V článku si přečtete
Téma ohledně zákazu prodeje živých kaprů se v posledních letech čím dál častěji objevuje i ve velkých médiích. Obvykle je to spojováno s aktivitou nejrůznějších organizací, které se snaží zamezit tomu, aby se na ulicích nebo v supermarketech prodávaly živé ryby. Podle těchto aktivistů totiž ryby častokrát trpí. Pokud si někdo myslí, že toto téma rezonuje pouze v Česku, tak by se spletl…
Ilustrační foto: InRybar.cz
Červen 2021. V polské Varšavě tamní soud vynáší verdikt nad 3 lidmi, kteří dostali podmínky v trvání od 3 do 5 měsíců s odkladem na 2 doky. Důvod? Soud je odsoudil za nešetrné chování s živými kapry. Prodejci se podle všeho dopustili toho, že prodávali kapry v bednách bez vody, a balili je do suchých igelitových pytlů. A toto konání bylo zdokumentováno. To, jak „nelegální“ prodej ryb vypadal (na videu nebo fotografiích), se mi nepodařilo dohledat.
Polsko: Trest za nešetrné chování ke kaprům
Ale suma sumárum: Podle polských médií dostali dva prodejci ryb 3 měsíce odnětí svobody s podmíněným odkladem na 2 roky. Vedoucí prodejny pak dostal 5 měsíců odnětí svobody s odkladem na 2 roky. Odsouzení pak museli ještě zaplatit Společnosti pro péči o zvířata.
Než padl tento klíčový rozsudek, tak se soud táhl neuvěřitelných 10 let, a až pak padly již zmíněný tresty. A to například s tím odůvodněním, že prodejci si museli být jistí tím, že ryby kvůli jejich chování trpí. Tento rozsudek se tak stal přelomovým momentem například v Polsku, kde začali prodejci dávat od prodeje živých kaprů ruce pryč.
Polští prodejci dávají od živých kaprů ruce pryč!
Z polských médií jde vyčíst to, že prodejci dávají od prodeje živých ryb ruce pryč. Živé ryby z prodejů stáhl nemalý počet supermarketů, živé ryby jde ale pořád koupit u menších prodejců nebo na trzích. Jenže! Pokud by si někdo myslel, že jde o masový tlak drtivé většiny veřejnosti, tak by se spletl. Konec prodeje živých ryb sice podporuje většina obyvatel, ale mluvíme 59,3 procentech dotázaných lidí. Tato zajímavá data zveřejnil web bigdata.wyborcza.pl.
Pohled na zákaz prodeje živých ryb se dost liší podle pohlaví. Co se týče zákazu prodeje živých ryb, tak pokud to rozdělíme podle pohlaví, tak 67 procent dotázaných žen podporuje zákaz prodeje živých kaprů. U mužů tento typ prodeje by zakázala polovina dotázaných, a 42 % můžu je výslovně proti zákazu prodeje živých kaprů.
Zajímavé jsou i pohledy do věkových skupin. Kdekdo by si mohl pomyslet, že starší Poláci budou více kritičtí k omezení nabídky živých kaprů. Jenže! Celých 66 % Poláků ve věku od 45 do 54 let by nevadil prodej již vykuchaných kaprů, proti zákazu je jen 25 % dotázaných z této věkové kategorie. Naopak mladší Poláci jsou výrazněji proti! Z uvedených dat vyplývá, že 40 % mladých Poláků ve věku od 25 do 34 let si chce kapra zabít samo.
Slovensko: Kaufland přestane živé kapry prodávat
Další zemí, ve které se zákaz prodeje živých kaprů hlasitě řeší, je i Slovensko. Nedávno například vyšla zpráva o tom, že Kaufland na Slovensku přestane od příštího roku prodávat živé kapry a pronajímat prostory pro jejich prodej.
„Téma životních podmínek zvířat je pro nás už roky velmi důležité a neustále se snažíme rozšiřovat naše aktivity v této oblasti. Pokud jde o ryby, tak ve spolupráci se Svobodou zvířat připravujeme informační materiály, ve kterých vysvětlujeme zákazníkům, jak s nimi co nejhumánněji zacházet,“ uvedl Samuel Machajdík, tiskový mluvčí společnost Kaufland Slovensko, který dodal:
„Zároveň se naše společnost tento rok rozhodla, že nejpozději od 1. 1. 2022 ukončí, a zároveň nebude umožňovat ani třetí osobám, prodej živých kaprů. Je to pro nás další přirozený krok k ještě zodpovědnějšímu konání.“
V Česku se ozvala Komerční banka
Není tomu tak dlouho, co se na českém internetu řešila reklamní kampaň Komerční banky. Právě ta si objednala video u influencerky Lucie Zelinkové, která upozornila na výraznou ekologickou stopu kvůli chovu kaprů. „V Česku se na Vánoce spotřebuje asi 18 000 tun kaprů, což odpovídá 32 000 tunám CO2. A to je obrovské číslo,“ říká ve videu Lucie Zelinková.
Jenže! Ve videu se influencerka dopustila chyby, a video mělo i zavádějící tón. Na to upozornil magazín Finmag.cz na Twitteru. Začněme tím, že 18 000 tun kapra se u nás na Vánoce fakt nesní, ale vyloví se za rok. Z toho něco přes půlku jde na vývoz, zejména do Německa,“ napsal magazín, který dodal:
„Pokud by 18 000 tun kapra mělo uhlíkovou stopu 32 000 tun, je to zdaleka nejmíň ze všeho masa. Tak jestli vám jde o tohle, hlavně kapra nenahrazujte vepřovým řízkem. Nebo smažákem.“
Zkusili jsme to na Vánoce udělat trochu jinak než @luciezel a @komercka, místo emocí jsme vsadili na fakta. Začněme tím, že 18 000 t kapra se u nás na Vánoce fakt nesní, ale vyloví za rok. Z toho něco přes půlku jde na vývoz, zejména do Německa. (1/x)https://t.co/75qM6m19ej
— FINMAG (@FINMAG_cz) December 19, 2021
Komerční banka se sice za nepřesnost v datech omluvila, za svým sdělením si ale stojí. Mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek pro zpravodajský portál Novinky.cz řekl, že společnost chtěla upozornit na plýtvání jídlem, což je podle ní jeden z největších problémů současné doby.
Mluvčí druhým dechem dodal, že uhlíková stopa a další negativní vlivy, které chov ryb v Česku přináší, v naší zemi zůstanou. To, o jaké problémy jde, Komerční banka už pro Novinky nerozvedla.
Toto už hraničí z mongolizmem a né z ochranou zvířat. 🤭
To je banda vylizancu!!!!
Svět se zbláznil? Anebo jen některé osoby a spolky?
Proč ale nemluví o oné uhlíkové stopě i u dalších potravin? Krávy, prasata, obiloviny, luštěniny atd.
To se rozhodli přesvědčit ostatní aby existovali jen ze vzduchu a vody? Anebo hromadná hladovka a pak smrt?
To mi hlava vážně nebere.
Debilové!
Největší uhlíkovou stopu zanechávají lidé , bude je třeba také zlikvidovat .
Kdyby blbost nadnášela , bude na zemi velmi málo lidí . :-)))