Když maďarská rybářka Vajda Gézáné zamířila k jezeru na severu Maďarska, které leží nedaleko slovenských hranic, jistě si nepředstavovala, že ji tam čeká úlovek jako z pohádky.
Zlaté štice, kterou Vajda chytila již na začátku léta, se mediální pozornosti dostalo až nyní. Tento vzácný úlovek si ji ale rozhodně zaslouží! Zeptejte se sami sebe: viděli jste někdy takovou štiku naživo?
Co způsobuje její „zlaté“ zbarvení?
Na konci června se rybářce podařilo vytáhnout na břeh něco, co předčilo všechna očekávání: neobvyklou, zářivě oranžovou štiku. Tento jedinečný úlovek, vážící přes 6 kilogramů, vzbudil na sociálních sítích velký rozruch, když jistý rybář, který fotku zveřejnil, uvedl, že takový exemplář ještě nikdy neviděl.
Štika, která je běžně známá svou zelenošedou kamufláží, působí v oranžovém zbarvení tak trochu jako pohádková bytost. Co však způsobilo, že tato štika vypadá spíše jako zlatá rybka než běžný rybí predátor?
Odpovědí je vzácná genetická mutace zvaná xantorismus. Tento stav vzniká při nadprodukci žlutého pigmentu xantofylu, který ve spojení s absencí tmavého melaninu vytváří výrazné, jasně oranžové zbarvení.
Podle Zoltána Sallaie, odborníka z Maďarské ichtyologické společnosti, je xantorismus známý u několika rybích druhů, ale vyskytuje se velmi zřídka. Takto zbarvené ryby tak mohou vypadat opravdu fantasticky, což jen potvrzuje, jak rozmanitá a tajemná může příroda být.
Rybářka štiku přelstila na peletu
A jak už to tak občas u trofejních úlovků bývá, tak tato štika zareagovala na nástrahu, která byla připravena pro kapry. Montáž s halibutovými mikropelletami a gumovou kukuřicí není zrovna na denním menu těchto dravců.
Na tento pamlsek si však v devět ráno udělala zálusk vskutku pozoruhodná štika. Maďarka Vajda Gézáné ji dokázala dostat na břeh i přesto, že na montáži měla klasický silon, a tak každou chvíli hrozilo, že jej štika překousne.
„Ani ve snu by mě nenapadlo, že může existovat štika takového zbarvení. Je to zážitek na celý život,“ komentoval fotografii přítel István, jenž štiku zveřejnil.
Ráj pro štiky nedaleko Slovenska
Jezero Hajnaltó, obklopené rákosím a padlými stromy, je ideálním prostředím pro štiky, které zde najdou útočiště a dostatek potravy. Není tedy divu, že se zde štikám daří, ale kdo by tušil, že se mezi nimi skrývá takový drahokam?
Oranžové štiky jsou pro rybáře velkou raritou. Ačkoliv je xantorismus známý i u jiných druhů, jako jsou sumci nebo cejni, možnost takového úlovku je téměř nulová. Tato kráska z pětihektarového jezera Hajnaltó tak je důkazem toho, že i zdánlivě nemožné se může stát skutečností.
Zdroj: Pecaverzum, ilustrační foto: InRybar.cz
Pohladit, vyfoti,t políbit a pustit
Vajda, je příjmení a Gézané znamená že její manžel se jmenuje Géza.
Políbit, vyfotit a sežrat!
Já lotos chytil štiku, která měla tmavě zelené ploutve a vnitřek tlamy fosforové modrý.
Pustit !
Na Mrku má zase Habin štiku úplně černou.Akorát kolem ní není taková sláva.