DomůRybolovné technikyPřívlačZahájení sezóny dravců: Nástrahy, které vám nesmí u vody chybět!

Zahájení sezóny dravců: Nástrahy, které vám nesmí u vody chybět!

- Reklama -

Začátek letošní sezóny dravců se kvapem blíží! Břehy revírů obklopí natěšení rybáři, kteří se budou se svými umělými šidítky snažit přelstít ty největší rybí predátory. Jenže bez té správné nástrahy to nepůjde! Přinášíme vám výběr nástrah, které vám nesmí na zahájení chybět v krabičce.

Hned ze začátku si ale řekněme i to, že vzhledem k enormnímu tlaku na našich vodách, je nutné používat ocelová lanka. Může se totiž stát, že po nástrahách budou skákat i nezkušení dravci, kteří mnohdy nepřesáhnou ani lovnou míru. V mnohých případech se pak stává, že tito malí vodní dravci, zejména pak štiky, překousnou vlasec. Malým rybám následně v tlamě často zůstane wobler, který může rybu „sešít“. Ta poté jen stěží může přijímat další potravu, a v některých případech tato nezodpovědnost rybáře končí i smrtí dravce.

stika

Přívlač je pochopitelně nejčastěji spojována s řadou umělých nástrah, které rybáři při zahájení předkládají rybám. Jenže jak vybrat tu správnou? Je třeba si uvědomit, že v době zahájení je ve vodě někdy až nadměrný počet těchto umělých napodobenin kořisti. Proto je zapotřebí prezentovat naše nástrahy tak, aby byly něčím odlišné. Jde především o barvu nástrahy nebo její vedení ve vodním prostředí. Někdy se nám může dokonce stát i to, že budeme lovit na ojedinělou nástrahu, která je pro ryby neznámá. A v tu chvíli jsme před ostatními rybáři ve značné výhodě.

 

Woblery s jinou duší  

woblerWoblery patří k neodmyslitelným klasikám při lovu dravců. Tyto napodobeniny umělých rybek jsou prostě velice účinné, a proto by neměly chybět v žádné krabičce. Jenže v případě, kdy ve vodě plave hned několik podobných typů woblerů, se můžeme setkat s pasivitou ryb. Co s tím?

V ten moment je vhodné, když použijeme jiný model wobleru. Osobně nejčastěji v takových chvílích sáhám po potápivých modelech. Ano, přiznávám! Při lovu v letních měsících je lepší hledat dravce ve vodním sloupci, ovšem to taky dělám. Já totiž navazuji potápivé woblery bez lopatky, které mi nabízí tu možnost, že s nimi mohu manipulovat po celé šíři vodního sloupce, prakticky v jakékoliv jeho části. To totiž můžeme ovlivnit my, například pohybem špičky a rychlostí navíjení.

woblerTyto woblery skrývají ale i další výhody. Například tu, že jejich tělíčka jsou poměrně těžká a aerodynamická. S těmito vlastnostmi nástrahy dosáhneme toho, že ji dostaneme do větší vzdálenosti než ostatní. Tento fakt je nespornou výhodou, protože naši nástrahu prezentujeme i tam, kam se jiní rybáři nedostanou.

Další výbornou vlastností těchto nástrah je jejich ozvučení. Ve většině případů se v těchto typech woblerů skrývá kulička, která při rozpohybování nástrahy vydává rachotivý zvuk. A ten mnohdy vydráždí divokého dravce k agresivnímu útoku. Já sám mám ozvučené nástrahy velice v oblibě, a dalo by se říci, že tvoří nejpočetnější část mého vláčkařského arzenálu.

 

Gumová omalovánka

Mezi neodmyslitelné součásti vláčkařovy krabičky pochopitelně patří i gumové nástrahy. Zde se mi opět osvědčil onen trik hledat ty gumy, které jsou svým zjevem odlišné od ostatních. Stačí se dívat. Na některých vodách rybáři preferují častěji klasické twistery před rippery nebo smáčky, a někde to je zase naopak. Tento trend může mít na svědomí i to, že rybáři si mezi sebou kolikrát poví, na co to zrovna kouše. Zkusme být ale originální a nebojme se vsadit na jiný typ gumové nástrahy. Mnohdy toto rozhodnutí totiž nese své ovoce.

twister

Často vsázím i na odlišná zbarvení. Na revíru, kde lovím, se často setkávám s bílými, reflexivně zelenými nebo žlutými barvami. Co ale zkusit červenou? Tuto barvu mají dravci velice v oblibě a úspěšná je zejména na okouny. Není na škodu zkusit lovit i na klasické barvy, ale je lepší, když je guma pokrytá i třpytivou perletí. Tím se nástraha zase o trochu liší od ostatních.

Při lovu s gumovými nástrahami používám těžší hlavičky, díky kterým nástrahu dostanu do větší vzdálenosti. Tím lovím i v místech, kam se jiní nedostanou. Těžší hlavičky mi přitom nebrání ve vedení gumy při hladině. Stačí zvednout špičku a rychleji navíjet. Tak zaručeně můžeme úspěšně lovit i ve vyšších partiích vodního sloupce.

candat

 

Zapomenutá klasika

Zřejmě vlivem rybářských trendů z rybářských krabiček mizí velké třpytky, zejména pak plandavky. Ale právě tyto robustní kusy plechu patří k zajímavým nástrahám. Díky větší váze docela dobře létají do dálky, takže se hodí na velké vodní plochy. Navíc jejich kolébavý chod je jedinečný, což může samozřejmě zabodovat u dravců. K úspěšným zbarvením patří jednoznačně stříbrná a zlatá. Tyto dvě barevné varianty patří k těm úspěšným. Není ale ani na škodu vyzkoušet plandavky s různě barevným potiskem.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. No já kromě nástrah pořídil pořádný prut. Najít dobrý na přívlač mezi nabídkou tuny rybářských prutů je celkem na dlouho. Pořídil jsem si prut 2,10 m se špičkou 1-12 a jsem moc spokojený. Krásně cítím jak návnada funguje a jakékoliv cuknutí při záběru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -