Na revíru místního významu Grádo, na kterém hospodaří rybáři z Čelákovic, došlo k úpravě rybářských pravidel. Aktuálně zde platí menší lovná míra u sumce, zároveň se zkrátila i doba jeho hájení.
O výjimce, která upravuje lovnou míru sumce a jeho dobu hájení, informovala ČRS MO Čelákovice. Tato výjimka se týká pouze revíru místního významu Grádo (Labe 19M, 411139). Rybářská pravidla se upravila na základě výjimek, které udělil Středočeský kraj. Úpravy pravidel redakci InRybar.cz potvrdilo vedení ČRS MO Čelákovice.
Sumec má na revíru kratší hájení a menší míru
Rybáři z Čelákovic uvedli, že se na revíru místního významu Grádo upravila doba hájení sumce velkého. „Hájení sumce velkého se ke dni 31. 3. 2023 ruší a v období od 1. 4. 2023 do 15. 6. 2023 je povolen jeho lov,“ uvedla čelákovická organizace.
Rybáři v období od 1. dubna do 15. června mohou používat nástražní rybičky o minimální délce 20 centimetrů, aby se předešlo chytání jiných dravců. „Za nástražní ryby nesmí být použity ryby lososovité, úhoř, chráněné druhy ryb a ryby nedosahující nejmenší lovné míry nebo invazní druhy,“ připomíná ČRS MO Čelákovice.
Kromě doby hájení se na zmíněném slepém ramenu Labe upravuje také lovná míra sumce. Ta se snížila na 20 centimetrů. „Každý, byť náhodně, ulovený sumec velký o velikosti nad 20 centimetrů nesmí být vrácen zpět do vody, a to po celý rok 2023,“ píše ČRS MO Čelákovice.
Na revíru se sumci přemnožili
Na revíru Grádo tak budou letos u sumce platit nezvyklá pravidla. Proč vlastně došlo k úpravě těchto pravidel? V souvislosti s revírem Grádo se mluví o přemnožení sumce.
„Žádost o tuto výjimku jsme zaslali pro získání více ověřených informací o skutečném stavu výskytu sumce velkého. Dle víceletého sledování stavu sumce mezi lovícími bylo zjištěno jeho možné přemnožení,“ řekl pro magazín InRybar.cz hospodář čelákovických rybářů Pavel Jindřich.
Ten zároveň dodal, že ve slepém ramenu Labe začaly mizet určité druhy ryb. „Současně poklesly, respektive zcela vymizely, některé druhy ryb, které jsou součástí jeho potravy (např. lín, okoun),“ sdělil hospodář ČRS MO Čelákovice.
„Úlovky menších jedinců sumce nemohou být ze zákonných důvodů uvedeny v úlovkových lístcích, a tak jsme přistoupili k tomuto kroku, který je zřejmě jediným způsobem, jak jeho přemnožení potvrdit, či naopak vyvrátit. Po skončení sezóny dojde k vyhodnocení a v případě nepotvrzení nebudeme již o podobnou výjimku žádat,“ vysvětluje hospodář Pavel Jindřich.
Na revíru mohou chytat i „přespolní“
Slepé rameno Grádo je revírem místního významu, na kterém platí pouze povolenky, které vydává ČRS MO Čelákovice. To ovšem neznamená, že na této vodě mohou chytat pouze čelákovičtí rybáři.
„Na tomto revíru platí pouze povolenky vydané MO ČRS Čelákovice. Jedná se o roční povolenky pro členy nebo povolenky krátkodobé pro nečleny,“ přibližuje čelákovický hospodář Pavel Jindřich.
Slepé rameno Grádo je mezi rybáři oblíbené i díky tomu, že se rozprostírá v krásném prostředí. Vodní plocha má rozlohu 14 hektarů, maximální hloubka přesahuje 4 metry. Do 30. let minulého století bylo toto slepé rameno ještě spojené s řekou Labe.
Zdroj: ČRS MO Čelákovice, ilustrační foto: InRybar.cz
Za mizení drobnějších ryb z revírů nemohou sumci , ale hlavně přemnožení kormorání, vydry a norci.
Za pár let v našich revírech nezbude ani čudlička, pokud se bude stále chránit pouze škodná .
Některé naše revíry jsou již skoro od ryb vyčistěny kvůli těmto predátorům a sumci tam nejsou!!!
Vyhlašme boj přemnoženým kormoránům ,vydrám a norkům, za záchranu ryb a bobrům za záchranu stromů kolem vody.
Zase nějaký chytrý, který vše svádí na sumce. Je mi smutno z toho, jak s naší největší rybou zacházíme. Míra 70cm je vandalství, ale tohle je vrchol. Je mi 67 let, takže pamatuji doby, kdy sumci nebyli tzv. přemnožení přemnožení a bylo jich mnohem a mnohem více. Zajímavé je, že byly i ostatní druhy ryb. První volavku ve volné přírodě jsem však viděl, když mi bylo 25 let a to navíc na jediném místě. Kormoráni nebyli žádní. Také jsem se mimo jiné v té době zabýval ochranou přírody. Dnes však naši ochránci přírodu likvidují.
Přeji těmto chytrým hodně úspěchů při úplné likvidaci sumců v našich vodách. Snad se nedožiji toho, až se jim to podaří úplně. Hanba.
To jsou argumenty!!!
Žádost o tuto výjimku jsme zaslali pro získání více ověřených informací o skutečném stavu výskytu sumce velkého. Dle víceletého sledování stavu sumce mezi lovícími bylo zjištěno jeho možné přemnožení,“ řekl pro magazín InRybar.cz hospodář čelákovických rybářů Pavel Jindřich.
Jako kdysi na dolcích u Trutnova. Zrušena míra sumce. Zákaz sumce pustit do vody. Prý není žádná ryba a vše sumci kteří se přemnožily sežraly. Realita. Za rok díky odbahňování byl výlov. Ani jeden sumec v rybníce nebyl. A v povolence se objevil jen jeden. Vše vychytali důchodci.
Hlavně, že bobkaři mají co žrát a berou plevelnou rybu kapra, kterého je všude milión…Co na tom, že má 25 cm, šup s ním domů…A pro sumcaře se zakazuje lov NonStop. Na svazu jsou lidé tak trošku úchylní a se znaky jisté mentální zaostalosti…