Zbytky drog, které se dostávají odpadními vodami do řek, mohou působit nemalé problémy! To zjistili čeští vědci z České zemědělské univerzity, kteří provedli unikátní výzkum se pstruhy. Jak tento pokus probíhal? Vědci dali pstruhy do nádrží s vodou, ve které bylo určité množství pervitinu. Co se stalo? Vědci zjistili, že pstruzi měli po přendání do čisté vody „absťák“!
Ilustrační foto: Středočeský ÚS
Čeští vědci, kteří pracovali pod vedením Pavla Horkého, se rozhodli prozkoumat, jestli mají zbytky drog v odpadních vodách nějaké dopady na ryby. Jak vlastně celý výzkum probíhal? Vědci dali do nádrží 40 pstruhů potočních. V nádržích pak byla voda s dávkou pervitinu, kdy množství bylo 1 mikrogram této drogy na litr.
TIPY A TRIKY: Rychlá výroba plovoucí kukuřice na amury a kapry!
Po osmi týdnech vědci pstruhy umístili do jiných nádrží, kdy ryby měly na výběr se dostat buďto do vody s drogami, anebo bez drog. Ryby, které byly v nádržích s pervitinem 8 týdnů, si po několika dnech začaly znovu vybírat vodu, která obsahovala drogy. Výzkumníci se domnívají, že ryby tak měly abstinenční příznaky.
Co dělají drogy s rybami?
Možná se někomu celá situace může zdát i trochu humorná, jenže není vůbec k smíchu. Proč? Výzkumníci poukazují na to, že zbytky drog, které se dostávají kanalizacemi do řek, mohou rybám působit nemalé obtíže. Drogy se rybám ukládají do mozku, kde jsou „dohledatelné“ i po dlouhých dnech.
Největším problémem je, že ryby kvůli drogové závislosti mohou upozadit touhu po shánění potravy nebo po rozmnožování. Ano! Drogová závislost může být až takto silná! „Zvířata se mohou začít chovat úplně jinak, než je jim přirozené. Touha po droze u nich může převládnout nad touhou získat vhodného reprodukčního partnera, zdroj potravy, úkryt před nepřízní počasí nebo před predátorem,“ řekl Pavel Horký pro iRozhlas.
TIPY A TRIKY: Rychlá výroba plovoucí kukuřice na amury a kapry!
Velkým problémem je, že čističky odpadních vod nedokážou stoprocentně dostat zbytky drog nebo léčiv z vody. Takže třeba ryby, které se pohybují v blízkosti čističek, mohou být pod vlivem až stovek látek. V řekách se totiž kromě zbytků drog objevují i zbytky antidepresiv, antikoncepce, a nejrůznějších léků. Tohle všechno má pak na ryby vliv…
Tohle bohužel není nic nového, ryby jsou vždy u výtoků z jímek, odpadních potrubí, stok…. Zdroj žrádla… A zpousty chemie a sraček co do sebe dostanou pak je to i z masa cítit.
Až vyhrajou volby piráti to bude zhulených ryb 😃