Po roce a půl předala policie spis z vyšetřování státnímu zastupitelství. Z něj vyplývá, že policie navrhuje obžalovat jednu fyzickou osobu a jednu právnickou osobu. Spis aktuálně studuje žalobce.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Státní zástupce Jiří Sachr, který dozoruje případ otrávené Bečvy potvrdil, že policie ukončila vyšetřování. A nyní je spis na státním zastupitelství. Teď bude trvat několik týdnů, než se rozhodne, jestli bude podána obžaloba, anebo bude stíhání zastaveno, anebo se věc vyřeší jiným způsobem. Spis má několik tisíc stran.
Řediteli hrozí 5 let vězení, společnosti zákaz činnosti
Už v loňském červu policie obvinila rožnovskou společnost Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Vyšetřovatelé tento podnik a ředitele obviňují z toho, že Energoaqua poškodila a ohrozila životní prostředí. Řediteli společnosti hrozí 5 let za mřížemi, a podniku peněžitý trest a zákaz činnosti.
S tím ale společnost a její ředitel nesouhlasili, takže v loňském říjnu podali návrh na zastavení trestního stíhání. A to třeba i na základě expertízy, která zpochybňovala to, že se toxická látka dostala do Bečvy právě z rožnovského areálu.
Expertíza poukazuje na pochybnosti
Celá řada otazníků vyvěrá i z toho důvodu, že bylo odebráno nedostatečné množství vzorků z řeky Bečvy. Takže vlastně nejde ani přesně stanovit, jaká látka v září 2020 zmasakrovala ryby v řece Bečvě – tehdy šlo asi o 40 kilometrový úsek řeky. Závěry vyšetřování zpochybňují jak někteří odborníci, tak i rybáři.
Hlavním „kamenem úrazu“ v celém vyšetřování pak je ten fakt, že první ryby začaly hynout 3,5 kilometru od výpusti z rožnovského areálu. Právě v něm působí obviněná společnost Energoaqua, která se tam stará například o čištění odpadních vod.