DomůRybolovné technikyPřívlačÚspěšné chytání dravců na konci sezóny: Jak zaujmout candáty, štiky a okouny...

Úspěšné chytání dravců na konci sezóny: Jak zaujmout candáty, štiky a okouny v čisté vodě?

- Reklama -

Chytání ryb na konci rybářské sezóny častokrát přináší jeden jev, který hraje velmi důležitou roli. O co jde? Na konci sezóny se na drtivé většině tuzemských revírů výrazně pročišťuje voda, takže viditelnost pod vodní hladinou je za bílého dne velmi dobrá. Tudíž je zapotřebí myslet i na to, jakou barvu nástrahy zvolíme. Ano! Právě zbarvení nástrahy má při chytání okounů, štik, ale i candátů nemalý vliv, a je zapotřebí této problematice věnovat pozornost. Jaká zbarvení nástrah na dravce v čisté vodě nejlépe fungují? Pojďme si ukázat několik zajímavých variant…

Tu situaci zná asi každý rybář: Stojíte na břehu oblíbeného revíru. Ve vzduchu už štípe mrazivá zima a na okolních stromech je přimrzlá jinovatka. Tohle je nádherný den! Nad vodní hladinou se povalují cáry mlhy, které jen tak líně plynou. Sice je normální, bílý den, ovšem sluneční paprsky se přes mlhu nemohou prodrat. Takže okolní krajina je ponořená do zvláštní, tajemné „kaše“, ve které toho není moc vidět.

Štiky jsou dokonalí predátoři, kteří se v čisté vodě spoléhají na zrak. Proto je důležité zbarvení nástrahy věnovat nemalou pozornost!

Taháte svou oblíbenou nástrahu vodním prostředím a snažíte se zlákat některého z tamních dravců. A ono pořád nic! Už zase přitahujete gumové „šidítko“ blíže k sobě, když v tom si všimnete, že za ním jede nádherný okoun. Zpomalíte, a snažíte se, aby dravec nástrahu dobral. Jenže ono nic! Okoun se zastaví, a pak odplave pryč…

Tak co do té čisté vody vybrat? 

Čím to je? Těch faktorů může být klidně více najednou, ovšem může to být také špatným výběrem zbarvení. Je totiž důležité, aby rybář volil takové barvy, které jsou pro dravce atraktivní, ovšem na dané lokalitě nepříliš používané. Ano! Tam, kde je rybářský tlak, je třeba zbarvení nástrahy velmi důležitou záležitostí. Co tím myslíme? No, pokud valná většina rybářů bude používat bílou barvu nástrahy, pak dravci budou při kontaktu s takovým „soustem“ velmi opatrní. Naštěstí, těch barevných možností je více…

 

Vzbuďte v dravcích „pocit konkurence“

Výběr tohohle zbarvení je klasickým a osvědčeným fíglem. O jakém zbarvení to mluvíme? O zbarvení okouna! Okouni jsou potravní konkurenti větších dravců (štik, candátů), takže tihle predátoři nereagují na setkání s „pruhovanými bandity“ nijak radostně. Navíc, velcí okouni jsou sami o sobě kanibalové, takže při setkání s menším příbuzným o útoku moc neváhají. Tudíž tady máme „win-win“ situaci, kdy na tuhle nástrahu bude reagovat každý dravec „na dostřel“.

Geniálnízbarvení nástrahy Lucky John Basara ve vzoru okouna mají moc rády štiky! Tyhle nástrahy odjakživa fungovaly i na konci sezóny ve studené (a čisté) vodě…

Kde tohle zbarvení okouna je nejlepší používat? My osobně tohle zbarvení nástrah nejraději používáme tam, kde se okouni přirozené zdržují. A teď mluvíme o konkrétních místech, kde je například velké množství kamení. Ano! Právě kameny okouni milují a přirozeně se u nich zdržují – okouni všech velikostí! Dalším zaručeným místem je například nějaká vodní stavba typu vodního pilíře nebo mola. Tady taky okouni moc rádi stojí!

No, a v těchto případech není nic lepšího, než používat „přirozenou kořist“ tam, kde se normálně vyskytuje. Kromě hejn menších i větších okounů se poblíž zmíněných míst drží i velcí candáti nebo štiky, kteří „vědí“, že podobné „fleky“ jsou jako nacpané ledničky – vždycky tady prostě najdou něco na zub! Takže tady se rozhodně vyplatí s takovou nástrahou chytat…

Gumová nástraha Lucky John Basara ve vzoru okouna je naprosto dokonalou zbraní na dravce! Myslete ale na to, že tyhle nástrahy jsou ještě účinnější, když mají na sobě červené prvky. Jako právě tato!

Ještě jeden tip! Nástrahy ve zbarvení okouna se dodávají v celé řadě provedení. Z našich zkušeností víme, že dravci perfektně reagují na taková zbarvení, která obsahují například i červenou barvu. Ano! Červenou milují nejen okouni, ale například i velké štiky. Na tohle fakt myslete! Pokud tedy budete nástrahu v okouním zbarvení vybírat, červená by tam fakt neměla chybět…

 

Největší klasika do čisté vody

Bílá barva nástrah! Tohle je prostě největší klasika pro chytání dravců v čisté vodě. Pokud na dravce rádi chodíte v listopadu nebo v prosinci, pak bílá je jasnou volbou. Mnoho rybářů si to ani neuvědomuje, ale bílá barva patří k nejvíce kontrastním zbarvením. Co to znamená? To znamená, že tato barva jde perfektně vidět na téměř jakémkoliv povrchu. Ano!

Bílá barva gumové nástrahy je pro chytání v čisté vodě osvědčenou klasikou. Ta prostě za těchto podmínek funguje skvěle! 

Když si představíme, jak vlastně vypadají podvodní terény na našich revírech v listopadu a v prosinci, pak tam častokrát najdeme šedivé, hnědé, černé a jinačí tmavé zbarvení. A právě v takovém prostředí jde cosi bílého naprosto dokonale vidět. A to je při lovu dravých ryb, které se hodně spoléhají na zrak, naprosto zásadní vlastnost.

Vidíte, jak se na sluníčku leskne? Geniální nástraha Lucky John Tioga Silver Prawn s perletí je jako dělaná pro chytání v čisté vodě…

Velkým plusem také je, pokud bílé (nebo světlé) nástrahy mají perleťové prvky. Na první dobrou by se tohle mohlo zdát jako úplná zbytečnost. Ale v momentě, kdy trefíte mrazivý den, kdy svítí sluníčko, pak právě třpytky mohou výrazně zvýšit počet záběrů. Fakt! V čisté vodě totiž sluneční paprsky procházejí i hlouběji pod vodní hladinu, takže i v několika metrech bude taková nástraha vydávat odlesky, na které dravci okamžitě reagují. Na tohle nezapomínat!

 

Prochytávané vody? Žádný problém!

Určitě takové lokality taky znáte! Ať už se k dané vodě vydáte kdykoliv, přesto tam bude někdo chytat – na „vašem“ oblíbeném místě, a ještě s podobnou nástrahou. Co v takovém případě dělat? Někteří to řeší tak, že odjedou jinam. Ale co zkusit jinou nástrahu? Ano! Svět umělých nástrah nabízí tolik zbarvení, takže rybář může vybírat i takové kombinace, na které ryby nejsou moc zvyklé…

Tajný trumf do čisté vody na prochytávaných lokalitách! Z našeho pohledu je nástraha Lucky John Crusher Grub s obrovským ocáskem geniální nástrahou na candáty a okouny. A hlavně v tomto dráždivém zbarvení!

Pořád tomu moc nerozumíme, ale rybáři se dost zdráhají používat například barevné variace, které jako by kombinovaly červenou, hnědou a oranžovou. A přitom jde o perfektní nástrahy! Ano, takové nástrahy velmi věrně napodobují třeba rousnici (při použití podobného tvaru). Takže dravec pak kouká na něco, co dlouho neviděl. A zaútočí! Co se týče tohoto zbarvení, pak je dobré používat klasické twistery, které nenapodobují rybičky, ale právě nějakého bezobratlého živočicha. A divili byste se, že toto se nelíbí jen okounům, ale právě i štikám nebo candátům…

Chytáte na vodách, kde je velký rybářský tlak, a na kterém dravci nereagují na gumové rybičky? Pak vyzkoušejte gumovou nymfu Lucky John Hogy Shrimp. Ihned uvidíte ten rozdíl! 

A pokud chcete dravcům nabídnout skutečně něco takového, na co moc rybářů nechytá, pak se zaměřte i na tvar nástrahy. V drtivé většině případů rybáři používají twistery, kopyta nebo smáčky. Prostě něco, co napodobuje především rybičku. Ale! V jídelníčku dravců je toho mnohem více – právě i bezobratlí živočichové. Proto pokud jste na vodě, která je fakt hodně navštěvovaná, pak není nic lepšího, než tam nasadit nymfu. Gumová nymfa totiž ve vodním prostředí vydává úplně jiné vibrace než drtivá většina ostatních nástrah. A právě tohle může přinést spoustu záběrů od dravců, kteří rázem ztratí opatrnost…

Tým Lucky John

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -