DomůRybolovné technikyPřívlačVIDEO: Jaké umělé nástrahy zaručeně fungují na největší štiky? Úspěšný lov velkých...

VIDEO: Jaké umělé nástrahy zaručeně fungují na největší štiky? Úspěšný lov velkých štik na přívlač

- Reklama -

Lov velkých štik na přívlač je opravdu hodně vzrušující záležitostí. Rybář vede umělou nástrahu vodním prostředím, když tu najednou dostane tvrdou ránu do prutu! Ten se ohne jako namožená záda a brzda zakvílí jako prchající selátko. A nastává pořádný souboj, který štika kolikrát vyšperkuje divokými výskoky nad hladinu. Kdo by tohle nemiloval? Aby byl rybář při lovu velkých štik úspěšný, je zapotřebí chytat na zajímavou nástrahu. Jenže! Současný trh nabízí neuvěřitelnou záplavu variant. Tak co vybrat?

Štiky jsou teritoriální dravci, kteří si velice bedlivě chrání vlastní území. Tyhle ryby častokrát útočí na kořist tak, že prostě číhají u nějaké potopené překážky. A v tu správnou chvíli zaútočí ze zálohy! Často se ale můžete setkat s tím, že štiky i aktivně loví. Aktivní lov štik je nejvíce k vidění při východu nebo západu slunce, kdy jsou podél břehu natlačena hejna drobných rybiček. Tím se ale dneska zaobírat nebudeme. Dneska si ukážeme zajímavé nástrahy, které při lovu velkých štik v nejrůznějších podmínkách fungují.

VIDEO: Jak vypadají úspěšné nástrahy na štiky? Podívejte se na video, ve kterém si je ukážeme…

Jen hned ze začátku jedna poznámka: Tímto článkem neříkáme, že musíte mít tisíce barevných variací, anebo nepřeberné množství velikostí nástrah nebo jejich tvarů. To ani náhodou! Spíše tím chceme říct, že u vody častokrát panují rozdílné podmínky, které se mohou během chvíle měnit. Proto je dobré být na tyto podmínky připraven! Něco jiného funguje v čisté vodě, něco jiného v přikalené, jindy zase štiky útočí zase na něco jiného. Na tohle myslete…

 

Konkurence dráždí…

Zmínkou o hlídání teritoria jsme začali proto, že štiky jsou opravdu hodně háklivé na potravní konkurenci. Ve chvíli, kdy se na území velké štiky objeví nějaká menší příbuzná, anebo jiný dravec, pak to kolikrát končí velkou „šarvátkou“. Ale tohohle by měli využít právě rybáři. Jak? Ideálně tak, že na šňůru/vlasec navážeme nástrahu, která připomíná buďto štiku nebo okouna.

Gumová nástraha Lucky John Basara s červeným ocáskem je magnetem na štiky! 

Ano! Například gumových nástrah nebo woblerů, které věrně napodobují menší štiky, je na trhu velké množství. A tyhle nástrahy dlouhá léta patří k velmi úspěšným, protože velká štika menší příbuznou ve svém teritoriu nesnese. Proto je chytré tyhle nástrahy používat. A zejména v tu chvíli, kdy štiky aktivně loví (při východu nebo západu slunce). V momentě, kdy budeme takovou nástrahu tahat mezi drobnými rybičkami, tak tím větší štiku spolehlivě vydráždíme. Protože ta si bude „myslet“, že jí menší příbuzná ujídá zásoby rybiček.

Podobné to je s nástrahami, které připomínají okouny. Tento vzor patří k nejúspěšnějším dlouhá léta. A v budoucnu tomu nebude jinak! Prostě, v momentě, kdy se na bocích nástrahy objeví pruhy, štika na ni bude bezhlavě útočit. Velkou výhodou také je, pokud nástraha ve vzoru okouna má i červené prvky. Jako například guma Lucky John Basara, která má rudě zbarvený ocásek. Právě ten patří k největším dráždidlům, díky kterým tato nástraha perfektně funguje. Tohle nemá konkurenci!

Štika nenávidí potravní konkurenci…

 

Přírodní barvy častokrát jasně vítězí…

Tohle tak bude fungovat navěky! O čem to mluvíme? O „přírodních“ barvách typu bílé. Právě tohle zbarvení je geniální například při lovu poblíž početných hejn drobných rybiček. Protože právě takové nástrahy skvěle imitují tuto zmíněnou kořist. Takže pokud zrovna stojíme na břehu oblíbeného revíru, u kterého doslova „vaří“ voda pod náporem rybích hejn, pak si tahle nástraha zaslouží velkou pozornost.

Bílá barva přinesla v podkalené vodě úspěch…

Abychom dokonale imitovali drobnou rybičku, pak je dobré vsadit například na bílé zbavení nástrahy Lucky John Basara. Tahle nástraha naprosto luxusně imituje například ouklej, která patří k přirozené kořisti štik. Takže zase: Pokud zrovna vidíme, jak se před námi „vaří“ voda, tak tady není co řešit. Prostě „nabijeme“ tuhle nástrahu a pošleme ji k hejnu. Štiky rozhodně nebudou daleko!

Při lovu štik sledujeme aktuální podmínky. Pokud dokážeme číst to, co se u vody děje, pak máme šanci na super rybařinu! 

Bílá barva je také dokonalá například při chytání v čistých vodách. Třeba na podzim nebo v zimě, kdy s nástrahou jen tak poskakujeme poblíž potopených překážek. Vynikající jsou tyto bílé nástrahy i poblíž velkých kamenů nebo betonový pilířů na dně, protože právě pod nimi se drobné rybičky schovávají a štiky je zde přirozeně loví. Možností ale využití je „nekonečno“! Bílá je také kontrastní barva, takže jde perfektně vidět i v zakalené vodě, anebo při východu a západu slunce. Rozhodně takovou nástrahu v kapse mějme! Je fakt výborná…

 

Nepřirozené barvy nenechávat doma!

Štiky se při lovu kořisti častokrát řídí zrakem. Jenže! Co dělat, když je voda podkalená? Řešení je naprosto jednoduché! Do takových podmínek se perfektně hodí nějaká „až nepřirozeně“ zbarvená nástraha. Ano! Třeba reflexní zbarvení do takových podmínek je jako dělané! Reflexní zbarvení jde perfektně vidět i v hodně zakalené vodě takže šance na úlovek štiky není malá…

Slušné torpédo, které potěší každého rybáře… 

Typickou nástrahou do takových podmínek je reflexně zbarvená guma Lucky John Kubira 3D, která „svítí“ jako žárovka na pouliční lampě. Tohle zbarvení je prostě dokonalé například na lokalitách, na kterých se zvedá voda, takže všude je nadměrné množství kalu. Ideální je také tato nástraha po bouřkách kdy déšť a vlny zvedají nečistoty a kal, takže viditelnost je horší.

Reflexní barvy bychom rozhodně neměli podceňovat. Jejich účinnost je někdy obrovská!

A vlastně, ideální je tohle reflexní zbarvení i při východu nebo západu slunce. V tuhle chvíli loví ty největší štiky, takže je dobré jim předložit takovou nástrahu, kterou i za horší viditelnosti ihned uvidí. Do těchto zmíněných podmínek se nejčastěji používají žluté, oranžové, růžové a jiné barvy, anebo jejich kombinace. Právě u takových barev máme jistotu, že půjdou vidět i v těch nejhorších podmínkách u vody.

 

Nezapomínat na pach!

Hodně rybářů nad tím pořád mávne rukou, ale to je prostě velká chyba! Každá kořist, kterou štika pronásleduje, vysílá nějakou pachovou stopu. A na tohle by měli myslet všichni milovníci přívlače. V současnosti drtivá většina gumových nástrah funguje jen díky barvě a chodu. Ovšem chemický zápach umělé hmoty může dravce odradit. Takže je dobré je namáčet do tekutého atraktoru Predator Boosteru, který obsahuje celou řadu potravních signálů, které štiky moc dobře znají.

Predator Booster výrazně napomůže k tomu, že gumová nástraha nevydává odporný toxický zápach umělé hmoty, ale atraktivní potravní signály!

Použití je fakt jednoduché: Prostě na gumovou nástrahu tento tekutý atraktor naneste a nechte ho působit. Nejlepším způsobem je si vzít nějakou krabičku a do ní dát gumové nástrahy. Ty pak zalijte tekutým atraktorem a nechte působit – ideálně několik dní až týdnů. Vlivem silného západu gumové nástrahy přestanou vydávat odporný toxický zápach, ale budou smrdět jako přirozená kořist. Fakt to funguje!

Tým Lucky John

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -