Sumec nad 100 kilogramů. Bájná to ryba, která láká pozornost miliony rybářů po celém světě. V západní Evropě je jen pár destinací, kde na takovou rybu můžete narazit. Proto jsou tato místa pod neustálým tlakem rybářů z celého světa. A jsou mezi nimi i Češi, hodně Čechů. Jenže! Bohužel právě naši krajané nemají na těchto vodách, a hlavně v Itálii, dobrou pověst. Jako člověka, který se okolo lovu sumců pohybuje už poměrně dlouhou dobu, mě současná situace velice mrzí. Ale můžeme si za to sami…
Kde můžete v Evropě narazit na nádherného sumce, který svou hmotností bude připomínat urostlého chlapa? Prozradím vám 3 lokality, kde takové ryby žijí. Na všech zmíněných vodách jsem strávil velkou spoustu času. Někdy jsem se vracel s obrovským úspěchem, jindy s drtivou porážkou. Ale ať už to dopadlo jakkoliv, vždy jsem si vzal to nejcennější – zkušenosti, které mi nikdo nesebere.
TOP sumcové lokality v Evropě
Španělsko: Prvním místem je Ebro. Notně známá voda, kde před 15 lety vypukla nefalšovaná „sumcová horečka“. A přitom je to paradox. Sumci se ve Španělsku objevili teprve v druhé polovině minulého století. Tu historku zná už snad každý. Tehdy němečtí rybáři pustili do Ebra jen pár sumců. Ale! Ideální podnebí a životní podmínky zapříčinily to, že na Ebro teď za sumci jezdí „celý svět“.
Ebro má něco do sebe. Téměř 1000 kilometrů dlouhý kolos se táhne vyprahlou krajinou Španělska. I když se podmínky zdají být extrémní, tak v porovnání s ostatními lokalitami se jedná o poměrně jednoduchou vodu pro lov sumců. A to je možná odpovědí na to, proč sem tak rádi jezdí Češi a Slováci. Vždyť na Ebru na horní přehradě zvané Embalse de Mequinenza je hned několik kempů u města Caspe, které navštíví okolo 3 tisícovek „našich“ rybářů ročně.
Tip: Vsaďte na kvalitu! Nejlepší vybavení na sumce od českého výrobce!
Ebro je mladou lokalitou. Ovšem obrovsky nadějnou. Ještě před pár lety byl na této vodě sumec okolo 2 metrů délky nádhernou rybou. Teplá voda a hojnost potravy (a hlavně pelet), ale tuto hranici rychle posouvá dopředu. Dneska se za pěknou rybu počítá sumec přesahující 230 centimetrů. Tenhle nárůst je skutečně vzrušující. A musím říci, že jsem opravdu zvědavý, kde se tato hranice zastaví. Nechme se překvapit…
Francie: Druhou zajímavou lokalitou pro sumcaře je francouzská řeka Rhôna. Nádherná řeka, která měří 812 kilometrů, je domovem obrovských sumců. Ale! Tato voda je strašně těžká po „legislativní“ stránce. Co tím myslím? Například jazyková bariéra je dost složitá a pokud neumíte dobře anglicky nebo francouzky je těžké se domluvit. Co se týče rybářských pravidel není to nijak lehké, právě naopak – přísná pravidla jsou všudepřítomná a je nutno je dodržovat. Těch „chuťovek“ v rybářských pravidlech je skutečně přespříliš. Přesto, ten kdo se prokouše touto bariérou, zažije nádhernou rybařinu na luxusním toku. A ten, kdo se neprokouše, toho semelou přísné kontroly strážců zákona.
Musím říct, že Francie je nádherná. U řeky jsem málokdy někoho potkal. Jasně, je to také tím, že vyhledávám místa která nejsou až tak navštěvována rybáři. Jenže! S chytáním ryb to nebyl žádný med. Hodiny a hodiny vytrvalého pátrání po sumcích někdy skutečně dopadlo velice špatně. To mě ale neodradí od toho, abych se sem už nevrátil. Naopak! Rhôna je známá tím, že na jejím toku leží 70 procent všech vodních elektráren z Francie. Jedná se tak o perfektní lokalitu v chladných měsících, kdy z těchto zařízení tryská teplá voda. O Rhôně ještě prostě uslyšíme…
Itálie: Řeka Pád. Italové ji neřeknou jinak než Po. Má nová srdcová voda. Nádherná řeka, která skrývá obrovské sumce. Proč mám tuto vodu ze všech tří nejraději? Protože jedině Pád má „duši“. Je to extrémně těžká voda, která nezkušené sumcaře rozdrtí jako padající balvan. Jen občas od ní dostanete štědrý dar v podobě nádherného úlovku. Jinak někdy opravdu odporné počasí, silný proud strhávající mohutné stromy a těžká místa pro lov sumců dělají z této řeky tu nejvíce adrenalinovou záležitost. Pád buďto milujete, anebo nenávidíte. Naštěstí patřím do skupiny bláznů, kteří si život bez tohoto toku nedokážou představit. Pojďme se o něm pobavit blíže…
Řeká Pád: Srdcová záležitost sumcových „bláznů“, ale i nevychovaných jedinců
Jen si to představte. Stojíte na písčitém břehu řeky, která měří 652 kilometrů. Tekoucí voda občas sebou nese nějaký utrhnutý keř nebo stom, který měří více jak 15 metrů. A vy za ta léta co sem jezdíte, víte, že se situace může rychle změnit. K horšímu samozřejmě. Víte, že v hluboké noci můžete rychle balit věci a stěhovat je o několik desítek metrů nahoru na kopec, protože voda neúprosně stoupá i o několik metrů nahoru za jeden den. Pád je nemilosrdný. Nepřipraveného nebo nezkušeného sumcaře přivede jednoduše k šílenství.
Mně to ale nevadí. Já při lovu sumců potřebuji výzvu. Potřebuji, abych musel při lovu sumců uvažovat, abych si sáhl na dno sil. Když to porovnám, tak Ebro působí oproti téhle divošce jménem Pád jako „neškodná dívenka“. Prostě nuda…
Ale začátky na této vodě nebyly pro mě nijak lehké. Proč? Protože vždy, když jsem řekl, že jsem z České republiky, tak se přede mnou zavřely dveře. Ano, tak špatnou pověst tady čeští rybáři mají… Na Pádu jsme my všichni považováni za lůzu Evropy. Za lidi, kteří si neváží ničeho, a po kterých zůstane jenom spoušť. A místní mají pravdu. Po Češích a Slovácích zůstávají na březích Pádu haldy odpadků. A co víc? Někteří bezmozkové celý tento negativní pohled ještě posilují i masakry na tamních rybách. Prodávání sumčího masa je jen malou „třešničkou“ českých sumcařů, o kterých se mluví mezi italskými a německými rybáři. Jednoduše řečeno, jsme v jednom pytli, ze kterého není cesty ven!!! Italsky řečeno bastardo…
Řeknu vám tajemství. Když se podíváte na tuzemské sumcaře, kteří jezdí na Pád, pak zjistíte, že chytají v úseku dvou měst Porto Viro a Porto Tolle. Toto jsou italská města, kterými protéká řeka Pád, a která leží už jenom kousíček od delty tohoto vodního monstra. Někteří Češi a Slováci to obhajují tím, že právě v této lokalitě žijí největší italští sumci. Jenže realita je jiná. Naši rybáři na tomto úseku loví proto, že se jedná o poslední lokalitu, kde ještě chytat mohou. Výše po proudu, kde je spousta kempů, mají kvůli svému „prasáckému“ chování dveře zavřené.
Tip: Vsaďte na kvalitu! Nejlepší vybavení na sumce od českého výrobce!
Ano, ano, tak to funguje. Výše po proudu, na středním toku řeky Pád, je také celá řada kempů pro rybáře. Jenže! Tyto kempy vlastní Němci a Italové. A ti jednoduše o české a slovenské rybáře nestojí. Proto přistoupili k razantnímu řešení. Čechy a Slováky sem vůbec nepustí. Přitom sem jezdí zástupy německých, italských, rakouských nebo i maďarských rybářů. To jsme to dopracovali, co říkáte? Doufám, že se ti rybáři, o kterých jsem se rozepsal, v tomhle poznají, a zamyslí se nad tím, co vlastně svým chováním způsobili…
Střední tok: Nejkrásnější místa Pádu, kde žijí obrovští sumci
Mám obrovské štěstí. Za ta léta, co sumce chytám, jsem poznal celou řadu italských a německých rybářů. A ti se za mě zaručili. Díky tomu jsem dostal možnost, že mě provozovatelé kempů nevyženou pryč. Takže v současné době jezdím na střední část toku řeky Pád. Na místa, kde se 99 procent Čechů nebo Slováků jen tak nedostane. Ale zase! Nebylo to hned. Jazyková bariéra mě donutila naučit se trošku italsky, ale cítím, že je to pořád málo a tak stále pokračuji v soukromých lekcích italského jazyka. Pořádek, slušné chování, a nakonec i navázání přátelství mi umožňuje, že se můžu na má oblíbená místa neustále vracet. Sumařina je dřina. Ufffff!
Jak vlastně v těchto odlehlých místech řeky Pád lovím? Musím u toho přemýšlet! Řeka je zde poměrně rychlá a široká a to, co platí na Ebru nebo jinde, je tady úplně k ničemu. Hlavní tok je velmi složitý a přitom krásný. Nepreferuji v žádném případě kanály ani mrtvá ramena, ale pouze hlavní tok. Musel jsem si tedy vymyslet několik vlastních systémů, se kterými můžu úspěšně prezentovat svou nástrahu sumcům. Ptáte se, na jaké nástrahy tady chytám? Především na živé nástrahy jako jsou například parmy, cejni, cípalové, ale i kapři. To, co na Pádu zažívám, je úplně jiné chytání než na Ebru. A proto Itálii tolik miluji. Tady to je extrém, sáhnutí až na dno.
A proto na Pád jezdím v tom nejnevlídnějším čase. V období, kdy do tohoto počasí byste ani psa nevyhnali, a kdy hladina řeky kolísá o několik metrů za pár hodin a déšt nikdy nekončí. Jenže vím, že tahle úmorná dřina není zbytečná. Právě v tomhle nechutném marasu mám šanci ulovit gigantického sumce. Jeden nebo maximálně dva záběry za týden od velkého sumce je velký úspěch, ale když to přijde, tak to stojí za to. Teplota vody okolo 5 stupňů je opravdu ideální pro chytání těch největších obrů. Na středním toku rybáři chytnou od ledna do března poměrně velké množství sumců přes 100 kilogramů. A to je to, co mě sem tolik láká.
Víte, co mě ještě na té Itálii tolik ohromuje? Sumci. Vousaté ryby, které žijí v Pádu, mají úplně jinou konstituci těla než například v Ebru. Italští sumci mají poměrně malé hlavy, ale za to velice mohutná těla se silnými ocasy. A hlavně! Nesmíme zapomenout na charakteristický hrb za hlavou italských sumců. Zajímavé je, že italští sumci jsou v porovnání s těmi španělskými opravdu citelně těžší. A z toho vyplývá i další poznatek. Sumci z Itálie jsou bojovnější a divočejší, protože žijou v silném proudu.
Tip: Vsaďte na kvalitu! Nejlepší vybavení na sumce od českého výrobce!
Kdekdo by si pomyslel, že sumec je hltající tvor, který spráší vše, na co přijde. Opak je ale pravdou. Právě na středním toku Pádu jsem si ujasnil to, jak jsou sumci chytrá stvoření. Nejednou se mi stalo, že rolnička jen tak ledabyle cinkla. A po vytažení nástrahy jsem zjistil, že záběr od sumce byl skutečně blízko. Ale sumec prostě jenom nástrahu „olíznul“. Italští sumci jsou mazaní jako rezavé lišky, proto jejich lov není žádnou procházkou růžovým sadem.
Itálie: Místo, kde plave světový rekord
Řeka Pád je domovem obrovských sumců. A možná, že v ní plave i největší vousatá ryba na světě. Kdoví. Pád je nádherným místem pro ty rybáře, kteří nechtějí sumce chytat jenom na pelety. Ale pro ty, kteří chtějí u lovu sumců uvažovat. Kteří chtějí do celé své práce dát srdce. Proto na Pád jezdím. Je to zrádná voda, která má nenapodobitelné kouzlo.
Neznám revír, který by byl tolik akční. Například na Ebru se už tolik neukazuji. Prostě mě už neoslovuje ten pasivní styl lovu. Přesto, nemám nic proti rybářům, kteří si jedou na Ebro odpočinout. Gril, kámoši a pohoda jsou taky součástí rybařiny. Ale já hledám něco jiného. Hledám dobrodružství, vzrušení a těžkou dřinu. A to mi může nabídnout pouze Pád.
Je jen obrovská škoda, že na téhle řece mají Češi a Slováci takovou pověst, jakou mají. Nevěřím tomu, že se v dalších letech něco změní. Spíše naopak. Jednou tak může nastat chvíle, kdy naše krajany kvůli obrovskému nepořádku a neslušnému chování přestanou na Pád pouštět. Ale jak už jsem řekl, je to jenom naše vina…
Autor: Roman Matula
Naprostá pravda že se naší rybáři zapisují do knihy těch nejhorších ! Zůstává po nich spoušť v podobě nepořádku, nedodržování pravidel a porušování Práva ! Nejen že se neumí chovat u nás doma ale nikde ve světě ! Těch pár slušných a poctivých rybářů je málo ale zato si musí skousnout nemístní narážky a hloupé poznámky na naši adresu ! Poděkujme se těmto „inteligentům “ jaké nám dělají jméno doma a ve světě !!! Petrův Zdar.
Ahoj sumcaři. Na Pádu jsem byl s rodinou pouze 2x bez úspěchu, ale dokud je ryba ve vodě je stále šance na úspěch. 18.2.2017 Jedu na Pád s rodinou znova zkusit štěstí a zachytat si oploutvený kamarády. Jezdíme s obytným autem, nebo s karavanem. Okolo Porto Vira – Tolle není moc míst pro lov karavanistů.Chytali jsme i na Bianco kanalu tam je to povolený a není to špatný. Informace které mám jsou spíš na neukázněný němce a maďary. Policie začala pokutovat prý každého kdo bude u vody bivakovat, nebo jinak tábořit. Bordel který je kolem vody at´ od čechů, nebo kohokoli jiného je na zvracení. Je pravda že Italové jsou bordeláři, ale je to jejich zem. Kolem silnic jsou vidět igelitové křoviska atd. Nicméně jako host který jede využívat zábavu do cizí země si nedovolím nechat byt´ jen kousek papíru na místě kde jsem tábořil.
Je skutečně žalostný pohled na bordel kolem vody, myslím tím i u nás v Česku. SRDCAŘI SUMCAŘI používejte prosím na trhačky, bójky, zátěže atd. přírodní bavlněné provázky který se v přírodě snadno rozpustí. Uvědomtesi kolik zvířat zahyne když vymotáte silon z navijáku a necháte ho pohozený v trávě, nebo který skončí ve vodě a stane z něj smrtonosná past pro mnoho ryb a jiných živočichů. Trhačka jedna nic neudělá, ale ruku na srdce kolik jich necháte za rok ve vodě.
Voda v řece Pád je skutečně kouzelná a pro středoevropana který má k dispozici max Labe je Pád veletok. Do Itálie jezdíme rádia také porto že si koupim povolenku chytám 24 hodin na 5 prutů.
V Českých krajinách je spousta krásných a přírodně zajímavých míst než na Pádu, ale představa zbalit o půlnoci 2 pruty a čekat do 4 ráno a zavážet vše znova je smutná.
Spousta rybářských spolků mluví o přemnožení sumce v našich vodách, nemyslím že je to tak katastrofální jak se říká.
Chlapi tu plechovku kterou si přivezete sebou k vodě tak jí zase odvezte. Nedělejte problémy dalším rybářům, který chtějí jezdit nejen do Itálie chytat ryby opakovaně. Po revoluci jsme mněli všichni spoustu keců jak sem jezdí němci a dělají nám bordel okolo parkovišt´ a silnic. My děláme to samé kolem vody a nejen v Itálii. Škoda že se neprodávají věci v papírovém sáčku který se do roka rozpadne. Chlapi chovej me se jako kultivovaný národ a né jako přírodní barbaři který si zachytá jednou na Pádu a pak po něm odpadková potopa.
Díky a mnoho vousatých kamarádů
CHYT´ A PUST.
Ryby jsou kamarádi né jenom jídlo.
Není vše pravda co tu píše ten boss lovec sumců na pádu. já tam jezdím asi 8 let, a jak se tam chovají madaři a němcové to je hnus. Já lovím z lodě na splavávanou Ferara Corbola a vše v poho koupil jsem tam barcu a jezdím sem a tam a sumce 2m až 2,50 nou problém. Imistr Vágnera jsem tam potkal asi kámoš pana bosse co tu píše. jeden sumec a 100 fotek na pádu nahoře dole u keřů na blátě všude kde se dá jen fotit, prostě komik
To je naprosto tendenčně napsáno, bez objektivně zvážené skutečnosti. Zcela jednoznačné je, že „bordel“ dělají všechny národnosti bez výjimky a Češi v tom pouze nejsme výjimkou. Určité oblasti mají jednoduše „pod palcem“ lobystické skupinky, které si prostě do svého revírku nechtějí nikoho pustit. Navíc styl, jakým pisatel článek napsal nejenom, že nikomu neporadí ani nepomůže, ale má jednoduchý cíl v podstatě každého odradit. Ve smyslu totální „vybrakovanosti“ se často tímto stylem píší podobní pisatelé i o našich revírech (Labe, Orlík…) a skutečnost je zcela opačná. Častokrát jsem se přesvědčil o nejlepším řešení, které všem doporučuji. Na tyto rádobyčlánky nereflektovat a vše si sám vyzkoušet přímo!!!
Dobry den
Začal jsem jezdit na Po pravidelněji až v tomto roce.Tak i jsem se začal zajimat i na internetovych strankach o nějakych informacich.Řikam že jsem začal jezdit a jezdim a budu i dal jsem pracovně delši dobu ve Švajcu takže to mam hodně hodně blizko.Ale nemohu ,nesouhlasim a odsuzuji tu ostrou kritiku na Česke rybaře i za těch několik malo navštěv jsem viděl a určitě ještě uvidim to spatne rybařske chovani u mnoha jinych narodnosti neni duležite adresně.Za dalši lovil jsem na Po u soutoku Tory,lovil jsem v Lombardii i jiych časti nevzpomenu už přesně všecky nazvy musel bych vše dohledat což neni problem,ale NAPROSTO NAPROSTO nikde jsem se nestkal s averzi že sem Čech.Jak kontrolni organy nejen policie ale ruzne ochrane přirodni straže .Naprosto pohodovy lide i když muj čtyřnohy kamarad ktery mne všude doprovazi a je rozmazleny vniknul do osobnich věci rybařu a ja si toho nevšimnul.Naprosto žadna averze či jiny problem a hlavně tuplem když to byly Italove uplně supr lideNebo i lov v kempu na Polske base .Nevim možna to tak bylo ale všude se prezentuji jako Čech z Moravy a nikde jsem nenašel zavřene dveře nebo necitil žadnou averzi či jinak.Za tdva tydny vyražim znovu a poprve dolu na v uvozovkach to povolene Česke uzemi.Jinak jsem neustale lovil středni a horni tok Po.Njsem profik lovim pro zažitky nelovim pro maso ale i nějakou rybu si rad ponecham a už vubec nelovim pro trofeje,aby mne vyseli někde na stěne.Pouze zažitek pobyt u divoke řeky odreagovani se od civilizace .A ještě jednou nesouhlasim se zavřenymi dveřmi a nějakou averzi vuči Čechum.NEPOZNAL JSEM TO Nasheldanou a doufam že tato moje skušenost bude nadale stejna.
Zdravim tim astatni poctive rybaře a neskutečně krasnou řeku PO kterou mam a budu mit v uctě
p.Lubomir
Dobrý den.
Chěl bych také trochu okomentovat rybařinu Čechů na Pádu.
Také jsem měl přaní zalovit si sumce na Pádu,což jsem nakonec zrearizoval.
Ale k věci.Než jsem vycestoval tak jsem scháněl informace,abych byl připraven a obeznámen
na co si dát pozor.Byl jsem v lokalitě Porto Viro a měl jsem pronajatý hausbot a nenarazil jsem na čechy kteří by se chovali nějak nevhodně.Ba naopak zažil jsem tam jak se proháněli opilí Němci ve večerních hodinách na lodích,Poláci kteří suveréně byvakovali i
když je byvakování už nějakou dobu zakázáno.Hřešili na to,že v tu dobu tam nefungovala
rybářská stráž,protože měli člun mimo provoz.Píšu proto,že jsem slyšel nelichotivé a nehezké názory na naše rybáře jak se na Pádu chovají a nevěděl jsem co nás tam čeká.
Já jsem strávil rybařinu bez problému a budu se rád vracet.Nicméně tu negativní nálepku
nám asi nedali jen z rozmaru,ale asi nějaké důvody byly.Nemusíme jezdit do Itálie,protože
to vidíme,že i na našich lokalitách se chování některých rybářů je hrozné.Vždy se najdou
jedinci kteří to ostatním rybářům kazí,ať doma nebo v zahraničí.
Závěrem jsem chtěl řict svůj názor,nikoho jsem nechtěl urazit a Ti co se jich to týká, by se
měli minimálně nad sebou zamyslet!
Petrův zdar- v úctě p.Luděk