazení kapra, a to okolo 425 000 kilogramů, se nyní trend drží okolo 350 000 kilogramů již 4 roky.
Pokud u kaprovitých ryb zůstaneme, pak velkou radost mohou mít příznivci lovu línů. Těchto nádherných ryb bylo vysazeno necelých 16 000 kilogramů. Oproti roku 2022 se tak jedná téměř o 100% přírůstek. Rybáři se tak na jaře mohou těšit, že se šance na chycení této krásné ryby na moravskoslezských revírech výrazně zvýší.
Štiky a candáti jsou na vzestupu
Nejslabší sledované období vysazování štiky a candáta ze zveřejněných grafů zažil územní svaz v roce 2020, kdy se vysadilo něco málo přes 3000 kilogramů candátů a necelých 6000 kilogramů štiky.
Jenže právě u těchto ryb došlo k výraznému zlepšení. U candáta se během 4 let dokázal udržet stále rostoucí trend vysazování, kdy v roce 2023 se do vody dostalo skoro 6700 kilogramů nových candátů. U štiky je také viditelný nárůst! Té se v loňském roce podařilo vysadit přes 9200 kilogramů.
Podíváme-li se však na počet vysazovaných candátů, tak dohledáme číslo 204 207 kusů s celkovou hmotností 6677 kilogramů, což v průměru vychází na 32,6 gramů. Vyvstává tak otázka, kolik z těchto malých candátků doroste do dospělosti?
Od minulého roku se zvedlo také číslo násady okouna. Rybáři jich oproti roku 2022 vysadili téměř dvojnásobně, takže se do moravskoslezských vod dostalo necelých 2000 kilogramů těchto pruhovaných ryb. Snad se tedy blýská u této krásné ryb na lepší časy.
Významný nárůstek zaznamenal pstruh obecný
Co se týká vysazování lososovitých ryb, tak rybářům může dělat radost přírůstek pstruha obecného, který se meziročně zvedl o necelých 60 % na 12 100 kilogramů. Fascinující je potom počet vysazených pstruhů potočních, který přesáhl 735 000 kusů. Rovněž se jedná o druhý nejnákladnější rybí druh, kdy na jeho výsadbu padlo přes 4 miliony korun.
Naopak pstruh duhový a lipan zaznamenali oproti minulým letům mírný pokles. I tak ale moravskoslezští rybáři do tamních vod nasadili přes 46 000 kusů pstruhů duhových. Lipanů pak v roce 2023 bylo skoro 61 000 kusů.
Zdroj: Moravskoslezský ÚS, ilustrační foto: InRybar.cz
Nezlobte se, statistika je jedna věc a realita je však jiná Ať přijdu na jakoukoliv svazovou pstruhovou vodu, výsledek je vždy podobný. O rybu kterou bych si mohl ponechat jen tak nezavadím. Nebudu brečet nad cenou povolenek, vydrama, rybožravým chráněným ptactvem, atd atd. ale hlavně nad chamtivostí jednotlivců…
Tak to já můžu říct pravý opak, sem za celý rok chytil možná 1/4 pstruhů pod miru vesměs sem většinou chytil buď mírové a nebo nic