DomůNovinkySmrt trofejních kaprů nebo sumců: rybáři oplakávají úhyn krásných ryb

Smrt trofejních kaprů nebo sumců: rybáři oplakávají úhyn krásných ryb

- Reklama -

Bolestivé fotografie zveřejnili rybáři ze Severočeského územního svazu. Ti ukázali, jak obrovský úhyn ryb se stal na Havraním ostrově u Labe v Lovosicích. V pískovně uhynuli třeba trofejní kapři.

Nádherní kapři nebo cejni, ale také i sumci nebo štiky. Oblíbenou pískovnu na Havraním ostrově, která patří do revíru Labe 8 (441 024), postihl obrovský úhyn ryb. Rybáři tak několik dní sbírali z hladiny revíru obrovské množství padlých ryb. „Dle kafilerie to bylo přes 7000 kilo ryb,“ řekl magazínu InRybar.cz mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

 

Hodnota kyslíku ve vodě je nízká

Severočeští rybáři pak na sociálních sítích zveřejnili také fotografie padlých ryb. A z těch obrázků je každému rybářovi do pláče. Na fotografiích jsou třeba zachyceni krásní kapři, kteří bohužel uhynuli. Ale nešlo nejen o kapry.

Rybáři podle kafilerie odvezli 7000 kilo ryb

„Značnou škodou je jistě například také velké množství padlého ročka candáta,“ uvedli severočeští rybáři. Ti z vody vytáhli také krásné sumce, ale například i štiky. Ani tyto ryby nedokázaly razantní změně počasí čelit.

„I přes intenzivní snahu plochu provzdušnit s pomocí čerpadel je stále hladina kyslíku dle měření na strašně nízkých hodnotách (0,3 mg/l) a nedaří se ji zvýšit na potřebnou úroveň,“ popisuje Severočeský územní svaz.

Na místě úhynu někteří pracovali i několik dní
Nádherný kapr a cejni nepřežili výrazný úbytek kyslíku ve vodě

Někteří rybáři na místě pracovali několik dní. A těm Severočeský územní svaz poděkoval: „Děkujeme všem rybářům i nerybářům, kteří na místě pomáhají (část již několikátým dnem), včetně hasičů.“ Připomínáme, že na této pískovně platí až do odvolání zákaz rybolovu

 

Proč bylo ve vodě tak málo kyslíku?

Proč vlastně k úhynu ryb v Lovosicích došlo? „Při vyšší teplotě klesá ve vodě rozpustnost kyslíku, velký vliv má rovněž tlak, k čemuž se jako v tomto případě přidal i další problém, a tím jsou sinice. Při prudkém ochlazení, které je často spojeno s deštěm, sinice klesají ke dnu a spotřebovávají kyslík,“ vysvětluje člen výboru Severočeského ÚS Vladimír Krpeš.

Na revíru pomáhala řada rybářů a rybáře. Severočeský ÚS jim poděkoval
Nádherné ryby, které už neudělají žádnému rybářovi radost

„V podstatě se může stát, že během i pouhých několika hodin je množství kyslíku ve vodě na kritických hodnotách pro ryby i další živočichy (nejčastěji je situace nejhorší před rozbřeskem),“ dodal Krpeš na webu severočeských rybářů.

Ani sumec nedokázal čelit tak razantním změnám životních podmínek v revíru
Úhyn poznamenal nejen velké ryby, ale také ty menší

„Situace je zvláště pro nás rybáře při pohledu na množství ryb i jejich druhové zastoupení a velikostní kategorie, včetně ryb trofejních, opravdu bolestivá. Přesto je třeba zachovávat určitou racionalitu a pokud možno nenechat se unášet emocemi,“ reaguje na některé komentáře na sociálních sítích člen výboru.

 

Počasí zabíjí ryby i na jiných revírech

Bohužel, aktuální razantní změna počasí nezasáhla pouze pískovnu v Lovosicích. Problémy hlásí třeba také rybáři z Mostu. Těm začaly hynout ryby na revíru Havraň (rybník č. 1, 441005/11).

„Vlivem náhlého úbytku kyslíku ve vodě došlo k úhynu části rybí obsádky,“ napsali na sociálních sítích rybáři z Mostu. Ti tak svolávají své členy na pomoc při úklidu rybích mršin, který probíhal od 15 hodin.

„V Havrani je soustava rybníků, problém je především na nádrži hned u silnice, objem tam bude dle předpokladů určitě menší než na Havraním ostrově,“ komentoval situaci pro magazín InRybar.cz mluvčí Severočeského ÚS Jan Skalský.

Zdroj: Severočeský ÚS, foto: Severočeský ÚS (se souhlasem)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -