DomůNovinkyVálka se žraloky? Žraloci masakrují rybářům úlovky. Rybáři volají po odlovu

Válka se žraloky? Žraloci masakrují rybářům úlovky. Rybáři volají po odlovu

- Reklama -

Při rybaření na moři se můžete setkat s pojmem „taxman“, tedy tzv. „výběrčí daní“. Tato přezdívka od rybářů na moři označuje jakéhokoli žraloka, který zaútočí na zdolávanou rybu.

Z trofejního úlovku tak mnohdy zůstane jen hlava na háčku, a rybářovi oči pro pláč. S rostoucí populací žraloků v mnoha oblastech se tak zdá, že tuto pomyslnou „daň“ bude platit stále více rybářů.

 

Zmar rybářů: „Krmíme žraloky rybami, které chytíme,“ říkají

Ačkoli žraloci žijí téměř ve všech mořích, obzvláště „problematickými“ se stali v Atlantském oceánu a Mexickém zálivu, kde mnozí rybářští průvodci zažívají doslova masakry zdolávaných ryb. Rybáři tak přicházejí o rekordy, ale i snové peníze.

„Téměř každý rybářský průvodce pracující v Mexickém zálivu má příběh podobný mému,“ začíná vyprávění kapitán Mike Frenette. Ten rybaří kolem Venice v Louisianě, kde řeka Mississippi ústí do moře. 

Toto místo přitahuje množství krevet a menších ryb, spolu s širokým zástupem dravých ryb, včetně tuňáka nebo marlína. Tohle všechno ale také přitahuje obrovské množství žraloků. A to je ten problém.

„Existují místa na ústí Mississippi, kde obrovští žraloci bílí, bělaví a hedvábní napadají pravidelně možná až 8 z 10 žlutoploutvých tuňáků, které chytíme,“ říká smutně Frenette. „Nikdy jsem neviděl tolik žraloků, kolik jich nyní máme v našich vodách kolem Louisiany,“ posteskl si průvodce.

Žraloci jsou údajně tak chytří a na rybáře zvyklí, že když vidí rybářskou loď, tak jim netrvá dlouho, než si spojí rybářské lodě s jednoduchým zdrojem potravy. „Krmíme žraloky rybami, které chytíme. Děje se tak každý den, a to nejsem jen já, ale téměř každý další rybářský průvodce, kterého znám,“ říká kapitán Joel Brandenburg, který působí na Floridě.

 

Ztracené pohádkové výhry i světové rekordy

Problém však žraloci představují i pro rybářské závody konané na moři. Žraloci požírají chycené ryby, takže rozhodčí je pak nemají jak změřit. Stejné je to i s potenciálními rekordními úlovky. Představte si, že taháte rybu svých snů, a když už ji máte u lodi, tak vás o trofejní zážitek připraví gigantický žralok.

Takový příběh se odehrál v červenci 2023, kdy floridský kapitán Daniel Delph sledoval, jak jeho klient ztratil téměř jistý světový rekord chňapala červeného, když rybařili v Mexickém zálivu. Rybář zasekl gigantickou rybu v hloubce asi 300 stop (necelých 100 metrů). Žraloci se na chňapala vrhli okamžitě a do doby, než rybář rybu vytáhl, zbyla jen masivní červená hlava ryby.

„Naše odhady byly, že celá ryba vážila asi 55 liber (25 kilo),“ říká Delph. „Pravděpodobně by to byl IGFA rekord v lovu chňapala červeného, který je něco přes 50 liber (22,5 kg).“ Delph dodává, že si pamatuje problémy se žraloky už v 80. a 90. letech minulého století. Ale dnes je problém dvakrát horší než tehdy, a často musí měnit místo lovu.

„Pracujeme tvrdě na tom, abychom se žralokům vyhnuli,“ říká. „Nikdy nekotvíme a na jednom místě nerybaříme déle než 10 nebo 15 minut. Musíme se neustále přesouvat, abychom se jim vyhnuli.“

Některé rybáře to dokonce stálo nemalé množství peněz. Žraloci jsou neustále přítomni i na většině rybářských turnajů a 65. turnaj Big Rock Blue Marlin z Morehead City nebyl výjimkou. V červnu 2023 tým rybářů soutěžících v turnaji zažil zřejmě největší zklamání v životě.

Tento marlín vážící 619 liber (280 kg) by jim přinesl výhru 3,5 miliónu dolarů, což podle tehdejšího kurzu bylo neskutečných 76 miliónů korun, ale turnajoví rozhodčí si všimli žraločího kousnutí blízko hlavy ryby, což rybu automaticky diskvalifikovalo.

 

Co stojí za rostoucími žraločími útoky?

Mnozí rybáři vám řeknou, že problém se v posledních desetiletích zhoršil z toho důvodu, že bylo zavedeno několik zákonů chránících žraloky před lovem.

Někteří rybáři tvrdí, že populace žraloků se vymkly kontrole a rádi by viděli zvýšený odlov určitých druhů – zejména žraloků bělavých, kteří jsou jedním ze tří druhů žraloků, u nichž je největší pravděpodobnost útoku i na člověka, i když jsou útoky statisticky vzácné.

Rybář sedí na pláži u moře u nahozeného prutu

„Nezáleží na tom, kde jste, žraloci jsou všude. Je to frustrující, protože je to zcela devastující pro naše rybaření,“ říká rybářský průvodce Delph. „V moři mě nikdy neuvidíte. Určitě ne s rybou v ruce. Viděl jsem šestimetrové žraloky kladivouny, kteří vám vytrhnou tarpona přímo z ruky,“ dodává Deplh.

Další dlouholetý a respektovaný floridský průvodce, kapitán Lenny Moffo, vzpomíná, jak jednou držel odhadovaného asi 50kilového tarpona vedle lodi, aby se jeho klient mohl s úlovkem vyfotit. Moffo zvedl tarponovu hlavu, když snímek pořizoval, ale jakmile rybu pustil, došlo k brutálnímu útoku z mělčiny. Popisuje, jak všude byla jen krev a šupiny, když si žralok smlsnul na trofejní rybě.

Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -