Středočeský územní svaz je dobře známý tím, že myslí i na horší časy, které většinou udeří v tu nejméně vhodnou chvíli. A pak může být hodně zle, protože rybáři z nějakého důvodu mohou přijít o oblíbený revír! I proto Středočeský územní svaz zřídil transparentní Fond na nákup rybářských revírů. A některé středočeské organizace tam pravidelně přispívají, jako například rybáři z Rožmitálu pod Třemšínem. I díky nim mají rybáři k dispozici přes 2 miliony korun…
O příspěvku rožmitálských rybářů informoval oficiální web Středočeského územního svazu. Rybáři z rožmitálské organizace se rozhodli, že za každého dospělého člena odvedou 20 korun. Že je to málo? No, středočeských dospělých rybářů je přes 30 000, takže kdyby tohle udělala každý organizace, pak bychom mluvili o velmi zajímavé finanční injekci.
„Jako organizace jsme vyčlenili nicotných 20 korun za každého našeho dospělého člena. V celém Středočeském územním svazu je organizováno více než 34 tisíc dospělých členů, takže kdyby to udělala každá MO, byla by to docela slušná sumička,“ uvedl předseda rožmitálských rybářů Milan Pojer.
Minulost ukázala, že podobný fond je zapotřebí, protože právě díky jeho „odloženým“ prostředkům lze reagovat na nečekané nepříjemnosti, které by mohly znamenat i konec oblíbeného revíru. „Že nákup vodních ploch má cenu a je to dobrý nápad, se již prokázalo několikrát, a to i v našem okrese zakoupením rybníku Stržený,“ připomíná předseda Pojer.
Rybník Stržený se za tu dobu stal velmi oblíbenou rybářskou lokalitou. „Na rybolov na Strženém slyším převážně kladné ohlasy, rybáři si pochvalují klidné prostředí, dostatek záběrů a kvalitní celoroční zarybnění převážně kapry, což je na tuzemském trhu nejdostupnější ryba a přiznejme si, že u řady rybářů stále žádaná,“ popisuje předseda rožmitálských rybářů, který dodává: „Neměli bychom na Fond zapomínat, třeba se zase někde v kraji naskytne vhodná vodní plocha k rybolovu, tak ať na ni máme.“
Aktuálně je ve Fondu na nákup vodních ploch 2 174 355 korun. Transparentní účet je možné si prohlédnout na webu Středočeského územního svazu.
PŘÍKLAD: Kde už fond pomohl?
MO Jesenice (2. 4. 2020): Voda byla zakoupena od MO Jesenice, která se dostala do problémů vlivem podvodného jednání firmy, která prováděla revitalizaci rybníku, a hrozilo, že o tuto lokalitu přijde. SÚS navrhl finanční pomoc v podobě odkupu Štikového, který byl nakonec úspěšně zrealizován. MO Jesenice je ve sdruženém rybolovu.
ČTĚTE TAKÉ: Rybáři málem přišli o krásný revír! Jak to dopadlo?
MO Unhošť (12. 12. 2019): Organizace MO Unhošť málem přišla o populární revír. Pronajímatel se totiž rozhodl, že rybník prodá. Naštěstí ale s pomocí přispěchal Středočeský územní svaz, který výrazně finančně přispěl k tomu, že rybáři mohou na tomto oblíbeném svazovém revíru dále chytat. Přesto: Tento příklad budiž varováním. Nikdo si nemůže být jistý tím, co bude s jeho oblíbenou vodou v dalších letech. Je třeba být připravený na všechno! Navíc, tohle není jediný příklad, kdy to je s budoucností svazové vody nahnuté…
ČTĚTE TAKÉ: Organizace málem přišla o oblíbený rybník! Pomohl fond územního svazu
MO Tři Dvory (19. 9. 2019): Rybáři z MO Tři Dvory málem přišli o vodu, kterou měl ve vlastnictví „soukromý subjekt“. Právě ten chtěl z vody udělat komerční vodu, což by v praxi znamenalo konec svazového rybolovu. Do celého případu se vložilo vedení Středočeského územního svazu. To se domluvilo a část rybníka odkoupilo. Celková cena za pozemky se vyšplhala na 2 milióny korun. Zásadní je, že voda zůstane ve svazovém „režimu“, takže na ni budou mít přístup všichni rybáři s platnou povolenkou. Předseda středočeských rybářů vyzývá i řadové rybáře, aby přispěli do fondu na nákup vod…
ČTĚTE TAKÉ: Boj o svazovou vodu! Rybáři málem přišli o krásný rybník!
Redakce InRybar.cz