V článku si přečtete
Placená spolupráce: Lovci candátů se dělí na dva tábory. Jedni rybáři tyto dravce rádi chytají na rybičku, druzí na přívlač. A my fandíme právě přívlači! Jak úspěšně chytat candáty s touto aktivní metodou?
Autor: Honza Kříž
Konečně se pomalu blíží ta „lepší“ část
sezóny, a tak jsme si řekli, že se s vámi podělíme o naše zkušenosti s lovem candátů přívlačí. Kdo už totiž někdy zkoušel „vyvláčet“ candáta, moc dobře ví, že to není snadný úkol.Proto se vám pokusíme poradit a alespoň částečně navést na správnou cestu, která samozřejmě začíná výběrem a lokalizací vhodných míst, na kterých se candáti nejčastěji vyskytují a kde je lze také úspěšně lovit přívlačí.
Faktor 1: Vybrat správné místo na candáty
Je obecně známo, že candáti se NERADI vyskytují na měkkém povrchu a blátě, takže primárně je důležité hledat tvrdé dno jako jsou skály, balvany, potopené betonové stavby, vraky lodí a všelijaké kovové konstrukce, části mostů, lávek, mol apod.
Pokud člověk najde místo, na kterém se candáti zdržují, pak je šance na úlovek vysoká…
Dalšími neméně důležitými faktory, na které je třeba se při hledání candátů zaměřit, jsou dostatek kyslíku a samozřejmě potrava. Na stojatých vodách jsou to často přítoky a odtoky, oblasti u stavidel, kde je dostatečná hloubka, a voda se zde alespoň trochu hýbe, takže se vytváří kyslík.
Na řekách, zejména pak v letních měsících, jsou to samozřejmě podjezí, kde o kyslík – a díky němu ani o potravu – není nouze. Dále jsou to proudnější úseky, kde mělčiny plné rybiček prudce přecházejí do hloubky a samozřejmě také přítoky a soutoky, kde se vlévá „jiná“ voda a s ní připlouvá i potrava.
Candáty je rozumné chytat tam, kde se zdržuje potrava. Proto mějte oči otevřené a sledujte, kde se zdržují hejna drobných rybiček…
Všechna tato místa candáti rádi vyhledávají. Většinou zde nepozorovaně číhají a útočí na vše, co se odváží z mělčiny za „hranu“ do hloubky. Těmto místům je tedy třeba se věnovat a pečlivě prochytávat různými technikami a nástrahami, než zjistíte, co v daný den na náladové candáty platí.
Takový candát už potěší, ale doma ho nechytnete! Tak pojďte k vodě…
Někdy se ale i přes veškerou snahu candátům zkrátka nechce a můžete dělat a házet do vody cokoli a záběr prostě nepřijde. Proto je vlastně lov candátů přívlačí tak zajímavý, nevyzpytatelný a krásný.
Faktor 2: Trefit se candátům do chuti
Candáti jsou nejaktivnější ráno a večer, jako většina dravců, takže ideální je si samozřejmě přivstat, nebo naopak být u vody o něco déle až do tmy. Brzy ráno a pozdě večer, tedy v době, kdy candáti aktivně loví a najíždějí do rybiček, je ideální prochytávat právě příbřežní mělčí části méně potápivým, užším, ale především „tichým“ woblerem.
Správný výběr nástrahy rozhoduje o případném (ne)úspěchu. Při volbě nástrahy se řiďte i podmínkami u vody…
Naopak přes den, kdy jsou candáti mnohem méně aktivní a po ranním lovu odpočívají v hlubších partiích, je mnohem úspěšnější metoda
s nebo speciálními, takzvanými „lipless“ = bezlopatkovými , kdy technikou „propadem“ nástrahu několika otočkami navijáku, nebo záškuby , zvedneme ode dna do sloupce a necháme jí opět volně klesnout ke dnu, kde vlastním dopadem vytváří hluk, rozvíří kal ode dna a tím zaujme dravce v okolí.Většinou přesně v této fázi, kdy nástraha volně propadá a plave zpátky ke dnu, přichází ona pověstná rána do prutu a je třeba razantně zaseknout, aby háček spolehlivě pronikl do tvrdé candátí tlamy a ten se nám po několika vteřinách zdolávání nesetřepal.
Faktor 3: Mít správné vybavení na candáty
Co se týče vybavení na candáty, tak se doporučují spíše
, právě vzhledem k potřebné síle a razanci záseku, už poté vybereme podle zvoleného prutu, případně vhodný k velikosti a váze nástrah, nebo velikosti cílových ryb (nejběžněji se tedy při tomto lovu budete pohybovat ve velikostech 2500 až 4000).Candát má docela tvrdou tlamu, proto že rozumné sáhnout po tužším prutu, aby se háček dobře zasekl
Jako návin bychom rozhodně doporučili spíše
než vlasec, vzhledem k průtažnosti a pro následný maximální kontakt s nástrahou, dnem a překážkami. Samotná šňůra bohužel není příliš oděruvzdorná, ba naopak, tudíž stačí trochu ostřejší kámen, betonová hrana, škebličky a rázem máme po nástraze nebo dokonce po úlovku, proto je při jigování u dna a mezi kameny vyloženě nutnost nad nástrahu použít vhodný návazcový materiál.
BONUS: Vázat návazce na candáta, které vydrží
Jako nejvhodnější se poslední roky jeví především fluorocarbon, který znatelně více odolává oděru a zároveň je pro opatrné ryby mnohem méně viditelný než všechny ostatní materiály.
totiž pod vodou neláme světlo a světelné paprsky, takže se jeho viditelnost pod hladinou téměř rovná nule, což vám podstatně zvýší počet záběrů!Bižuterii, ale také například nástrahy nebo doklady, schováte ve voděodolných pouzdrech. Ty seženete na e-shopu ZFish za super nízkou cenu…
Poslední, co bychom chtěli zmínit, je použití kvalitní
, zejména pak . Není totiž nic horšího než selhání takové drobnosti, když už jste úspěšně zasekli vysněnou rybu. Tímto jsme tedy vyčerpali vše oč jsme se s vámi chtěli podělit a doufáme, že to některým z vás pomůže se v začátcích odrazit a ulovit candáta na přívlač – je to opravdu parádní zážitek a ty jejich razantní záběry jsou prostě návykové.Za celý tým ZFISH Vám tímto přejeme hodně úspěchů nejen u vody. Petrův Zdar!
Bezvadný, timhle a podobnýma navodama vpodstate likvidujete vědomě populaci candatu. Můžete si poděkovat, těch ryb je už tak málo a ještě pomáháte nerybarum, protože těch je ve svazu většina, říkejme jim třeba lidi co si koupili povolenku ale nepoznaji kapra od karase, likvidovat tyhle ryby ve velkým, měli by vám tyhle a všechny podobný stránky zakázat, upřímně je to hnus. Vzpamatuje se lidi,brzy se vám totiž může stát, že už zadnyho candata nikdy nechytnete když budete roztrubovat vaše zkušenosti, v dnešní době je těm lidem úplně jedno jestli ten candat má míru. A hlavně většina ani neví kolik taková ryba míru má. Je to ryba tak ji beru. Dejte si pozor co kde píšete.
Spíše se zaměřte na to jak tyhle ryby co nejvíce a efektivně uchránit dokud ještě nějaký jsou místo chytrejch rad jak je co nejlíp likvidovat, a když už jsme u toho, zkuste přemýšlet nad tím jak moc je to náročná ryba na přirozené a i umělé vytřeni a na chov, to není jak kapr, ta produkce tak velká není a nebude kdežto pytlacicich rybářů jen přibývá díky nečinnosti RS v některých MO. Netvrdím že to někde nefunguje a nechci se dotknout RS která je aktivní ale pořád se u vody dejou strašný zvěrstva, za mých mladých let to nebylo, rybáři byli poctivý a hlavně nebyli blbý s prominutím. Měli o přírodu zájem, dneska je zájem jen o maso a udělat co nejvíc škody a bordelu u vody nebo i ve vodě. 3/4 lidi by povolenku mít vůbec neměli a vy ČRS by jste naopak měli hodně zprisnit testy pro nový,, rybare“ jestli se jim tak vůbec dá říkat, většině teda nedá.
Tady píšete hovadiny
Chodí se na ryby aby se pokusil člověk něco chytit a že jich je málo???? No tak to by se taky muselo víc nasazovat
Dravé ryby se dávají úplně minimálně
Je to samej kapr a bílá ryba
Jo a proč asi, je vidět že do toho vůbec nevidíte, nedovedete si ani představit jak je časově a finančně náročný dravý ryby rozmnozit a odchovat, už jsem o tom mluvil, že to není jak kapr, dravci potřebuji úplně jiné podmínky, jinou kvalitu vody a vše úplně jinak než kapr nebo bílá ryba, takze to zas taková hovadina není, možná vlastne pro toho kdo do toho nevídi se to může zdát jako hovadina to beru, ale když do toho nevidíte tak do toho ani nemluvte. Kdyby bylo tak snadný vyprodukovat dravce stejně jako kapry a bílou tak máme dravců plný vody, logicky! Je jasný že k vodě člověk chodí aby se pokusil něco chytit, to nepopírám, ale ať se každý snaží sám za sebe, tyhle návody jak likvidovat ryby ještě ke všemu dravý jsou špína. A říkejte si co chcete, candatu je už hodně málo a bude to horší, ikdyz rybu pustíte protože třeba zrovna nemá míru tak ve většině případů to stejně nedá když ji vytáhnes z 10 metrů. Nechci vás urazit a se vší úctou k vám, ale je to prostě tak.
Vy jste si nikdy nevzal uloveneho Candata?
Ty nerozumíš vůbec ničemu. Můžeš zde psát půl kilometru dlouhé reakce a nic to nezmění. Vůbec nejde o to kolik dravců se vysazuje do vod. Ale o to, že se vysazují dle zarybnovaciho plánu.
A dále.. Pokud zde někdo napíše jak lovit candaty tak nikomu nepomáhá v tom je vychytat. Ale dobrou radou dokáže ochránit mnoho menších ryb. Protože nejvíc mrtvých ryb je v důsledku amatérského způsobu lovu kdy rybáři cekají až se ryba zažere a až potom sekaji. Tak tady prosím nepiš hlouposti. PROTOŽE tvé osobní doměnky jsou nesmysl. Ať se daří.
Má reakce je odpověď pro KARLOSE
Karle ty asi nemáš moc kamarádů, když jsi takový sobecký chytrolín. Jen ty a ty všemu rozumíš, jen ty a ty máš právo lovit ryby. Prostě klasika na přesdržku.
😁😁😁👍👍👍👍
Co je ryba?
Karlos má ve spoustě věci pravdu, ale ve spoustě věci ne. Ano dravců je méně, než bílé ryby, ale to je zcela logické, tak je to se všemi dravci v přírodě. Je třeba se k nim chovat slušně, ale to je třeba se tak chovat ke všem tvorům. Candatu na nejfrekventovanějších redirect opravdu ubývá, ale to je podle mě chyby svazu, jelikož nejsou žádná výrazná omezení, ale zase je pravda, že ta ryba není úplně blbá a pokud si clovek dokáže udělat výlet někam kde nikdo moc nechodí, tak se dá moc pěkně zachytit. A ještě bych měl připomínku k té vytce,že se zde dávají návody jak úspěšně chytat candáta…. Tyhle rady ti dá úplně každej, ale pokud tomu nevěnujes cas a trpělivost, tak podle tohoto návodu chytnes tak pěkný prd. To je rychle, pomalu, devět deset, u dna, ve sloupci, na kamenech… A prd, takže znova a znova trápení, a když už si myslíš, žes na to přišel, tak te následujících třeba 14 dní bez onoho kopance vyvede z omylu. Nicméně buďme k přírodě slušní, k rybám se chovejme s respektem a laskou, a hlavně i jako lidé se respektujme.preji všem Petrův zdar a krásné zážitky u vody✌mějte krásný den
Karle Karle,ty budeš ashp hrozně oblíbený človek