Přeplněné řeky v letním období netrápí pouze Českou republiku. Vášnivá debata se v srpnu vedla také ve Velké Británii. Právě tady si rybáři stěžují, že oni za „používání řek“ platí, ale vodáci ne.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O problému píše rybářský web AnglingTimes. Kdekdo by si mohl pomyslet, že názorové střety mezi rybáři a vodáky jsou pouze „českou realitou“. Ale chyba lávky! Velká diskuse se nedávno vedla také ve Velké Británii.
Právě tady některým rybářům silně vadí, že oni za „používání řeky“ musí platit, ale vodáci ne. Přitom vodáci nejsou zrovna šetrní k životnímu prostředí na řekách…
Pátá nejdelší řeka v Británii trpí
Řeká Wye. Nádherný tok, který je pátou nejdelší řekou Spojeného království, měří 215 kilometrů. Tato řeka je velmi oblíbená mezi rybáři, už třeba „jen“ proto, že je v ní čistá voda. Jenže právě tato řeka je populární destinací také pro vodáky, kteří se zde za teplého počasí sjíždí ve velkém. A tady nastává problém.
Potíže nastaly třeba letos v létě, kdy rybáři kvůli velmi nízkému průtoku rušili rybolov. Jenže! Vodácké společnosti nepřestávaly s pořádáním vodáckých výletů, takže v řece se objevilo velké množství lidí.
„Neexistuje žádná odpovědnost, žádná regulace ani licence. Tohle šílenství musí přestat,“ řekl pro zmíněný rybářský web AnglingTimes Adam Fisher z firmy Angling Dreams.
Rybářům vadí především to, že vodáci kvůli nízkému průtoku často vystupují z lodí tam, kde nemají, čímž poškozují tamní životní prostředí v řekách a okolo nich. Dalšími problémy jsou pak odpadky, výkaly nebo vstupování na soukromé pozemky.
S rázným řešením přichází i známý anglický rybář Martin Bowler z AnglingTimes, který na zmíněné řece pravidelně rybaří: „Za používání našich řek platíme, a nechápu, proč by to samé neměly dělat i společnosti, které půjčují lodě a kajaky.“ A tento tlak postupně sílí, protože rybáři z nejrůznějších koutů Velké Británie si stěžují na vodáky na úřadech.
České řeky trápí stejné problémy
Podobné názorové střety jsou k vidění také v České republice. Naposledy o tomto problému informovala třeba Česká televize v červenci 2022. Právě tehdy veřejnoprávní televize reportovala o tom, že řeku Jizeru trápí přebytek lodí.
Problémem je, že při nízkém průtoku lodě naráží o dno, přičemž dochází k poškozování řas. V těchto vodních rostlinách se potom skrývá potrava pro ryby. A jelikož řas s potravou v Jizeře ubývá, tak ve výsledku ubývají také ryby. Teď bude na Jizeře probíhat několikaleté monitorování situace, zdali za problémem skutečně stojí nadměrný provoz lodí.
Psali jsme v roce 2019: Na Vltavě je ročně 300 000 vodáku
Problém nadměrného vodáctví trápí české řeky ale dlouhá léta. Už v roce 2019 jsme zveřejnili článek o tom, že na Vltavě se ročně objeví až 300 000 vodáků. A právě tento nadměrný provoz lodí pak škodí rybám, ruší je například při rozmnožování. Na to upozorňovali i odborníci z Fakulty rybářství a ochrany vod, konkrétně profesor Tomáš Randák.
Nadměrné vodáctví chtěli řešit i starostové okolních obcí, které trápí třeba nepořádek, který po vodácích v přírodě zůstává. Někteří starostové pak mluvili – stejně jako aktuálně angličtí rybáři – aby vodáci platili za využívání řek.
Řeky patří všem já jsem rybář ,chytám a neplatím.k čemu????
Takže jsi pytlák? Každá místní organizace, pokud nevlastní daný revír, platí nájem z revíru. Odkud asi jde část peněz na ty nájmy, že by z povolenky k lovu?
No ať se to klidně platí ale musí být taky vidět nějaký výsledek a né že peníze vyberou a pak se někam záhadně ztratí a na vodě to nebude vidět.
Já jako rybář chodím uklízet Sázavu a po vodakach neskutecnej bordel