DomůRybolovné technikySumcařinaLov sumců pro začátečníky: Jak vybrat správný prut na sumce? 5 faktorů,...

Lov sumců pro začátečníky: Jak vybrat správný prut na sumce? 5 faktorů, na které je zapotřebí myslet

- Reklama -

Pruty na sumce jsou jednou z nejdůležitějších součástí rybářské výbavy. V momentě, kdy vybereme nesprávný prut na sumce, pak máme zaděláno na pořádný průšvih! Sumcové pruty totiž musí splňovat několik kritérií, které rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu. Při výběru prutu na sumce je důležité si všímat i nepatrných detailů, které bývají ale někdy mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Jak vybrat správný prut na sumce? To vám poradí uznávaný sumcař Roman Matula, který je otcem české sumcové značky Hell Cat…

Nechceme z výběru prutu na sumce dělat složitou vědu, ale je třeba si uvědomit, že na rybářském trhu je obrovské množství prutů na sumce. A každý nabízí něco jiného. Proto je zapotřebí se zaměřit hned na několik detailů, které je dobré si před samotnou koupí prutu na sumce promyslet. Těch detailů je docela dost, tak se pojďme na ně podívat blíže…

VIDEO: Jak vybrat správný prut na sumce? Radí uznávaný sumcař Roman Matula

 

5 detailů, nad kterými se musíte zamyslet!

Délka prutu: Extrémně důležitý ukazatel, který kolikrát rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu při lovu sumců. A to jako fakt! U vody lze vidět, jak někteří rybáři mají třeba 210 centimetrové pruty, se kterými chytají s rybou na nějakých 150 metrech. Záběry sice přichází, ovšem problém je se zaseknutím sumce. Ale ono se není čemu divit! Ta páka při záseku je na takovou vzdálenost prostě nedostatečná!

Podobný sumec rozštípe nekvalitní prut na třísky! 

Tak co vybrat? Pokud se bavíme o chytání sumců na řekách, kde vyvážíme nějakých 50 až 60 metrů daleko, pak bohatě postačí pruty o délce 240 centimetrů. Takto dlouhé pruty jsou geniální pro pohyb i na hodně zarostlém břehu, kde se na takovém terénu bude s udicí pohodlně manipulovat. Pruty na sumce o délce 240 centimetrů, ale není dobré používat na velkých vodách, kde potřebujeme vyvážet dále. Prostě, na tohle jsou tyto pruty krátké, a může se stát, že s nimi sumce nezasekneme…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Sumcové pruty od české značky Hell Cat za super nízké ceny!

Univerzální délkou sumcového prutu je jednoznačně 280 centimetrů. Takto dlouhé pruty jsou vhodné jak na větší řeky, tak i stojaté vody. Vyvážet s nimi můžeme i přes 200 metrů daleko, přičemž se nemusíme obávat toho, že bychom sumce nezasekli. Pokud se bavíme o vyvážení do několikasetmetrových vzdáleností, pak je vhodnou variantou prut o délce 3,1 metru. Právě tento prut nám zajistí dostatečnou páku pro přesný zásek sumce i v takové vzdálenosti.

Rukojeť prutu: Na rybářském trhu je obrovské množství prutů s nejrůznějšími rukojeťmi. A zase je zapotřebí přemýšlet prakticky: Při lovu sumců máme velmi často špinavé ruce. Takže rybář snadno a rychle rukojeť prutu zašpiní. Když pomineme to, že to nevypadá vizuálně dobře, tak vážnějším problémem je to, že zaneřáděná rukojeť v rukou prokluzuje. A to není při zdolávání velkého sumce příjemné!

EVA materiál se skvěle čistí a neprokluzuje! 

Nejlepší jsou měkké a snadno omyvatelné rukojeti z EVA materiálu, který je hojně používán. Tento materiál se velmi dobře drží i v tu chvíli, kdy má rybář mokré ruce, takže má jistotu, že udice na sumce nebude prokluzovat. Pokud se rukojeť nějakým způsobem zašpiní, okamžitě a snadno ji opláchneme. Ještě něco: Na některých udicích jsou nejrůznější prvky pro prsty (vykrojení, výstupky). To ale kolikrát není moc příjemné, protože každý rybář má jinou ruku. Proto jsou nejvhodnější klasické a jednoduché rukojeti.

Vousatý obr, který pořádně prověří každý sumcový prut…

Ohledně rukojeti mysleme ještě na jeden detail: Některé pruty mají rukojeti opravdu hodně tenké. Ano, vizuálně to vypadá zajímavě. Jenže! Teď si představte, že zdoláváte velkého sumce, který je divoký jako rozzuřený býk. Věřte nám, že během chviličky vás z takové rukojeti začne nepříjemně bolet ruka. Ty křeče jsou k zbláznění! Proto věnujte pozornost tomu, aby byla rukojeť krásně široká, měkká, a aby dobře seděla v ruce.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Sumcové pruty od české značky Hell Cat za super nízké ceny!

Očka prutu: Na blanku vždy vypadají jako titěrné detaily, na kterých vlastně nejde nic zkazit. Ale chyba lávky! Sumcové pruty se vyrábí například s keramickými očky (s vložkou), anebo s kovovými. Jaké vybrat pro lov sumců? Z našeho pohledu jasně vítězí kov! Proč? Jen si to představte: Vyvezete vaši nástrahu na nadějné místo a po nějakém čekání přijde záběr. Zásek! Ve chvíli, kdy je sumec na háčku, začíná neuvěřitelné eldorádo! A právě v tuhle chvíli je na očka vyvíjen enormní tlak, který nekvalitní „šunty“ prostě zničí. V těchto těžkých zkouškách kov fakt jasně vítězí…

Ocelová očka na sumcových prutech nabízí perfektní pevnost!

Jasně, jasně, keramická očka jsou dneska konstruována taky tak, aby tento nápor od velkého sumce vydržela. Přesto je tam jeden zásadní rozdíl! Keramika je velmi náchylná na nejrůznější nárazy. Ať už vám prut na sumce někde spadne, anebo s ním o něco bouchnete, tak riziko poškození očka je mnohem vyšší než u kovového. A teď si vezměte, že keramické očko poškodíte na několikadenní výpravě – takže to s poškozeným prutem musíte do opravny? Tohle u kovových oček fakt nehrozí.

Zaměřte se také na to, jak je očko přichyceno k blanku. Nezapomínejte na to, že na očko je při zdolávání vyvíjen enormní tlak, který nekvalitně uvázaná očka serve z blanku jako knoflíky z košile. Proto je dobré, pokud je očko k prutu přichyceno nejlépe na 3 až 4 místech. Jen tak máte jistotu, že ani velký sumec očka nepoškodí.

Takový sumec pořádně prověří (nejen) kvalitu oček!

A ještě tip na závěr: Bacha při používání prutů s kovovými očky na výběr šňůry. Nemyslíme tím, že musíte vybírat šňůry určitého typu, ale průměru. Ano! Pokud při lovu s kovovými očky použijeme tenkou šňůru na sumce – třeba na 30 nebo 40 kilo – tak se může po čase stát, že takový navazovací materiál udělá v kovovém očku rýhu. A to je špatně, protože ta rýha pak může poškodit šňůru při zdolávání. Jaké je řešení? Používejte šňůry alespoň na 50 kilo, u kterých máte jistotu, že kovovým očkům neublíží…

Sedlo prutu: Na obrovské části sumcových prutů naleznete plastová sedla. Co k tomu říct? Ano, při lovu menších ryb to může postačit. Pokud ale na takový prut zapnete opravdu velkého a divokého sumce, pak se zdolávání mění na pořádný thriller. Plastová sedla na navijáky prostě nikdy nevydrží to, co kovová.

Kovové sedlo na prutu vydrží i pořádný nápor od sumce!

Takže ano, z našeho pohledu jsou kovová sedla na navijáky nutným základem na sumcových prutech. U těchto typů sedel máte prostě jistotu, že vydrží daleko více. Takže na takový prut se můžete stoprocentně spolehnout. Při výběru sumcového prutu dbejte na to, aby naviják seděl v sedle jako zadek na hrnci. Je to základní rada, ale divili byste se, kolik rybářů nechává navijáky v sedlech s hodně citelnou vůlí. A to je špatně!

Plastové sedlo na sumcovém prutu někdy nedrží tak, jak by mělo… 

Co se týče dotahování: Už se nemusíme bavit o tom, že plastové závity jsou velkým riskem při lovu velkých sumců. Ideální je, pokud se dotahování skládá ze dvou matek, u kterých máte znova jistotu, že vydrží mnohem tvrdší nápor od sumce. Ale hlavně! Je zásadní, aby matice na dotahování navijáku byla dole! Proč? V momentě, kdy je matice na sedle navijáku nahoře, pak při zdolávání na ní chtě nechtě tlačíme, čímž ji můžeme povolit. A to je při zdolávání sumce prostě k zešílení!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Sumcové pruty od české značky Hell Cat za super nízké ceny!

Koncovka prutu: Proč otravujeme s tak nepatrným detailem, jako je koncovka prutu? Takhle: Je zapotřebí si uvědomit, jak vypadá zdolávání velkého sumce. Prostě, bez pořádného zapření udice o část těla – třeba o třísla nebo břicho – kolikrát nejde sumce dostat z vody.

Je dobré, když má koncovka prutu gumový konec. Díky tomu nevzniknou nepříjemné otlačeniny…

To znamená, že pokud bude koncovka například kovová, tak vám po chvíli „vypálí“ hodně nepříjemný a bolestivý flek na daném místě. Při několikadenní výpravě tak riskujete nepříjemné zranění, které vám může vysněnou výpravu za sumci i ukončit! Proto je dobré, aby koncovka byla gumová, která je prostě k našemu tělu nejšetrnější…

Tým Hell Cat

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -