DomůNovinkyUž nikdy žádné zabíjení ryb? Německá firma „pěstuje“ rybí maso v laboratoři

Už nikdy žádné zabíjení ryb? Německá firma „pěstuje“ rybí maso v laboratoři

- Reklama -

Zprávy o tom, že vědci se snaží „pěstovat“ různé druhy masa v laboratoři, jsou v médiích často k vidění. Teď se mluví o německé společnosti Bluu Seafood, která v laboratoři „pěstuje“ rybí maso. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

O metodě informoval web techcrunch.com. Berlínská společnost Bluu Seafood se zaobírá „pěstováním“ produktů, které mají v budoucnu nahradit rybí maso. Mnozí v této metodě pochopitelně vidí velkou naději pro živočichy v mořích.

Ryby a další vodní živočichové tak v budoucnu nebudou pod tlakem rybářských flotil, které je loví, a kdy v některých případech se pohybujeme na hranici udržitelnosti. Odvrátí tyto moderní technologie možný kolaps vybraných druhů ryb a jiných vodních živočichů?

 

Jak se „pěstuje“ rybí maso v laboratoři?

Jak vlastně celá metoda funguje? Vědci nejprve odeberou buňky z živých ryb. A právě tenhle moment je zásadní, protože je to poprvé a naposledy, co se v celém procesu objevuje živý tvor. Rybě tento odběr nijak neublíží, takže bude žít dále.

Chycený kapr šupináč leží na mokrém podběráku

Co pak následuje? Vědci následně dají odebrané buňky od ryby do živného roztoku, kde jsou stimulovány k růstu. Po nějaké době pak vědci „vypěstují“ rybí maso, ze kterého se mohou vyrábět rybí produkty, třeba rybí prsty nebo rybí kuličky.

 

Na trhu už od příštího roku?

Německou společnost s jejím „pěstovaným“ rybím masem teď čeká náročné kolečko ohledně splňování regulací. První místo, kam se firma vydá, bude Singapur. Právě v této asijské zemi se totiž mohou na trhu nabízet i masné výrobky, které pochází z laboratoře.

Tam chce německá společnost získat schválení už v příštím roce. Dále zamíří do Spojených států amerických. Až naposledy se pokusí získat schválení v Evropské unii, neboť tady jsou regulace nejkomplikovanější. 

„Naším největším problémem je, že na většině trhů nejsou procesy ještě definovány, a proto nám nikdo nedokáže říct, jaké studie a dokumenty vlastně musíme předložit jako nejlepší základ pro schválení,“ vysvětluje pro web TechCrunch spoluzakladatel německé společnosti Simon Fabich.

 

„Pěstování“ masa v laboratoři: Silná stránka Evropy?

Kdekoho by mohlo napadnout, že v biotechnologickém průmyslu bude vládnout Amerika nebo Asie. Ovšem silnou roli v celém tomto odvětí hraje i Evropa. Právě tady je řada společností, která se tomuto zaměření věnuje.

Ulovený kapr šupináč leží na mokrém podběráku

„Evropa má obrovské množství vysoce kvalifikovaných lidí v biotechnologickém sektoru. V Evropě také sídlí mnoho předních společnosti vyrábějících zařízení a přísady, které jsou pro realizaci velkovýroby klíčové,“ říká Simon Fabich.

Na podobných projektech, kdy se odborníci snaží „pěstovat“ rybí maso, pracují ale i další společnosti ve světě. Třeba ve Spojených státech amerických působí společnost Wildtype, která získala 100 miliónů dolarů na vývoj lososa „sushi kvality“. Jihokorejská společnost CallMeat zase v laboratoři „pěstuje“ krevety.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -