V článku si přečtete
Známý rybář Jakub Vágner patří k největším propagátorům rybaření v České republice. Jeho pořady o rybaření, ale také ty o přírodě, sleduje velké množství lidí. A známý tvůrce dokumentů z přírody se nebojí poukázat na některá „nesmyslná“ pravidla, která zvýhodňují jeden druh zvířat nad jiným druhem. O čem je řeč? Jakub Vágner se ostře pustil do kritiky současného stavu, kdy státem chráněné vydry, ale také například kormoráni, likvidují jiné cenné živočichy…
Ilustrační foto: InRybar.cz, graf: Středočeský ÚS
Je dost možné, že si tímhle názorem Jakub Vágner „znepřátelí“ některé ze svých fanoušků. Proč? Známý rybář se totiž pustil do ochránců přírody a vyder či kormoránů. Co ho k tomu vedlo? Populárního rybáře štve současný stav, kdy státem chráněné vydry likvidují jiné cenné druhy živočichů. A to nemluvíme o rybách, které v některých lokalitách jsou decimovány ve velkém, třeba pstruzi potoční.
Právě u fotky trofejního pstruha z loňské sezóny Jakub Vágner napsal rozhořčené zamyšlení. „Jeden z mých nejcennějších úlovků minulé sezóny. Za mého dětství byla populace potočáků na našem území velmi silná. To byl však rozum v hrsti a nebylo tolik lidí, kteří si bez dostatečného vzdělání a praxe hrají na ochránce přírody,“ napsal Jakub Vágner na své stránce na facebooku.
Dotace v řádech miliónů?
Známý rybář pak dále kritizuje to, že vydry, ale například i kormoráni, stojí za devastováním populací jiných živočichů. A nejde jen o ryby! Tihle predátoři likvidují třeba i obojživelníky. „Vydry a kormoráni se mají skvěle, ale z našich potoků mizí vše živé, a to nejenom ryby! Chráníme vydru, ale kupříkladu čolci, mloci i chráněné druhy žab jsou v některých lokalitách totálně zdecimovány!“ štve Jakuba Vágnera.
Jakub Vágner pak uvedl, že některé organizace pobírají tučné dotace. „Víte, že některé organizace berou za „monitoring“ vyder a kormoránů dotace v řádech desítek milionů korun?!“ napsal Jakub Vágner. Chtěl tím snad na něco známý rybář poukázat?
Výsměch rybářům? Vydry mají rády třeba vranky!
Možná právě na tohle chtěl Jakub Vágner poukázat. Na webu vydryonline.cz se člověk může třeba dočíst o tom, jaké ryby vlastně vydry loví. A právě tady se rybář „chytne za hlavu“. Proč? „Vydry nijak výrazně neupřednostňují nějakou velikost a ani jednotlivé druhy. Jen výjimečně vychází z rozborů potravy nějaké preference, např. na pstruhových vodách se zdá, že více upřednostňuje vranku,“ píše se na zmíněném webu.
Co je na tom tak zarážejícího? Ta zmíněná vranka je rybí druh, který je v Červeném seznamu vedena v kategorii „zranitelný“. Kromě toho je ale vranka uvedena také ve vyhlášce č. 395/1992 Sb, kde je právě i vydra. Akorát že vranka je vedena „jen“ v kategorii „ohrožený druh“.
Finanční náhrady: Stát sahá hluboko do kapsy
Jakub Vágner mluvil i o kormoránech. A právě situace ohledně těchto ptáků by měla zajímat i daňové poplatníky, a nejen rybáře. Proč? Protože stát za řádění opeřených rybožravých predátorů platí nemalé škody. Zpravodajský web Českého rozhlasu na konci roku 2021 uvedl, že vyplácení finančních prostředků za škody po kormoránech se během jednoho roku téměř zdvojnásobily!
„Výše proplacených náhrad v případě kormorána setrvale stoupá. V roce 2019 to bylo více než 37 miliónů korun a v roce 2020 více než 73 miliónů korun,“ řekl v prosinci loňského roku Českému rozhlasu mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.
Vydry působí obrovské škody!
A jak je to s vydrami? Situace ohledně vyder (a kormoránů) se v České republice vymyká kontrole. Mnohamiliónové škody jsou hlášeny ze všech koutů rybářské republiky. Například v březnu roku 2021 Středočeský územní svaz zveřejnil data za rok 2020, která hovoří zcela jasně.
Vydry ve středočeských revírech zmasakrovaly ryby v hodnotě 8 400 000 korun. Zcela šokující je potom náhrada za tyto škody! „Kompenzaci za tyto škody se podařilo získat ve výši 80 000 korun,“ uvedl Středočeský územní svaz.
Celkové škody se pak u Středočeských rybářů za rok 2020 vyšplhaly na rekordní sumu, která přesahovala 35 000 000 korun. Dominantní podíl na těchto škodách měl již zmíněný kormorán.
„Největší škody působily tažné populace kormoránů, kteří středočeským rybářům způsobili odhadované škody za 18 miliónů korun. Další odhadované škody za 2 milióny korun způsobily hnízdící populace kormoránů,“ informovali středočeští rybáři.
Zásadní čísla ohledně škod po vydrách (ale i dalších predátorech) zveřejnil v únoru 2021 i Východočeský územní svaz. „Jen na území Východočeského územního svazu v roce 2020 evidujeme více jak 770 kusů vyder, které způsobily škody v hodnotě 21 526 240 korun (výše škody je na základě výpočtu, který používá Rybářské sdružení ČR),“ napsal technik východočeských rybářů Karel Němec.
Velmi varovným signálem je potom frustrace východočeských rybářů. „Pobytové znaky vyder eviduje většina z 97 místních organizací při VčÚS, což má za následek, že tyto organizace přestávají hospodařit na chovných (odchovných) potocích.“ napsal Karel Němec.
A zase: Nejde jenom o ryby! „Dalším příkladem je MO Stárkov, která disponuje s výjimkou poloumělého chovu raka říčního (Astacus astacus). Po tříletém chovném cyklu neslovili ani jeden kus raka, což je výsledek alarmující, neboť po celý rok byly kolem odchovného rybníčka nalézány pobytové znaky vyder,“ prozradil technik Východočeského územního svazu.
Za zabití vydry vězení
Nejednoho rybáře asi napadne jako jedno z řešení odlov. Přece jen, dávat ohradník okolo několikahektarového rybníku je „trochu“ problematické. Jenže! Současná legislativa odlov vyder striktně zakazuje. A přesto! Pokud by se našel rybář, který by chtěl svůj rybník chránit tímto zakázaným řešením, pak musí počítat s hodně tvrdým trestem!
Například web vydry.cz píše, že vydry jsou zařazeny do kategorie zvláště chráněných druhů živočichů (zákon č. 114/1992 Sb.) Vyhláška č. 395/1992 Sb. pak vydry zařazuje do kategorie „silně ohrožených“. Na základě těchto platných pravidel není možné vydru „jakkoliv“ regulovat – zvíře je chráněno ve všech vývojových stádiích.
Přesto! V minulosti se v médiích objevily informace o tom, že kdosi vydry zabil. Jaký trest za tento čin hrozí? Pokud vydru zabije „fyzická osoba“, pak musí počítat s pokutou od 5000 do 200 000 korun. V případě porušení zákona ze strany „právnické osoby“ se pak pokuta může vyšplhat na 2 000 000 korun.
Ovšem! Pokuta nemusí být jediným trestem. Ano! Za zabití vydry jakožto „silně ohroženého živočicha“ může jít daný člověk do vězení. Trest se pak může pohybovat i v délce 3 let za mřížemi.
Myslím si, že by se tyto vydry a kormoráni měli redukovat. Sám jsem rybář a s Vágnerem souhlasím. Je to vidět kolem vody, kolik stromů je poničených a o rybách nemluvě.
Souhlasím s Jakubem.
Souhlasím.
Souhlas s kubou.a ten drevorubec s placatym ocasem by se mel taky zredukovat
Osobní zkušenosti:
Vydry, volavky, norci, kuny a tchoři za posledních cca 25 let totálně zmasakrovali veškerou vodní faunu v pstruhové říčce Bradavě na Spálenopoříčsku a to včetně potůčků, které Bradavu napájí. Ještě před cca 10 lety bylo možné pozorovat v přítocích čilý život: škeble, rybí potěr, žáby, raky, užovky atd. Dnes jen smutný pohled do vody téměř bez života…
Ta „havěť“ (hlavně norci a vydry) sežrala nejen ryby ale i škeble, raky a žáby.
Naprosto souhlasím s Jakubem Vágnerem!
Naši předci asi moc dobře věděli proč regulovat stavy vyder, norků, bobrů a podobných predátorů.
Fandím myslivcům, kteří se nebojí „regulování“ 🙂
Není se čemu divit co se týče ochránců, minulý týden ve městě Beroun velmi oblíbený a vyhledávaný park Ostrov uzavřen pro veřejnost.Duvod (státem chráněny bobr okousal vzrostlé stromy a hrozí při silnějším poryvu jejich pád) uzavření a bezpečnost lidí v pořádku.Reseni (navezeme na ostrov větve aby bobr přestal kousat stromy necháme ho tam a lidi tam nepustime než stromy nespadnou)to je řešení města po poradě s ochránci přírody
Za mě 100bodu !!!!
Rádoby ochránci přírody jsou na úrovni škodné, jako chránit ohrožené druhy je fajn, ale ne na úkor ostatních druhů. Souhlasím s Jakubem. 👍
Zelená zhouba bohužel v EU hraje prim.
OK.
Souhlasím.
Souhlasím ale co dál.
Již léta tvrdím, že největší katastrofa pro přírodu jsou ochranáři. Vydra, volavka a kormorán páchají na vodách ničím nevyčíslitelné škody. Kdo se nepohybuje okolo chovu ryb, jen těžko pochopí.
Souhlasím.
Konečně se řekla pravda. Jakube jsi borec. Táta musí být na tebe pyšný.
Plně souhlasím s Jakubem ,tady se už kde kdo hraje na ochránce životného prostředí ,jen aby se zviditelnili. Postavíme panelák u rybníka , proto že je tam krásně .Po půl roce rybník zasypeme , proto že tam kuňkaj žáby .Jakube držím ti palce .
Jakub Vágner má pravdu, souhlasím s jeho názorem. Dnešní ochránci přírody, přírodě víc škodí, než jí ochraňují. Nerozumím tomu proč je stát podporuje dotacemi z kapes daňových poplatníků. Jsou to vyhozené peníze. Určitě je nutné změnit přístup k ochraně přírody. Pokud se tak nestane, tak se z naší přírody ztratí zpěvné ptactvo, drobní obojživelníci a jiná drobná zvířata.
Konečně někdo řekl celou pravdu. Celá úplně není. Severní Moravu trápí ještě nepůvodní druh Morčak. Na Slovensku to došlo tak daleko že zakládají stranu myslivců rybářů a lesníků. Už se tam nejde dívat co ti ekoteroristé vymysli.
Kdo tady zdecimoval české vody jsou svaz a rybníkáři. Ryby se mohou opět vysadit. Vydry ne. Samozřejmě respektuji škodu, kterou zvířata napáchala a je na místě aby byla uhrazena.
To mají házet do vody prachy,aby tam něco plavalo?
Co tady skuhráte, rybářů je 400 tisíc ! Kdyby to Svaz vzal při volbách pořádně do ruky tak zelení teroristé nemají šanci
Co bobr ten si okouse strom a jde dál dělat hráze,ale co se ty mě měli by se regulovat populace vyder na únosnou mez zvýšení náhrady na sto procent by bylo hezky ale to asi nedopadne co se týče kormoránů asi by bylo dobré se spojit s myslivci zaplatit náboje a aby je plašili aby táhli jinam nevím jestli je taková dohoda možná ale mělo by se to vyzkoušet jinak s Jakubem rovněž souhlasim
Petr
Samozřejmě souhlasím. Pronajal jsem si rybník a netušil jsem do čeho se pouštím. Vydry mi vyzabijeli ryby za deset tisíc. Všechno je pryč, je to mrtvý rybník. Kolega šel jednou z večera kolem tak posvítil baterkou na hladinu a napočítal šest vyder najednou
Mam to stejně kapři a amuři pozabíjeni . Vykousání od spodní části hlavy u srdce a ponechání na hrázi rybníka. A takhle i 6ks za noc.
Ono to neni jen o OP.Je pravda ze regulace u některých druhů je na místě ,ale to by se k tomu musel stát postavit čelem.Protoze za takovým odstřelem je nekonečne vyřizování a papirovani a nimrodi jdou radsi strelit prase..tak to je.Sam jsem Ochrance prirody a urážky na nas si prosím nechte.Dalsi vec kvůli které ohrožene druhy mizi z nasich vod je nepochybně KVALITA VODY ktera rapidne rok od roku klesa z rozborů a je to opravdu na zamyšlení.Ato ruzne výtoky,otravy,a to vidite jen to co se napise v mediich.Ale take poradky u vody,ale to vlastne vidite vsichni u vody..cerne skladky,plasty atd. Nemuzeme prece vsechno hazet na zvířata.Zvirata tu byli odjakživa a byli i přemnožení a vse fungovalo.Meli by jsme si zamést pred svým prahem!
Milý Zdeňku. Běž se podívat do Litovelskeho Pomoraví. Ryb bylo plno, čisté lesy, průtok Moravy dobrý. Také mám rád přírodu, ale když OP vsadili bobry-to se děly věci. Nemají žádného prirozeneho nepřítele – množí se geometrickou řadou. Kormorani to stejné. Nebezpečí smrti hrozí při procházkách – malý větřík a okousane stromy padají. Všichni tvorové mají nárok na život – ale ne na úkor druhých. Souhlasím s Jakubem.
Oprava – vysadili😁
Když čtu tyto řádky, je mi smutno.
V dávných časech jsem nikdy u vody neviděl vydru, kormorána, volavku, natož bobra, i když ten ryby nežere..(ale bobra jsem viděl na „vlastní mobil“ a natočil v akci, jak jede „domů“ na rybníku 4ha), čekající volavky u břehu atd …), ale viděl jsem řeku plnou ryb, a měl radost z pochytání pstruhů, a lipani, to dřív byla nádhera….
Teď jsou u nás všichni predátoři asi „původní druh“!?
Jakube, jen tak dál, možná je to marné, vzhledem k „zájmům“ některých jakoby tzv. „zelených“…
To nesmyslné hájení je nesmysl!
Vondy
Rybařím už více než padesát let,ale tolik volavek jsem nikdy nepotkal, jako za poslední měsíc. Téměř na každém kilometru mojí oblíbené řeky stojí v mělčinách a loví. Co dodat ? Je třeba zegulovat na únosnou míru a ne plytce žvanit, jinak začneme chránit i hraboše. Jakube do toho !
Souhlasím a podepisuji
Brecite na spatnem hrobe.Ty odstrely jsou povolene tak proc se nestřílí?Jak rika je s tim vyrizovani na pul dne to hazim kekel a jdu radsi na divocaka.Je pravda taky ze co be ted pytlaku to driv nebylo nikdo si to nedovolil.Vsechno jde do kytek muzem si za to sami
Jura
Plně souhlasím s Jakubem. Kormoráni, vydry a bobři páchají obrovské a stále narůstající škody na původních obyvatelích našich krásných vod. Kdo bude chránit pstruhy nebo druhy ryb, které již skoro nemáme – lipany, okouny, ježdíky? Za pár let tady tyto ryby již nebudou. V rámci šetřících opatření by měla vláda zrevidovat činnost a dotace pro ochranářské společnosti.
Je to jako s vlkama kde ty dementní ochranáři umělé vysadili vlci tak pomalu není žádná zvěř.
Podporovat jenom dravce je lidská hloupost a ukazka toho jak se daji zničit zbytky toho co příroda zachovala.
ještě bych do toho seznamu doplnil krkavce, taky pěkná pakáž. před pár lety jeden dva páry, momentálně kolem 300 kusu, to co dokážou zlikvidovat si těžko umí lidi představit, hnizda ptáku, mladata zajícu bažantu koroptví srnčího a podobně
S panem Vágnerem naprosto souhlasím. A to jsem nejen rybář, ale i člověk s ekologickým myšlením, vzděláním a cítěním, mimo jiné také včelař, myslivec, vlastník lesního pozemku, občasný malíř krajiny, turista, čundrák, cyklista. Snažím se být objektivní a vidět českou přírodu z pohledu různých oborů i úhlů pohledu.
Bohužel v současné době jsou z vybraných predátorů vytvořeny nedotknutelné „modly“ , chráněné urputně až fanaticky za každou cenu a bezohledně na úkor práce lidí, kteří v přírodě nějakým způsobem hospodaří.
To je zcestný trend.
Zažil jsem dobu kdy ve vodě bylo plno ryb nejen v rybnících ale i na menších tocích potůčcích vytékajících z lesů
kde jsme chytali pstruhy bělice rukama na vodě Otavy plno ryb v Lednici když jsem viděl to množství volavek kormoránů neskutečné co to musí sežrat ryb volavka je nádhernej pták mám plno fotek z rybníků ale vzhledem k tomu že je to pro ryby predátor tak nemůže být chráněn zákonem a to je o ostatních predátorech je hezké vysadit vlka ale nikdo nepřemýšlel o tom jak se bude chovat je potřeba ochrana přírody ale ochránci musí o tom co chtějí chránit musí být vzdělaní lidi nestačí jen být mladý a mít srdíčko já se zatím setkávám s tím že ochránci rádo by ochránci páchají víc škody jak užitku a stát vydává neskutečné náklady a bez užitku
nejsem ani rybář ani myslivec mám ale rád ryby a ta cena do přírody chodím pro vyčištění hlavy pro zapomenutí jak jsem starej a je mi smutno neskutečné skládky odpadu tam kde nemají být z toho co cyklisti odhodí při jízdě z kola co motoristé nahází do příkopů co po sobě nechávají turisté už dávno neplatí co jsi do přírody vzal to si odnes ono je to i ve městě podívat se u nádraží na zastávce tramvaje po pátku nebo sobotě
na chodník podívat se na stovky nedopalků na místech kde se nesní kouřit no je to o lidech a ta naše společnost se stala jen spotřební a co je za mým plotem to mě nezajímá společnost prostě za prd mám pro to ale ještě jedno slovo a to se nedá použít virus ukázal kde je problém čistého vzduch auta a letadla dá se s tím něco dělat ? to by musela být vláda která by měla sílu to řešit a tu nemáme ta řeší jak jenom lidi oškubat s úsměvem na hubě takže opchrana přírody a kam jsme došel a tak ahoj
Všichni zapomínáme na jednu okolnost.Ty rybníky., přehrady,regulované řeky, to všechno je dílo lidi,stejně jako množství umělé vysazených ryb,vypestovanych ve vodách bez predátor.Neni divu,že dnes chráněni predátori se soustřeďují u rybích prasecaku a mnozí se geometrickou radou. Jakub Vágner se naopak proslavil naprosto neuzitecnou zábavou „chyť a pusť „.Nikdo neřeší otázku jestli se jeho exhibice líbí rybám,které teatralne liba při propouštění.Zapominate na čapy.kteri také chytají ryby ale i přemnožene hrabose a plno jiných škůdců.Rybareni je dnes velikou módou a tím pádem i ve
Ikym kseftem.Nevsiml jsem si ale,že by spotřeba ryb v naší zemi nějak závratné stoupla a těch sladkovodních už vůbec ne.Znam i rybáře, kteří ryby vůbec nekonzumuji.Kdyby ty pomlouvane vydry neměly přebytek kořisti, rozhodne by se tak rychle nemnozily.
Potoky bejvavali plne pstruhu dneska kde jsou premnozene vydry nejsou ryby.To stejne plati o kormoranech a volavkach.To by museli ty zeleny mozky v zime zvednout prdele z tepla kanclu a jit se podivat k vode aby videli jak to vypada na revirech.Vyjebanci.