DomůNovinkyŠokující setkání: děsivý tvor z hlubin se objevil u hladiny!

Šokující setkání: děsivý tvor z hlubin se objevil u hladiny!

- Reklama -

V hlubinách oceánů často číhají tajemné bytosti, které zřídka spatří lidské oko. Jednou z nich je i velkotlamec Johnsonův (Melanocetus johnsonii), známý spíše jako černý mořský ďas. Dech se vám zatají jen při pouhém pohledu na něj. Ten se teď naskytl vědcům poblíž Tenerife.

Nedávno se mezinárodní tým vědců a fotografů ocitl před zcela jedinečnou příležitostí: zaznamenali tento vzácný druh u hladiny oceánu u Kanárských ostrovů. Fascinující zástupce hlubinných ryb zcela nezvykle vyplaval až k hladině. Co tam tento fascinující tvor mohl pohledávat?

Neuvěřitelný nález

Dne 26. ledna se posádka plavidla Glaucus stala svědky výjimečné události. Fotograf divoké přírody David Jara Bogunyà z organizace Condrik Tenerife popsal, že spatřit velkotlamce Johnsonova v jeho přirozeném prostředí bylo jako splněný sen. „Jako dítě jsem měl knihu o hlubinných tvorech a jejich ilustrace mi připadaly neuvěřitelné. Teď jsem jeden z nich viděl na vlastní oči,” uvedl Bogunyà pro National Geographic.

Děsivý, ale křehký predátor

Černý mořský ďas patří mezi ikonické hlubinné ryby. S ostrými zuby, rozzářeným bioluminiscenčním návnadovým orgánem na hlavě a mohutnými čelistmi působí jako dokonalý predátor hlubokých vod. Ve skutečnosti však dorůstá pouhých 15 centimetrů a většinu času tráví nehybně v temnotě, kde láká kořist na svou světélkující vábničku.

Vzhledem k této pasivní strategii lovu bylo obrovským překvapením, že se vědci setkali s jedincem, který aktivně plaval blízko hladiny. „Když jsem viděl video, myslel jsem si, že jde o podvod nebo umělou inteligenci,“ přiznal Kory Evans, biolog z Rice University.

Tajemství jeho výstupu k hladině

Proč se tento tvor vynořil z hlubokých vod? Vědci předložili několik možných vysvětlení.

  1. Nemoc nebo dezorientace – hlubinné ryby jsou přizpůsobené extrémním tlakům, a pokud se dostanou do méně těsného prostředí, mohou trpět zdravotními komplikacemi.
  2. Změny v oceánu – stoupající teploty a podvodní proudy mohou narušit přirozené prostředí hlubinných druhů.
  3. Hledání potravy – i když neobvykle, někdy se hlubinné ryby mohou dostat blíže k hladině při hledání potravy.

Druhé zaznamenané pozorování v historii

Ačkoli jsou velkotlamci relativně rozšíření v hlubokých mořích, jejich pozorování ve volné přírodě je extrémně vzácné. Doposud bylo natočeno pouze jedno další video živého jedince v roce 2014, kdy vědci z Monterey Bay Aquarium Research Institute zachytili jedem exemplář pomocí robotické ponorky Doc Ricketts v hloubce 580 metrů.

To, že ďas tentokrát plaval v podstatně mělčí vodě a byl pozorován po dobu celé hodiny, je pro vědeckou komunitu ohromující událostí.

Pohled do temnoty oceánů

Hluboké moře jsou i v dnešní době vědeckým eldorádem, kde na nás čekají neuvěřitelné objevy. Pozorování velkotlamce blízko hladiny je připomínkou, že oceán je plný tajemství, která čekají na své odhalení. Kdo ví, jaké další fantastické tvory ještě odhalíme?

Zdroj: National Geographic, Ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -