Severočeský územní svaz informoval o zákazu rybolovu na nádrži Velká Černoc. Právě tady totiž bude probíhat odbahnění. Rybáři tak plánují výlov nádrže, kdy vylovené ryby přestěhují do jiných revírů.
Nádrž Velká Černoc spadá do revíru Černoc (06441088). Vlastníkem nádrže jsou Lesy České republiky, které chtějí v letošním roce nádrž odbahnit. „Po obdržení dotace a vysoutěžení zhotovitele budou práce neprodleně provedeny,“ napsal Severočeský územní svaz. Rybáři se tak chystají na výlov nádrže…
Nádrž trápilo sucho
Nádrž Velká Černoc se tedy bude kvůli odbahnění vypouštět. To, jak dlouho nebude v revíru voda, rybáři zatím neví. Sami rybáři totiž počítali s tím, že k odbahnění revíru dojde až v dalších letech.
„Záleží především na vlastníkovi nádrže, kterým jsou Lesy České republiky, s. p. Původně se zdálo, že k odbahnění nádrže dojde až v následujících letech, vlastník se nakonec rozhodl zařadit odbahnění nádrže již do plánu na letošní rok,“ řekl magazínu InRybar.cz mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.
Odbahnění ale možná přichází vhod. Tento revír totiž v minulých sezónách trápilo sucho. A to někdy vedlo i k úhynu ryb. Například v loňském roce v nádrži uhynuly stovky kilogramů ryb, kdy rybáři museli vyhlásit zákaz rybolovu.
„Zvláště v posledních letech nádrž trápilo sucho a úhyny ryb, z nichž k největšímu došlo v minulém roce. Severočeský územní svaz bude s Lesy České republiky, s. p., v následujících týdnech jednat a dolaďovat veškeré podrobnosti,“ dodal Jan Skalský.
Jaké ryby se z nádrže vyloví?
Pochopitelně nejeden rybář je zvědavý, jaké rybí poklady rybáři z revíru vyloví. Tiskový mluvčí severočeských rybářů má ale na výlov střízlivý pohled, a to zejména kvůli úhynům, které populaci ryb redukovaly.
„Obsádku ryb v nádrži významně poznamenaly úhyny, krom ryb z podzimních distribucí tak lze očekávat například určité množství větších kaprů a dále bílou rybu, nečeká se nějaké moc velké překvapení,“ přibližuje tiskový mluvčí severočeských rybářů.
Rybáři se tak jako tak musí připravit na výlov. A ten nemusí být kvůli nánosům vůbec lehký. „U dlouho nelovených nádrží se s komplikacemi v podstatě musí počítat vždy. Nevíme, jak vypadá loviště, jak velký nános bahna zde je, případně kde mohou ryby zůstat a bude nutné je dostat například s pomocí lodě tažené lany nějak ven,“ vysvětluje Jan Skalský.
Rybáři se pak nemusí obávat toho, že by o vylovené ryby z revíru přišli. To ne! Vylovené ryby se jen přestěhují do jiných lokalit. „Je nepsaným pravidlem, že slovené ryby se distribuují do jiných vod svěřených dané MO, pokud se nedohodne jinak. Lze tak předpokládat, že i v tomto případě budou ryby přemístěny do jiných vod svěřených MO,“ zakončil tiskový mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský.
Zdroj: Severočeský územní svaz, ilustrační foto: Severočeský ÚS (se souhlasem)
Důležité bude také to jestli vlastník svěří rybník po odbahnění zase MO Žatec,nebo nějakému soukromému subjektu, čehož se plno rybářů bojí