Rybaření bez povolení k lovu ve sladkovodních jezerech a řekách ve Velké Británii je vážným prohřeškem. Jen v letošním roce dosáhly pokuty za první tři měsíce letošního roku výše 1,5 miliónu korun.
Údaje zveřejněné Agenturou pro životní prostředí (EA) ukazují nárůst počtu přestupků ve srovnání s rokem 2023, přičemž průměrná částka jedné udělené pokuty vyšplhala na 11 000 korun (380 liber).
Tvrdý signál, který peněženka pocítí
Tento nárůst lze přičíst i většímu počtu kontrol ze strany úředníků Environment Fishery Enforcement Officers, ale také podpoře ze strany dobrovolných rybářských stráží (tzv. Angling Trust).
Ačkoli se v Británii často od místních objevuje kritika, že se pro prevenci nezákonného rybolovu nedělá dost, zdá se, že EA a Angling Trust se snaží o zlepšení současné situace.
Činnost organizace Angling Trust v oblasti rybářských kontrol je plně financována z příjmů z prodeje povolenek, které jsou poskytovány ve spolupráci s Agenturou pro životní prostředí (EA). Společně se snaží se zabránit všem formám nezákonné činnosti ve vodách Spojeného království.
„Doufáme, že tyto vysoké tresty jsou pro ostatní signálem, že nelegální rybolov je brán vážně, a že lidé, kteří porušují zákon, mohou očekávat, že budou čelit pokutám a případným jiným opatřením,“ uvedl Paul Caygill, pracovník Agentury pro životní prostředí.
Proč pytlačí, když jsou povolenky levné?
Prioritou je pro EA legální rybolov, nikoliv výtěžek z prodaných povolenek. Rybáři si totiž mohou zakoupit jednodenní povolenku za přibližně 200 korun (necelých 7 liber) nebo roční povolenku, která vychází na velmi symbolických 33 liber, tedy asi 1000 korun.
Tím by se rybáři vyhnuli vysoké pokutě i nepříjemnému soudnímu řízení, což pouze poukazuje na obrovský rozdíl mezi vysokými pokutami a levnými povolenkami. Proto si pochopitelně mnoho rybářů raději koupí povolenku, než aby platili i desítky tisíc na pokutách.
Peníze získané z prodeje rybářských povolenek se používají na ochranu a zlepšování stavu rybích populací. Jakékoliv povolenky k lovu přitom lze je zakoupit pohodlně online nebo i telefonicky.
„Nelegální rybolov podkopává naše úsilí o ochranu rybích populací a udržitelnost rybolovu směrem do budoucna,“ dodal závěrem Paul Caygill.
Jaká je situace v jiných zemích?
Například v Nizozemsku je systém nastaven velmi podobně jako ve Velké Británii – ani zde se nevyplatí žádné protiprávní jednání, protože pokuty za přestupky jsou velmi vysoké.
Začněme tím nejzákladnějším, a tím je lov bez rybářského lístku – 160 eur, tedy asi 4000 korun. Rybaření s více než dvěma pruty? To už se krutě prodraží, protože pokuta se může vyšplhat až do výše 370 eur, což je v přepočtu okolo 9400 korun.
Má rybář platnou povolenku, ale nemůže ji ukázat, poněvadž zůstala doma na stole? Pak to bude stát také 110 eur! A konečně tu máme také noční rybolov. Na místech, kde to není povoleno, takové noční rybaření vyjde rovněž na 110 eur.
To ale není celý výčet pokut. Pokud rybář na veřejném prostranství obtěžuje ostatní obyvatele hlukem nebo křikem, pak zaplatí 160 eur, tedy asi 4000 korun. Ponechání odpadků na veřejném prostranství? Také 160 eur!
Zdroj: AnglingTimes, ilustrační foto: InRybar.cz