Chytání štik na přívlač je prostě vzrušujícím zážitkem! V rybí říši není moc ryb, které by oplývaly takovou divokostí a agresivitou. Když zvolíme správnou nástrahu, pak můžeme zažít neuvěřitelné útoky na umělé nástrahy, ze kterých běhá mráz po zádech. Tohle je fakt zážitek! Rybáři velmi často řeší především to, jaký typ nástrahy na štiky zvolit. Ovšem to není všechno! Rybáři by se totiž měli zaměřovat i na barvu zvolené nástrahy. Proč? Protože různé barvy jsou vhodné do různých podmínek. Pojďme si to vysvětlit na určitých příkladech…
Tu situaci zná po celou rybářskou sezónu každý milovník přívlače: Stojíte na břehu oblíbeného revíru na místě, o kterém víte, že skrývá zatopené pařezy a padlý strom. Tohle jsou překážky, u kterých vždycky nějaká štika „sedí“. Sáhnete do krabičky a vyberete nástrahu, která vám ještě před několika týdny skvěle fungovala. Jenže! Ani po delším snažení dneska žádný záběr nepřišel. Co to?
Jasně, mohlo se stát, že chvíli před námi na místo přišel jiný milovník přívlače a ten dokázal „zubatou mámu“ dostat na háček. Ale co když ne? Co když jen děláme něco špatně? No, špatně! Ono jen stačí nespoléhat na něco, co fungovalo před několika dny/týdny/měsíci, ale zkoušet i jiné věci. Podmínky pod vodní hladinou se totiž mohou velice rychle měnit – ať už jde o čistotu vody, anebo jen intenzitu slunečního záření. A tohle všechno má vliv i na výběr správného zbarvení…
VIDEO: Jak vybrat správnou barvu umělé nástrahy na štiky? Mrkněte na osvědčené tipy a triky!
Tak jakou barvu vybrat?
Faktorů, podle kterých vybíráme barvu nástrahy, je hned několik. Například průhlednost vody je jedním ze základních faktorů, podle kterých vybíráme správné zbarvení nástrahy. Je to jednoduché! Pokud je voda špinavá jako peníze mafie, pak musíme použít jiné zbarvení, než které použijeme v čisté vodě.
Správný výběr nástrahy kolikrát rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu při lovu štik…
Obecně by šlo říci, že čím špinavější voda, tím je lepší použít vyřvanější nástrahu. Je totiž důležité myslet na to, že drtivá většina dravců se řídí při lovu i zrakem, a proto je důležité, aby nástraha byla vidět. Viditelnost nástrahy ve vodě ale neovlivňuje pouze samotná průhlednost vody, ale například i aktuální počasí. Zase: Je prostě rozdíl ve viditelnosti při jasném počasí, anebo při zatažené obloze.
Zbarvení do čistých vod: Mezi nejoblíbenější části přívlačové sezóny jednoznačně patří podzim. Tedy chladnější období, ve kterém bývají vody v našich revírech už křišťálově čisté. A právě v těchto podmínkách není moc jednoduché dravce chytat, protože ti se svým velmi dobrým zrakem často rozpoznají zradu. To ale neznamená, že řešením je hodit prut do vody a jít na pivo do nejbližší hospody. To ani náhodou!
Do čisté vody se vždy hodí bílá nástraha s modrým hřbetem od Lucky John! Tohle nikdy nezklame…
Právě do těchto podmínek je nelepší používat přirozené barvy, tedy žádné vyřvané barvy typu fluo zelené nebo fluo oranžové. To ne! Mnohem rozumnější je používat nástrahy, které mají světlé bříško (klidně s perletí, která napodobuje lesknutí šupinek) a třeba s hnědým nebo modrým hřbetem. Právě takové nástrahy velmi dobře napodobují přirozenou kořist štik, tedy drobné rybičky. Tohle je do těchto podmínek fakt super volba!
Zbarvení do špinavých vod: Hodně rybářů dělá to, že když vidí podkalenou vodu, tak do ní okamžitě napere nějakou vyřvanou nástrahu, která svítí jako barel s jaderným odpadem. Ano, i tohle je možnost. Ale úspěch kolikrát přinesou spíše bílé nástrahy. Tyto nástrahy jsou totiž méně nápadné, ovšem pořád jsou skvěle viditelné i v kalné vodě.
Výrazně zbarvená gumová nástraha od Lucky John skvěle zafungovala v podkalenější vodě. Pokud je viditelnost horší, takové nástrahy skvěle fungují…
Fluo oranžová nebo fluo zelená je pak vhodná na ty nejvíce kalné vody, anebo jsou vhodné v tu chvíli, kdy vychází nebo zapadá slunce, takže viditelnost pod hladinou je fakt slabá. Vyřvané barvy jsou vynikající i na vodách, které jsou silně zasaženy sinicemi, kvůli kterým nejde vidět „na deset čísel“. Právě v tyhle chvíle je dobré tyhle nástrahy použít, protože právě ony jdou dobře vidět i za těchto podmínek.
Univerzální zbarvení: Pokud nechceme chytat přímo na ty nejvíce vyřvané nástrahy, které jdou sice vidět „na míle“ daleko, ale rozhodně nevypadají nijak přirozeně, pak lze sáhnout po osvědčeném zbarvení – po zbarvení okouna (např. Basara od Lucky John). Právě tenhle vzor nástrah patří k nejvíce používaným na našich vodách, protože skvěle funguje. To je dáno hned několika faktory…
Vzor okouna funguje! Gumová nástraha Lucky John Basara věrně napodobuje okouna, a proto při lovu štik tak skvěle funguje…
Zaprvé: Štiky jsou na okouny zvyklé, takže spolehlivě na ně reagují. Ne jen proto, že okoun je jejich přirozenou kořistí, je ale také jejím potravním konkurentem, což se štikám prostě mnohdy nelíbí. Takže se může stát, že štika bude na okouna útočit „jen tak“, aby neujídal ze zásob rybiček. Ovšem zbarvení okouna nabízí i hned několik dráždivých prvků – bílé bříško nebo červené ploutvičky, které dávají štice vizuálně vědět o tom, že chutná kořist je blízko.
Díky tomu lze tuto nástrahu používat i v trochu kalnější vodě. Právě díky bílému bříšku a červené ploutvičce jde tato nástraha vidět i za horší viditelnosti – právě v trochu podkalené vodě, anebo ve chvílích, kdy je zataženo.
Bacha na jednu věc!
Máte s tím taky zkušenost? Na hodně vodách nám funguje jedno pravidlo, které říká, že výrazné zbarvení nástrah volíme až jako poslední variantu. Proč? Kolikrát se nám už stalo, že jsme lov štik započali s výrazně zbarvenou nástrahou. Jenže co se nestalo!? Po výměně nástrahy už nepřicházely žádné záběry, a to ani na přírodně zbarvené nástrahy. Ta hypotéza je taková, že výrazně zbarvenou nástrahou ve zkušené štice vzbudíme nedůvěru, což vede právě k tomu, že nechce zaútočit už ani na přirozeně vypadající nástrahu.
Je lepší začínat s přírodními barvami. Například se vzorem okouna jako je k vidění na nástraze Lucky John Basara. Tohle je TOP zbraň na štiky!
Proto je z našeho pohledu lepší to, pokud začneme s méně nápadnými barvami. Třeba s bílou nástrahou, anebo s nástrahou ve vzoru okouna. Pokud na tyto nástrahy nepřijde záběr, tak až potom volíme výrazně zbarvenou nástrahu, na kterou štika mnohdy zaútočí jenom „ze vzteku“. Možná to máte zcela obráceně, ovšem tento „vzorec“ je rozhodně k zamyšlení…
Ať už budete štiky dráždit s výrazně zbarvenými nástrahami, anebo vsadíte spíše na přírodní barvy, tak vám přejeme, abyste byli u vody vždycky úspěšní. Vždy myslete na jedno nejvíce zásadní pravidlo: Umělé nástraze je třeba věřit. Protože pokud věříme v úspěch, tak potom ten úspěch přijde!
Ať to kouše!
Tým Lucky John