DomůNovinkyÚčet pro rybáře: Škody na rybách se vyšplhaly k 50 miliónům, nejvíce „řádí“...

Účet pro rybáře: Škody na rybách se vyšplhaly k 50 miliónům, nejvíce „řádí“ kormoráni

- Reklama -

Středočeský územní svaz zveřejnil odhady škod, které na „jeho“ vodách způsobili rybožraví predátoři. Celkové odhady za rok 2021 hovoří o škodách, které se blíží 50 miliónům korun. To je skoro o 14 miliónů korun více než v předešlé sezóně.

Graf: Středočeský ÚS, ilustrační foto: InRybar.cz 

Z těch čísel „běhá mráz po zádech“. Středočeský územní svaz zveřejnil odhady škod na vodách, které obhospodařuje. A ty jsou v posledním roce bohužel rekordní! Celkové odhady za rok 2021 hovoří o škodách za skoro 50 miliónů korun. A přitom v roce 2020 byly tyto odhady téměř o 14 miliónů korun nižší.

Kdyby si někdo myslel, že odhadované škody jsou „stříleny od boku“, šeredně by se pletl. Rybáři je počítají podle platných pravidel.

„Výpočty vycházejí z vyhlášky č. 126/2021 Sb. o způsobu výpočtu výše škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy a její přílohy č. 1. Pro lepší pochopení vzorec výpočtu vychází z počtu kusů kormoránů, počtu strávených dní na revíru, z průměrné spotřeby zkonzumovaných ryb a z jejich průměrné ceny,“ vysvětluje pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí středočeských rybářů Václav Šámal.

 

Největší škody dělají kormoráni

Obrovský skok odhadovaných škod je k vidění u tažných populací kormoránů, které se skoro zdvojnásobily. Čím to je?

„Je to hlavně dáno kvalitou zarybnění revírů. Řekněme si upřímně, že kdyby v revírech nebyly ryby, kormoráni prostě budou hledat jinde. Bohužel je to takový smutný důkaz naší kvalitní práce při zarybňování. A také důkaz toho, že současná řešení směrem ke kormoránům jsou nedostatečná,“ řekl mluvčí Středočeského ÚS Václav Šámal.

 

Odhadované škody u vydry klesly. Proč?

Pozorné oko si na zveřejněném grafu Středočeského územního svazu určitě všimne, že oproti roku 2020 byly odhadované škody u vydry v roce 2021 nižší. To by mohlo vést k logické myšlence, že vyder na středočeských vodách třeba ubylo. Radostné emoce ale středočeští rybáři mírní.

Tady ten důvod je asi mnohem prozaičtější, než že bychom se mohli radovat, že vyder či dalších predátorů je méně. Spíše jde o to, že sčítání probíhá v nějakých stanovených termínech, v danou dobu, aby nedošlo k duplicitnímu sčítání. A ne každý rok se všichni skrutátoři zapojí, zvláště pak v této složité době. A to jsou zřejmě právě ty výkyvy, které ve statistikách vidíme. Sami jsme překvapeni, ale uváděna jsou pouze podložená čísla od skrutátorů, a dle metodiky vypracované Radou ČRS,“ přibližuje Václav Šámal.

 

Středočeští rybáři budou žádat o kompenzace

Středočeští rybáři jsou pochopitelně připraveni žádat finanční kompenzace u státu, ovšem reálné peněžní náhrady odhadované škody nenahradí.

INFO: Kolik peněz za rybožravé predátory vyplácí stát? Tady je detailní přehled

„Středočeský územní svaz žádá každoročně o kompenzace za škody způsobené vydrou na chovné rybníky. Na kormorány čerpají kompenzace přímo uživatelé revírů z dotačního titulu SZIF DT17 – mimoprodukční funkce rybářských revírů. V loňském roce činily kompenzace z tohoto titulu 1,67 mil. korun,“ doplnil Václav Šámal.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -