DomůRybolovné technikyPřívlačTIPY A TRIKY: Jak chytat na gumovou nástrahu „jinak“? Tohle funguje na...

TIPY A TRIKY: Jak chytat na gumovou nástrahu „jinak“? Tohle funguje na zkušené dravce

- Reklama -

Lov dravců na gumové nástrahy na přívlač je velmi oblíbenou disciplínou této aktivní rybařiny. A ono se není čemu divit! Právě gumové nástrahy nabízí opravdu „nekonečno“ možností stylů vedení nástrahy. Rybář může s nástrahou dělat takřka cokoliv, což výrazně rozšiřuje možnosti při tomhle rybaření. Díky tomu tak gumové nástrahy lze použít jak při chytání v hlubokých jamách, tak ve sloupci, anebo dokonce i v blízkosti hladiny. Dneska si v tomto článku ukážeme jeden „styl“ chytání na gumové nástrahy, který je některými rybáři zatracován. Ale to je škoda!

Stojím na břehu oblíbeného revíru a po pás se brodím ve vodě. Stojím v blízkosti zatopených keřů, u kterých se pohybují rybičky. Tady určitě něco bude! Jenže! Po chvíli si všímám, že na tomhle břehu nestojím sám. Švih! Ozve se zpoza keře. Švih! A další nához rybáře, který je ještě o kousek dál. No jo, víkend! Dneska bude u vody pořádně živo!

VIDEO: Jak chytat dravce ve velké vzdálenosti? Tipy a triky v přiloženém videu!

Na chvíli přestávám nahazovat nástrahu a koukám, jak ostatní chytají. A vidím, že rybáři mají spíše nastražené lehčí nástrahy (možná woblery, lehčí gumy), se kterými prochytávají překážky v blízkosti břehu. Nástrahy na dravce prostě lítají k potopeným keřům, stulíkům, leknínům. Jasně, dává to smysl. Tohle jsou přece učebnicové příklady toho, že tady dravci budou stát.

Jenže mě od toho odrazuje právě onen rybářský tlak. Proto měním woblera ve tvaru štiky za gumovou nástrahu. Ta na první pohled vypadá fakt komicky, protože na tenkém tělíčku je „nabitá“ pořádně velká jigová hlavička. Nástraha je připravena k akci. Švih! Nahazuji, a rázem vidím, že má nástraha dopadá výrazně dále než nástrahy mých rybářských kolegů.

I když je poměrně teplo, nechávám nástrahu vyklesat ke dnu. Pak natáhnu šňůru, a když je natažená, dvakrát až třikrát silněji škubnu se špičkou prutu. Gumová nástraha se tak okamžitě dostane do vodního sloupce. Přestávám navíjet a nechám ji zase klesnout. Chci zase začít navíjet. Prásk! Rázem přijde tvrdá rána do prutu. Yeeees! Takhle se to dělá! V dálce přišel nádherný záběr. Následuje luxusní souboj, na jehož konci je pěkný bolen. Jo, tohle se mi líbí…

 

Klíč k „zapomenutým“ rybám…

Když posloucháte nějakého přeborníka mluvit o tom, jak se má chytat na gumové nástrahy, pak zásadním pravidlem je, aby gumová nástraha při vedení déle padala ke dnu. Ano, propad gumové nástrahy je prostě zásadním faktorem, při kterém dravci nejčastěji útočí. Když do vašeho vedení nástrahy vložíte propady (přestat navíjet, guma klesne), tak máte fakt velkou šanci na úspěch. Tenhle moment naprosto zbožňují nejen okouni nebo candáti, ale právě že i štiky nebo boleni.

Když opadne voda, tak si rybář uvědomí, že i dále od břehu jsou velice atraktivní překážky. Proč u nich nechytat za plného stavu? 

Těch pravidel, jak má vypadat jigová hlavička na dané gumové nástraze je „milion“. Ovšem při jejich realizaci mají někteří rybáři jeden problém. S takto sestavenou gumovou nástrahou se prostě nedostanou k těm nejvíce sexy překážkám, které daná lokalita nabízí. Typickým příkladem jsou například přehrady nebo rybníky, na kterých se zajímavé hrany, jámy, potopené pařezy, padlé stromy a kdoví co ještě skrývá několik desítek metrů daleko.

Okouni sice mají rádi delší propad gumové nástrahy. Ale co když jsou příliš daleko? 

A právě tady se s gumovou nástrahou, která propadá vodním sloupcem několik vteřin, prostě nedostanete. Proč? Protože je lehká! Ne všude se totiž může chytat z loďky, a někdo na onu loďku prostě nemá peníze (patřím mezi ně). Takže proto musím chytat jiným způsobem, za který jsem ale někdy ostatními rybáři kritizován. Jak to vypadá? Na poměrně malou a tenkou gumu „nabíjím“ těžkou jigovou hlavičku. Ano, připouštím: Taková nástraha nepropadá vodním sloupcem nijak dlouho a fakt někdy vypadá komicky, jenže ono to funguje…

 

Chytej tam, kde ostatní ne!

Už jsem to nakousl výše: Na každé lokalitě jsou notoricky známá místa, u kterých milovníci přívlače nejčastěji máchají svá šidítka. Nejčastěji jde prostě o padlé nebo převislé stromy, o zatopené rostliny nebo keře, či vodní stavby. Ano! Tyhle překážky jdou vidět pouhým okem a rybáře to prostě podvědomě stahuje k tomu, aby zde chytali. Jenže! Jak už jsem výše naznačil, tady chytá prostě každý!

Na první pohled může jigová hlavička působit až příliš masivně. A háček moc robustně. Ovšem tohle je zaručená sestava pro chytání ve větších vzdálenostech…

Problémem ale je, že tento rybářský tlak způsobí to, že větší ryby se přemístí jinak. Kam? Někam, kde budou mít větší klid od umělých nástrah. Takže například od padlého stromu u břehu se velká štika přemístí k potopenému pařezu, který je 50 metrů od břehu. A dravec tak bude mít rázem více klidu. Ovšem do této vzdálenosti se s lehkou gumou nebo woblerem jen tak snadno nedostanete. Proto přichází na řadu „srandovní“ guma.

Osobně to dělám tak, že vybírám klasického twistera s tenkým tělíčkem. Právě tenké tělíčko gumové nástrahy mi zaručuje, že se nebude při letu po nahození vytvářet přebytečné tření. Takže tato nástraha letí mnohem dále než třeba kopyto. A na takto tenkého twistera nabiju těžkou hlavičku, která mi zaručuje to, že nástraha bude létat opravdu daleko.

Štíhlé gumy jsou naprosto ideální pro chytání ve velkých vzdálenostech…

Jedna důležitá věc: Hodně rybářů často naráží na to, že používám velké háčky. Ale znova: S takto sestavenou gumou budete házet opravdu daleko. A velmi často se stává, že záběr přichází při prvních pohybech nástrahy, tedy ve velké vzdálenosti. V momentě, kdy budete mít na gumě malý háček, tak je vysoká pravděpodobnost, že rybu vůbec neseknete, anebo že se setřepe z háčku. Tohle je taky důležitá věc, na kterou je nutné myslet…

 

Jaké vybavení?

V minulosti jsem pro tuhle rybařinu používal pruty okolo 3 metrů délky. Důvod je zřejmý: Tento prut je pro daleké hody s gumovou nástrahou jako dělaný. Ovšem je zapotřebí si taky uvědomit, že podobný prut spolu s větším navijákem (velikost 4000) je prostě těžší sestava. Takže po hodině rybaření už docela bolí ruka. I z toho důvodu jsem přesedlal na kratší udice o délce 270 čísel. Ano, délka hodu se zkrátila, ale oželím to…

Pro chytání ve větších vzdálenostech je lepší používat delší pruty a pletenou šňůru…

Pro daleké hody je mnohem lepší pletená šňůra. Tenhle navazovací materiál nabízí to, že se při hodu můžete do něj skutečně opřít. Šňůra nepraská, takže rybář nemá v podvědomí to, že si musí dávat bacha. Navíc, pletená šňůra na přívlač nabízí i nízkou průtažnost, která je zásadní při záběrech ve velké vzdálenosti. Pokud totiž přijde záběr z velké dálky, díky nízké průtažnosti jej okamžitě ucítíte, a s velkou pravděpodobností i úspěšně zaseknete…

Tenhle styl lovu s těžkými gumami není všemi milovníky přívlače přijímán s otevřenou náručí. Ovšem pokud si chcete zachytat i na takových místech, kam se ostatní nedostanou, pak to může být pro vás řešení. A strašně moc bych vám přál, abyste dostali záběr ve velké vzdálenosti – většího vzrušení fakt není!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -