Dva rybáři na přehradě České údolí zdolávali z rybářského člunu sumce. Jenže! V jednu chvíli při zdolávání velké ryby se dvojice rybářů převrátila do vody. Naštěstí pro ně připlul jiný rybář.
O tom, že lov sumců může být občas i nebezpečný, se na začátku srpna přesvědčila dvojice rybářů na přehradě České údolí, kterou rybáři znají spíše pod názvem Borská přehrada. Rybáři měli políčeno na sumce, a dokonce se jim podařilo jednoho přelstít k záběru. Jenže! Pak se všechno zvrtlo…
Rybáři se převrhli, když měli sumce na prutě
Rybáři podle informací krimi-plzen.cz velkého sumce zdolávali ze člunu. Pak ale přišel nešťastný moment, kdy se dvojice rybářů převrhla do vody. Netrvalo dlouho a rybářská loď se podle zmíněného portálu potopila pod hladinu…
V tu chvíli už záchranáři dostali hlášení o převržení dvojice mužů do vody. Ti tak okamžitě vyrazili na místo, do akce se dokonce zapojila i letecká záchranná služba, která byla ale nakonec odvolána. Naštěstí v blízkosti byl jiný rybář s člunem, který pro převrácenou dvojici doplul. Celá událost tak dopadla bez zranění převržených rybářů.
Na místě byla i policie. „K události jsme byli přivoláni až po samotném převržení lodi s rybáři, a kdy rybáři již byli venku na břehu. K převržení člunu s rybáři došlo, když údajně měli sumce na prutu, tedy při zdolávání ryby,“ řekla magazínu InRybar.cz mluvčí KŘP Plzeňského kraje Dagmar Brožová.
Rybáři by neměli zapomínat na záchranné vesty
Někteří rybáři při rybaření používají rybářské čluny. A někteří z nich zapomínají na záchranné vesty. Je třeba si uvědomit, že v případě, kdy rybář třeba zaváží krmení na ryby nebo montáž do velké vzdálenosti, neměl by takovou situaci vůbec podceňovat! A už vůbec ne v chladnějších měsících roku!
Navíc, policie připomíná, že i při plavbě na malém plavidle je zapotřebí mít u sebe záchranné vesty. „Co se týče povinnosti mít na člunu nějaké záchranné pomůcky, vždy je třeba čerpat z vyhlášek č. 334/2015 Sb. a č. 223/1995 Sb.“ přiblížila magazínu InRybar.cz tisková mluvčí Dagmar Brožová.
V těchto vyhláškách se mimo jiné píše, že i při plavbě na malém plavidle s výtlakem do 500 kilogramů je povinnost mít u sebe záchranné vesty. „Záchranné vesty podle aktuálního počtu osob na lodi (na vodním skútru můžete mít pouze „plovací pomůcku“ s minimálním vztlakem 50 N),“ stojí ve vyhlášce.
Kromě toho je pak nutné mít i na malém plavidle nádobu pro vylévání vody nebo ruční pumpu, vyvazovací lanko nebo řetěz delší než 5 metrů, a poté pádlo (není povinné pro vodní skútr a veslici).
Jakou vestu na rybaření vybrat?
Pokud patříte mezi rybáře, kteří člun používají, pak se určitě podívejte na záchranné vesty. Právě ty lze sehnat už do 1000 korun, přitom má rybář mnohem větší jistotu, že v případě převržení do vody má větší šanci na přežití.
Při výběru vesty je dbát na hmotnost samotného rybáře. Pochopitelně, je rozdíl pořizovat záchrannou vestu pro dítě, a poté pro dospělého. Rybáři by pak měli klást význam i na to, zdali je daný člověk na člunu (ne)plavec.
„Zejména pro neplavce jsou nezbytností vesty s více nosnou přední částí a límcem, to zajistí ve vodě přetočení na záda. Při použití nezapomeň zapnout jistící popruh mezi nohami, aby vesta zůstala na svém místě,“ píše policie v rámci akce Bezpečně u vody 2022.
„Riziko nepodceňuj ani, když jsi zdatný plavec. Po pádu do vody nemusíš být v pohodě, vhodná alternativa plovací vesty, třeba samo nafukovací, se proto bude hodit i tobě,“ dodala policie.
Zdroj: PČR a krimi-plzen.cz, ilustrační foto: InRybar.cz