Ve Francii se konalo mistrovství světa v lovu kaprů. A český tým předvedl fascinující výkon, kdy dokázal v závěru urvat cenné bronzové medaile. Skandál pak způsobili Francouzi, kteří skončili druzí.
Mistrovství světa v lovu kaprů se konalo na francouzské vodě Lac de Panneciére. Právě sem se sjeli kapraři z nejrůznějších zemí, aby se utkali o cenný titul. A čeští kapraři si nevedli vůbec špatně! V závěrečných hodinách šampionátu předvedli famózní finiš, který jim zajistil bronzové medaile.
Češi mají bronz! Chytili i nejtěžšího kapra
Za českou reprezentaci chytali Richard Barát, Petr Janšta, Lukáš Biskup, Sergey Andreev, Oldřich Svoboda a Jindřich Týč. Náhradníky byli Patrik Dušák, Pavel Dušák a členy podpůrného týmu byli Jiří Zibar, Miroslav Poupa, Jan Sviták a Tomáš Kablásek. Lovící se pak po dvou rozdělili do 3 závodních sektorů…
Mistrovství světa v lovu kaprů probíhalo několik dní. Čeští kapraři si ale to nejlepší nechali nakonec! Několik hodin před koncem závodu se jim podařilo ulovit cenné ryby, které je vystřelily ze 7. místa na konečnou bronzovou pozici.
„Dvě, tři zdolávané ryby najednou nebyly zcela neobvyklé a tohle brutální tempo vydrželo až do konce,“ komentoval průběh závěru šampionátu člen české reprezentace Miroslav Poupa na webu ČRS. „Díky drtivému finiši jsme se vyhoupli až na 3. místo,“ dodal Poupa.
Kromě toho čeští závodníci dokázali získat i další prestižní ocenění – ulovili nejtěžšího kapra letošního mistroství. Šlo o rybu o váze 16,66 kilogramů! „Ríša s Petrem ulovili kapra 16,66 kilogramů, kterému se ani zdaleka nepřiblížil žádný z dalších 2648 kaprů ulovených během soutěže,“ napsal Poupa.
VIDEO: Češi slaví bronzové medaile! Třetího místa dosáhli po strhujícím závěru
Mistrovství světa v lovu kaprů ve Francii nakonec vyhrála Ukrajina, stříbrní skončili domácí Francouzi. A třetí místo získali čeští reprezentanti. Ty ale mohlo mrzet (a taky další týmy), že skončili až za Francií, která podle některých závodníků porušila pravila. O co šlo?
Měli být Francouzi stříbrní?
Z celého šampionátu pak mají někteří závodníci negativní dojem kvůli chování francouzských kaprařů. Podle Miroslava Poupy nejprve litevský tým spatřil domácí Francouze, jak „přendávají kapra z podběráku do podložky úchopem za oči“.
Na webu Českého rybářského svazu pak Miroslav Poupa dodal, že „to pravidla“ nezakazují, ovšem právě v nich se zdůrazňuje šetrné zacházení s rybou. „Všude v pravidlech se objevují slova jako šetrné zacházení, maximální péče, úcta k rybě, a najednou tohle,“ napsal člen reprezentace Miroslav Poupa.
Aby toho nebylo málo, tak okolo francouzského týmu se motal „stín pochybnosti“ také z používání laseru pro určení trasy náhozu. A zase: „Na prvním meetingu kapitánů se tato otázka řešila a odsouhlasilo se, že se lasery používat nesmí,“ uvedl Poupa.
A Francouzi si neodpustili ani třetí přešlap. Tým, který dostal žlutou kartu za nešetrný úchop kapra, byl zastižen při dalším porušení pravidel. „Byli načapáni s dvěma kapitány v sektoru ve stejný okamžik, což pravidla (odstavec 6) výslovně zakazují,“ komentoval situaci Miroslav Poupa na webu ČRS. Přesto k vyloučení domácího týmu nedošlo!
Francouzům na bedně nepodali ruku
Celá situace pak vygradovala při slavnostním ceremoniálu. Ve chvíli, kdy si šli stříbrní Francouzi pro medaile, tak jim tleskali prakticky jen místní. A z části sálu, ve které seděly ostatní týmy, se ozýval pískot. Další protest byl k vidění na samotných stupních vítězů…
„Odmítli jsme podat Francouzům ruku. Totéž udělali i vítězní Ukrajinci. Svým rozhodnutím jsme způsobili poprask, ale zároveň si vysloužili obrovský respekt a uznání týmů v sálu. Po skončení ceremoniálu za námi přišla, kromě jiných, celá anglická reprezentace v čele s Robem Hughesem a vyslovila nám uznání za náš postoj i sportovní úspěch,“ uvedl Miroslav Poupa.
Zdroj: Český rybářský svaz, foto: Miroslav Poupa (se souhlasem)