V minulém díle jsme si pověděli úvodní informace o woblerech a jejich historii. Dnes si tyto nástrahy přehledně rozdělíme. Druhý díl bude patřit vícedílným woblerům, které mají oproti svým „jednoduchým“ kolegům mnoho předností.
Než se ale pustíme do jejich popisování, musíme si ujasnit pár pojmů. Všechny woblery rozdělujeme podle jejich konstrukce na jednodílné a vícedílné. Jednodílné woblery jsou zhotoveny z jednoho kusu materiálu, kdežto vícedílné mohou být poskládány z několika částí. Další rozdělení rozřazuje woblery na „lopatkové“ (plovoucí, vznášející a potápivé) a „bezlopatkové“ (jerky, popy, propy).
U vícedílných nástrah se uchytil název z angličtiny – jointed. Vícedílný wobler může být tvořen dvěma, třemi, ale někdy i dokonce až šesti dílky. V poslední době jsem si velice oblíbil vícedílné plovoucí woblery, které nechybí na pultu v žádném rybářství a jsou snadno dostupné.
Proč vícedílný wobler?
Moji přízeň si získal svým chodem, který se zdá nejpřirozenější, protože se dle mého soudu nejvíce podobá živé rybce. Čtyř až šesti dílné umělé nástrahy bývaly do nedávna spíše charakteristické pro modely typu jerk (wobler bez lopatky). Jenže v poslední době se z tolika dílů vyrábějí i woblery s lopatkou. Příkladem jsou nástrahy firmy Saenger z přívlačového programu Doiyo.
Vícedílné woblery, ač se to na první pohled nemusí zdát, vydávají zvuky. Některé nástrahy mají jednotlivé dílky tak blízko u sebe, že při jejich rozpohybování o sebe cvakají a ve vodním prostředí tak vydávají zvuk. Jiné vícedílné nástrahy jsou vybaveny přímo zvukovým mechanismem.
Nikdo není dokonalý
Nevýhodu u dvoudílných nástrah vidím v tom, že u těch méně kvalitních typů se háčky zamotávají do sebe. Tím to však nekončí. U některých nekvalitních modelů může docházet k zamotávání zadního (lehčího) dílu wobleru do kmenového vlasce.
Proto je lepší se o woblerech poradit na rybářských fórech, kde vám jistě někdo ochotně poradí. Popřípadě se pokuste získat informace na rybářských „sociálních sítích“. Tyto nepříjemnosti se vám nejspíš nestanou u firem, které jsou pověstné svou kvalitou. Opět mohu jmenovat firmy Lovec-Rapy, Rapala, Saenger, Salmo, Storm.
Vícedílné vychytávky
Dvoudílné hluboko potápivé woblery s lopatkou (v našich podmínkách do této kategorie řadím nástrahy, které se potápí do hloubky od 1,5 metru níže) se vyznačují vydáváním hydrostatických vln. Díky tomu jsou pro mě nedocenitelnou nástrahou při lovu na rozlehlých vodách, které nemám dobře prozkoumané, a nedokážu přesněji určit polohu dravce. Agresivní chod těchto woblerů mi často přináší rybářské úspěchy.
Pozor na stereotyp!
Stejně tak jako například u zvukových woblerů, jsou i vícedílné woblery s velmi agresivním chodem náchylné na to, že si je dravci zapamatují. Následně hrozí to, že ryby budou k nástraze zcela netečné, anebo dokonce je bude odpuzovat.
Proto při poklesu záběrů vyzkoušejte vyměnit svou nástrahu, může se to vyplatit. Někdy nepomůže vyměnit jen tvar či barvu wobleru, ale přímo přejít na nástrahu měkkou (twister).
Z mých zkušeností soudím, že vícedílné woblery nejsou úspěšnou nástrahou při lovu okounů či pstruhů. Podobně jako jerk, jsou i vícedílné nástrahy štičí záležitostí.
Autor: Radek Fencl
Foto: Autor, InRybar.cz