Rybařina je krásná hlavně tím, že i když už si myslíte, že jste viděli všechno, tak se najde něco, co vás vyvede z omylu. Svatý Petr pro nás má vždy nachystané nějaké to překvapení.
Někdy patron rybářů nadělí třeba štiku velkou jako krokodýl, jindy zas pstruha zbarveného tak, že by mu jeho paletu barev mohl závidět kdejaký malíř. A někdy zase „pošle“ kapra „Mexičana“. Co je to za rybu?
Za 30 let tohle ještě nikdy neviděl
Přesně takového kapra se podařilo rybářům slovit během rutinního výlovu na známé rybářské líhni ve Velké Británii. Objevili neobyčejného kapra, který ihned upoutal pozornost správců rybníka, kteří řekli, že něco podobného ještě v životě neviděli.
Čtyřletý lysec vážící přibližně 7 kilogramů se pyšní nejen krásným zbarvením, ale také má jednu výraznou a jedinečnou vlastnost – neobvykle velké a velmi zvláštně tvarované hmatové vousky.
Vousky, které se nacházejí u kapra a dalších druhů ryb, jsou vybaveny chuťovými buňkami nezbytnými pro nalezení potravy ukryté v dnovém sedimentu. To zaručuje to, že kapr nebude mít problémy s nalezením své potravy. Jenže podobně velké vousky jsou u kapra opravdovou raritou.
Mark Simmonds, hrdý majitel této výjimečné ryby, osvětlil její vzácnost: „S více než třicetiletou zkušeností s prací s rybami jsem se s ničím podobným ještě nesetkal,“ prozradil rybářskému magazínu Angling Times.
„Ani moji kolegové, ale ani ostatní správci dalších rybníků, tyto vousky nedokázali nikterak vysvětlit. Žádný z ostatních kaprů ze stejného chovu nebo stejného roku narození nemá takové vousky, což činí tento úlovek opravdu jedinečným,“ komentuje rybář pracující na sádkách.
Kapr dostal přezdívku „Mexičan“
Zatímco delší vousky byly v minulosti již pozorovány – to, co tento konkrétní exemplář odlišuje, je přítomnost cév, které vedou k tomu, co lze nejlépe popsat jako „motýlí ploutvičky“ nebo „peří“.
„Už jsem dostal i nabídky na tuto rybu, a to za velmi slušné peníze. Správci rybníků kapra chtěli do svých vod jako atrakci,“ sdělil Mark Simmonds. „To mě ale nezajímá, chci tuto rybu sledovat a vidět, jak roste. Je v perfektním stavu, takže se budeme snažit ji nasadit do naší vody CarpTonik v Newbury.“
Náš tým již rybu pojmenoval „Mexičan“ kvůli jejímu „kníru“. Jsem si jistý, že místní rybáři budou rádi, že mají možnost chytit tuto zajímavou rybu,“ sděluje hrdě majitel sádek. Dokonce plánuje udělat cenu pro toho, kdo ji chytí první!
Unikátní kapři žijí i v Česku
Šlechtění kaprů, kteří mají předpoklad pro to být něčím jiní a zajímaví, však není výjimkou ani u nás. Velmi zajímavý počin mají na svědomí odborníci z Fakulty rybářství a ochrany vod spolu s Rybníkářstvím Pohořelice. Ti vyšlechtili nové plemeno kapra, které nazvali amurský lysec.
Opakované křížení, výběr, reprodukce, a následné testování užitkovosti růstu a odolnosti proti nemocem – díky těmto metodám vzniklo naprosto nové lysé plemeno kapra. Amurský lysec dobře přežívá, je velmi odolný vůči některým nemocem, a přitom roste stejně dobře jako jiné produkční linie kapra, které se tradičně v České republice chovají.
Unikátní kapry produkuje také rybářství Sahara. Tento rybochovný podnik chová jedinečné a nezaměnitelné lysošupináče a řádkáče, kteří jsou typičtí pro stejnojmennou soukromou vodu.
Na pískovnu Sahara jezdí rybáři nejen díky trofejním kaprům, ale také proto, že zde žijí vzhledově unikátní ryby. Některé ryby mají třeba uprostřed těla pouze jeden řádek šupin. Jde o to, že tyto ryby jsou vyhlášené také vynikající kondicí a silnou imunitou.
Zdroj: AnglingTimes, ilustrační foto: InRybar.cz a Rybářství Sahara (se souhlasem)
Tichý blázen chytne čudlu a je z toho na větvi 😀