Úhoři říční patří ke kriticky ohroženým druhům. Kvůli úpravám vodních toků nemohou vykonávat svou rozmnožovací pouť a bez sběru a převážení monté by se úhoři nedostali na původní stanoviště.
„Odhad zisku organizovaných zločineckých skupin z nelegálního obchodu s úhoři je cca tři miliardy euro ročně,“ uvedl Jindřich Novák, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES. V přepočtu podle aktuálního kurzu se tak jedná o více jak 75,5 miliard korun.
Sběr monté láká pašeráky
V ústích většiny velkých evropských řek nebo několik kilometrů za nimi přirozená úhoří pouť často končí, protože se ryby samy dál nedostanou, a to kvůli všemožným úpravám vodních toků – o to musí postarat člověk. Bez toho by se dnes úhoři prakticky nevyskytovali dál ve vnitrozemí.
Monté se při ústích řek loví, ale kromě povolených a žádoucích odlovů, tady řádí i organizované pytlácké skupiny. Úhoři patří k velmi ceněným pochoutkám, obzvláště v Asii, a proto se monté stává oblíbenou kořistí.
Pašeráci se ho pak snaží dostat všemožnými cestami do Asie, kde je o něj zájem. Aby to šlo co nejrychleji, pašuje se často leteckou cestou. Pro představu: pouhý jeden kilogram monté, se skládá ze 2 až 3000 drobných rybiček.
Europol i Česká inspekce životního prostředí jde pašerákům po krku
Europol koordinuje pravidelné hony na pašeráky – operace LAKE – během nichž se zaměřuje na ilegální obchod s kriticky ohroženým úhořem říčním. Orgány doposud zadržely 800 osob.
K jedné z úspěšných akcí patří například i objevení kufru na letišti Václava Havla, ve kterém bylo monté na ledu zabalené v igelitovém pytli. Kriticky ohrožený úhoř říční nesmí opouštět území EU, aby se dále nesnižovaly jeho už tak nízké stavy.
A proto se na kontrole subjektů, které mají k monté a odchovu úhořů přístup, podílí i Česká inspekce životního prostředí. Odhaduje se, že stavy evropského úhoře říčního se za poslední roky snížily až o děsivých 90 %. Úhoře je proto potřeba chránit všemi dostupnými prostředky.
Od rozmnožování k monté vede dlouhá cesta
Úhoři říční patří k nejzajímavějším sladkovodním rybám vůbec, a to hlavně díky své reprodukční pouti. Evropští úhoři se vydávají z řek až na 7 000 kilometrů dlouhou cestu až do vzdáleného Sargasového moře, které leží v blízkosti Bermudských ostrovů v severozápadní části Atlantského oceánu.
Tahle cesta jim zabere takřka rok, kdy nepříjímají potravu, a po rozmnožení hynou. Plůdek, a následně larvy připomínající vrbové lístky, se pak díky Golfskému proudu vrací zpět k evropským břehům, a to celé 3 roky.
Až se larvy přiblíží k pevnině a ústí domovských řek, promění se v drobné skleněné úhoře – monté. Už tenhle výkon sám o sobě stojí za obdiv.
Zdroj: Česká inspekce životního prostředí, ilustrační foto: InRybar.cz
Letos jsem chytl 1 krásného přes 70 cm, ale vrátil jsem ho zpět vodě. A budu je vracet stále, když mají takový složitý a těžký život.
Stavy uhořů likvidují Vodní turbíny které je sekají na kousky a turbináři honbě za ziskem turbíny nezastaví na jedné řece je několik turbín za sebou tak je pravděpodobnost přežítí ůhoře minimální. A to nemluvím o porušování manipulačního řádu v době sucha všechna voda na tubínu splavy suché . A ůřednici na ministestvu životního prostředí o nic nejde stejně jako jsou chráněni predátoř i jako vydra .
celý život bydlím pár metrů u Labe a těmhle idiotům říkám napichovači. Ještě celé dny lákají sumce žbluňkáním, to je vyháním bazaltovým kamenem.
Řekl jeden slaboduchý kaprař. Kde na Labi jsi? Rád si přijedu s vábničkou a pak si chlapče popovídáme. Tedy vlastně ne, jen se ti vysměju a v případě agrese tě použiju 2 trojháky ;)))))))
Letos jsem jich asi 20 vyhodil na Lipně do křoví,asi 5kusů bylo k metru a tlustých jak flaška od piva.Jo parazit je parazit a ty šmejdi hoděj Monte na rozpálenou pánev a pak to žerou na toustu.Je to marný.Jako kluk jsem na každým výlovu tahal hada z bahna a někde jich bylo vidět i po stovkách.Poslední dobu když člověk někde na výlově vidí malou kaničku,tak se diví.Prošlo mi rukama na talíř pár stovek úhořů a byli doby kdy jsme udili kolem 20kusů rok co rok,ale to byli 90léta.Měli by dát evropský dotace na vysazení Monte na obnovení druhu.Papaláš Pospíšyl brečí o kaprovi a úhoři vymírají a to ho nezajímá ochranáře jednoho.
Ty jsi asi pod vlivem prášků ne???
Nejlepší je chránit vydry to těm buznám ochranárskej jde.co takhle rozmnožovat strevli potočni je to potrava všech dravců a krásná