DomůOstatníRybářská publicistikaÚtok žraloka na člověka: tohle je 5 nejnebezpečnějších žraloků na světě

Útok žraloka na člověka: tohle je 5 nejnebezpečnějších žraloků na světě

- Reklama -

Tropické a subtropické destinace lákají turisty průzračnou vodou, ale zároveň zde můžou narazit na různé mořské tvory, včetně žraloků. Na jaké druhy žraloků je třeba dávat si pozor?

Přestože jsou útoky žraloků vzácné, je dobré být připraven a vědět, s jakými druhy se můžete setkat. Proto vám představíme 5 nejnebezpečnějších druhů žraloků na světě – a poradíme, jak se při setkání s nimi chovat.

 

Nejnebezpečnější žraloci na světě

Na začátku tohoto seznamu musíme znovu zdůraznit, že pravděpodobnost útoku žraloka na člověka není velká. Dále je třeba upozornit na to, že ve světě internetu se data o potvrzených útocích někdy dost významně rozchází (např. u žraloka bílého).

Tyto mořské predátory vnímáme jako nádherná zvířata, která si zaslouží ochranu. Přesto není radno některé druhy žraloků podceňovat. Jaké druhy především?

5. Žralok dlouhoploutvý

Tento druh žraloka, který vzácně přesahuje délku 3 metrů, je snadno rozpoznatelný podle svých dlouhých a zaoblených ploutví. Žije hlavně na otevřeném moři a zřídkakdy se přibližuje ke břehům. I přesto jsou ale zaznamenány útoky na člověka…

Žraloků dlouhoploutvých je sice málo, ovšem bylo zaznamenáno 15 případů krvelačných ataků na člověka, z čehož 3 byly fatální. V jeho teritoriu může být pro člověka nebezpečný, a proto je dobré mu nezkřižovat cestu.

4. Žralok modrý

Žralok modrý, který dosahuje délky až 4,5 metrů, žije v hlubších vodách. Tyto predátory lze zaznamenat často až v hloubce 350 metrů. Ačkoli preferuje otevřené moře, bylo zaznamenáno 13 útoků na lidi, z toho 4 smrtelné.

Tento štíhlý a rychlý predátor se vyskytuje ve všech světových oceánech. Jeho potrava se skládá hlavně z hejnovitých ryb, jako jsou sardinky a makrely.

3. Žralok bělavý

Se 117 útoky na lidi, z toho 25 smrtelnými, patří žralok bělavý k nejnebezpečnějším a nejvíce agresivním druhům. Tento žralok obývá mělké pobřežní vody, takže ke kontaktu s lidmi zkrátka může dojít. A dochází!

U tohoto žraloka je fascinující ten fakt, že je schopný přežít jak ve slané, tak ale i ve sladké vodě. Tudíž není žádnou výjimkou, že se objevuje se i v řekách, jako jsou Amazonka nebo Mississippi. A to nejen v jejich deltách, ale i několik stovek kilometrů proti proudu.

2. Žralok tygří

Žralok tygří, snadno rozpoznatelný podle svých tygřích pruhů, je odpovědný za 131 útoků na lidi, z toho 34 smrtelných. Tento všežravec, schopný dokonce rozdrtit želví krunýř, se často pohybuje v mělkých teplých vodách blízko břehů.

V žaludcích těchto žraloků byly nalezeny i neobvyklé předměty, jako jsou pneumatiky, brnění a jiné podivnosti což jim vyneslo přezdívku „odpadkový koš“. Útoky žraloků tygřích pak má na svědomí i jejich „povaha“ – jedná se o velmi zvědavý druh žraloka, ve kterém se ale mísí i agresivní chování…

1. Velký bílý žralok

Nejnebezpečnějším žralokem světa je bezesporu velký bílý žralok. S 333 útoky na lidi, z toho 52 smrtelnými (některé zdroje uvádí až 80 mrtvých), má pověst krvelačného predátora. Tento druh dosahuje délky až 7 metrů – nejčastěji se vyskytuje u pobřeží Jižní Afriky, západní Austrálie a Kalifornie.

Přestože i u tohoto druhu jsou útoky vzácné, setkání s tímto žralokem by mělo být bráno vážně. Ale abychom z žraloka bílého nedělali krvelačné monstrum, je zapotřebí dodat statický fakt, že tento druh stojí v průměru za 1,5 úmrtím ročně

 

Kdy nejvíce hrozí útok od žraloka

Tématem útoků žraloků na člověka se zabýval i český zpravodajský web aktualne.cz. Právě ten vydal článek, který čerpal data od Shark Research Institute, který zaznamenává útoky žraloků po celém světě.

A právě z těchto dat lze vyčíst, že plavání v moři je „až“ 3. nejrizikovější činností. Nejčastěji totiž žraloci útočí na surfaře. Právě při tomto sportu došlo v letech od 1923 do 2023 k 1385 útokům, kdy 91 z nich skončilo smrtí člověka.

Druhou nejrizikovější činností je pak rybaření. V tomto případě došlo k ve stejném časovém období k 1121 útokům, které ve 136 případech skončily smrtí rybáře nebo rybářky. Až na 3. místě jsou potom útoky žraloků na plavce. Ty se v letech 1923 až 2023 staly v 964 případech. Faktem ale je, že nejvíce smrtelných útoků je právě při plavání v moři – celkem 278.

Pro někoho pak může být zajímavé, že útoky žraloků na potápěče jsou oproti surfování o polovinu méně časté než na surfaře – celkem se jedná o 585 útoků, které ve 114 případech skončily tragicky.

 

Význam žraloků pro ekosystémy

Z více než 500 druhů žraloků je jen několik málo druhů dost velkých na to, aby byli pro člověka potenciálně nebezpeční.

Přesto jsou útoky žraloků ve srovnání s obrovským počtem lidí, kteří se každoročně věnují vodním sportům, velmi vzácné. Většina žraloků se přirozeně vyhýbá lidem, protože střet s tak velkým tvorem, jako je člověk, představuje i pro žraloka riziko a nebezpečí.

Chcete-li minimalizovat pravděpodobnost setkání se žralokem, respektujte jeho přirozené prostředí a chovejte se klidně. Žraloci se často pohybují v oblastech s dostatkem potravy, a pokud dojde k útoku, bývá to často kvůli tomu, že si je žralok člověka spletl s kořistí, zejména se tak děje v kalných vodách.

Populace žraloků v mnoha částech světa dramaticky poklesly, a to často o více než 90 %. Žraloci mají důležitou roli v udržování zdraví mořských ekosystémů, jako jsou korálové útesy. Ochrana těchto fascinujících predátorů je proto nezbytná pro zachování rovnováhy oceánského života.

Zdroj: Blinker, ilustrační foto: InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -