V článku si přečtete
Když člověk kouká do rybářských diskusí, tak často v nich převládají fotografie ulovených kaprů. Ano, tahle ryba je „národním pokladem“. Ovšem! V našich vodách žijí i další nádherné rybí druhy.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Ten současný trend je jasný. Ideálně přijet na rybářský revír, rozbalit stojan a do něj položit kaprové pruty. Na jeden háček pak napíchnout plovoucí boilies, na druhou peletu. Pak všechno nahodit a čekat. Nic proti tomuhle rybaření! Ovšem nejde o jedinou cestu, po které se může český rybář vydat. Může se zaměřit i na takové rybí druhy, se kterými si užije spoustu zábavy…
Úhoř: Pán temnoty, který slibuje obrovský adrenalin
Miluji úhoře! Tenhle noční dravec, který připomíná hada, mě naprosto uchvátil. Jde o to, že úhoři mě fascinují už jejich způsobem života. Ten životní příběh zná asi každý rybář: Životní pouť úhoře začíná u Severní Ameriky v Sargasovém moři.
Když rybář trefí nefalšovaný květnový tah úhořů, je to velký zážitek!
Pak několik let putuje s pomocí Golfského proudu k břehům Evropy, odkud se dostává do zdejších řek. Po dosažení pohlavní dospělosti táhnou hejna „vodních hadů“ zpátky do Sargasova moře, kde se úhoři vytřou. A tady jejich životní pouť končí, protože po vytření dospělé ryby hynou. V rybí říší prostě více fascinující příběh nenajdete.
Úhoři s širokou hlavou jsou zdatní rybářští soupeři, kteří dokážou prověřit schopnosti rybáře i kvalitu vybavení
Proto je pro mě obrovskou ctí, že patřím stále ke generaci rybářů, kteří si mohou na slizké tělo úhoře sáhnout. Mít ho uloveného na háčku je prosto obrovský zážitek – úhoř totiž srdnatě bojuje, a rybářovi nedá nic zadarmo. A to ani na břehu! Kvůli kluzkému tělu se s ním velmi těžko manipuluje, takže rybář musí být pořád ve střehu.
Jak vlastně úhoře lovit? Ten, kdo miluje jednoduché rybaření, tak si tenhle lov okamžitě oblíbí. Jde o to, že na úhoře stačí naprosto primitivní montáž, a pak čerstvé rousnice. Osobně je ještě vylepším páchnoucím roztokem, protože úhoři mají dokonalý čich. Všechno pak stačí nahodit kousek ke břehu. Ve chvíli, kdy svítící číhátko třískne do blanku prutu, má rybář jistotu, že mu pod nohama „syčí“ hejno úhořů. Je to fakt zážitek!
VIDEO: Jak na úhoře? V tomhle videu najdete osvědčené tipy a triky
Úhoři jsou ryby, které spojují to nejkrásnější z rybařiny. Jednoduchý lov, obrovský adrenalin, a třeba noční přírodu. Právě noční příroda je jedinečná, unikátní, a když se člověk kouká na noční oblohu nad hlavou, tak si uvědomí, že je jen jedno velké NIC. Tohle na lovu úhořů tolik miluji…
Lín: Zelený poklad z vodní vegetace
Druhý rybí druh, který mám neodmyslitelně spjatý s květnovým rybařením. Líni jsou nádherné ryby, o kterých každý rybář řekne, že patří k těm nejkrásnějším v rybí říši. Není se co divit! Unikátní zbarvení, které kombinuje nazelenalé boky se zlatavým nádechem vypadá prostě dokonale. Když rybář lína dokáže ulovit, častokrát se na něj nedokáže ani vynadívat.
Někteří rybáři mají jasno: Lín je nejkrásnější rybou v rybí říši
Líny miluji i proto, že osobně je nejraději chytám na spláveček. Prostě si vezmu jemný proutek s malým splávkem. Na háček pak napíchnu žížalku nebo červy. Tohle je ono! Abychom byli při lovu lína úspěšní, je důležité najít jejich stanoviště. Jak takové místo vypadá?
U zatopeného rákosí se může rybář dočkat zelené štěstí
Představte si hustě zarostlý břeh, který je silně zarostlý rákosím a jinými rostlinami. A v této hradbě vodních rostlin jsou ještě napadané klacky a nejrůznější organický „bordýlek“. Ano! Právě v takových místech, ve kterých je silná vrstva organického materiálu, líni moc rádi šmejdí po potravě. Tady je musíme chytat!
VIDEO: Jak chytat líny na plavanou? Podívejte se na triky v tomhle videu
Jedna rada na závěr: Líni se spíše drží právě u dna. Proto je dobré při jejich lovu použít těžší krmení na ryby. Jde o to, že těžší krmení rychleji propadne vodním sloupcem a bude krásně ležet na dně. Tudíž o něj nebudou mít takový zájem třeba žravé oukleje. Jedná se o malý detail, ale ve chvíli, kdy nabídneme línům zajímavé krmení, můžeme si skvěle zachytat.
Perlín: Nejvíce podceňovaný rybí druh v Česku?
Současná uspěchaná doba je opravdu nelítostná, a toho času na rybaření není tolik. Máte to taky tak? Kolikrát mi tak zbývá jediné: Vzít si plavačkový prut s malým splávkem a trochu krmení, kolikrát třeba jen strouhanku. A pak mám jen hodinku na to, abych si vyčistil hlavu. Při tomhle rybaření pak narazím nejčastěji na perlíny, které jsou z mého pohledu jedním z nejvíce podceňovaných rybích druhů u nás.
Perlíni žijí v hejnu, takže rybář má kolikrát o zábavu postaráno…
Jde o to, že dneska se fakt hodně rybářů honí za „velkými a těžkými rybami“. Pravda, to perlín úplně nedokáže nabídnout. Ovšem tahle ryba obohatí rybářskou duši jinými přednostmi – především nádherným vzhledem. Perlíni totiž až nápadně připomínají nějaké naparáděné akvarijní rybičky. Jejich zlatavé boky s červenými ploutvičkami prostě vypadají dokonale!
A nejde jen o jejich vzhled! Na perlínech taky miluji to, jak berou na splávek. Když ho nahodím k zatopenému rákosí, tak po chviličce se začne výrazná anténka splávku jemně chvět. A najednou fííííí! Splávek se rozjede po hladině jako vodní skútr! Nádherný záběr!
VIDEO: Jak vypadá lov perlínů na plavanou? Mrkněte na rybářské video
Tyhle momenty neuvěřitelně osvěžujícím způsobem obohacují rybářovo srdce. Rázem člověk nepotřebuje chytat ty největší a nejtěžší ryby. Ne, k nefalšované rybářské radosti stačí krásný záběr na splávek. Je to fakt zážitek, který by si minimálně na jaře měl vyzkoušet každý rybář. Je to jednoduché, ale neuvěřitelně zábavné chytání ryb.
Užívejte si jaro plnými doušky!
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv rybolovnou disciplínu, hlavně si užívejte jaro na rybách. Máme před sebou nejkrásnější období v rybářském roce, a byla by škoda sedět doma. Proto vám přeji, abyste si našli co nejvíce možného času na ryby, který je tou nejlepší investicí do osobní pohody.
Tak ať vám to (nejenom) na jaře parádně bere!
Letos mám splněny všechny 3 úlovky…
Jako Nejlepší nástraha se osvědčili masní červi !