DomůRybolovné technikyPřívlačPodzimní lov dravců na poppery: Proč používat hladinové nástrahy i na konci...

Podzimní lov dravců na poppery: Proč používat hladinové nástrahy i na konci sezóny?

- Reklama -

Lov dravých ryb na přívlač s poppery bývá spíše spojován s krásným, letním počasím. A ono je to logické! Když je voda prohřátá, tak se ve vyšších partiích vyskytují i ryby. Takže hladinové nástrahy jsou pro lov v těchto podmínkách naprosto ideální. Ale! Na poppery bychom rozhodně neměli zapomínat ani na podzim! I ve škaredém počasí, kdy je studená voda, jde na poppery úspěšně chytat. Takže je dobré mít po ruce aspoň jednu nebo dvě hladinové nástrahy. Může se to vyplatit!

Tyhle chvíle miluji! Je studené, listopadové ráno. Na březích leží orosená tráva, která ztrácí na barvě. Zima je za dveřmi! Člověk je sice navlečený do několika vrstev oblečení, teplo ale přichází až po několika hltech horkého čaje. Studený vzduch štípě na nose, pára od úst se ztrácí v těžkém, vlhkém vzduchu.

Na zrcadlově klidné hladině se převalují cáry mlhy. Na druhou stranu revíru nejde pomalu vidět. Jen v dáli občas „prosvěcují“ siluety mohutných stromů, na kterých jsou poslední zbytky žlutého listí. Stojím na místě, které je docela mělké. Jsou tu pouhé 2 až 3 metry vody, dále od břehu je ale hrana, kde se dno rychle svažuje. Mám jednoduchý plán – těžkou gumou budu házet co nejdále od břehu a nástrahu budu přetahovat přes tuto hranu.

Půlhodina lovu je za mnou. Dostávám „kopance“ do prutu jen v tu chvíli, kdy nástrahu přetahuji přes výraznou hranu. Že by tam dneska okouni nestáli? Mlha se pozvolna vytrácí a přes hutné nebe se tlačí první sluneční paprsky. Tyhle chvíle jsou u vody naprosto dokonalé! Nikde nikdo. Naprostý klid a svoboda.

Zkouším měnit nástrahu. Na lanko připevňuji poppera, který má zbarvení „karkulky“. Tedy červenou hlavičku a bílé tělíčko. Nahazuji. Snažím se do prutu dávat tvrdá škubnutí, abych s popperem dělal hluboké, tupé rány. Daří se mi to. Krajinou se rozléhají mohutné pukance, jakoby někde poblíž byl milovník sumců s vábničkou.

Druhý nához. Puk! Puk! Popper je už nad hranou. Prásk! Z hlubiny se vynořilo torpédo a tvrdě praštilo do poppera. Štika! Zásek krásně sednul! V prutu cítím divoký tah ryby. Tohle je ono! Rázem necítím zimu. Jen obrovské vzrušení! Po chvíli mám u sebe krásně zdravou rybu. Není velká, ale radost udělala. Plav!

Slabému listopadovému slunci se nedaří prolomit přes hustou mlhu. Nad hladinou je tak zářivě oranžová záclona. Nádherná chvíle! Srk! Srk! Nedaleko od sebe vidím, jak loví „smečka“ okounů. Na nic nečekám a posílám tam poppera. První „pruhovaný loupežník“ je na háčku! Krásná ryba! Rychle s ním zpátky do vody a následuje další nához. Zase záběr! Zase slušný třicátník, který si zaslouží svobodu…

I když to nemusí na první pohled vypadat, hladinové nástrahy je vhodné používat i na podzim. Občas prostě nastanou chvíle, kdy fungují. Proto poppery určitě nenechávejte doma. Rozhodně ne!

 

Jak chytat na poppery na podzim?

Je třeba si jen ujasnit, že podmínky na podzim jsou prostě jiné než v létě. A tomu je třeba trošičku uzpůsobit naši taktiku. Je třeba, abychom používali takové hladinové nástrahy, které půjdou vidět a slyšet i v tom případě, kdy jsou dravci „zalezlí“ někde hlouběji u dna a zrovna nepátrají po kořisti ve sloupci.

Jaké poppery na podzim používat: Z mého pohledu je pro podzimní lov na přívlač ideální používat poppery od Rapaly. Proč? Právě tyto nástrahy mají v přední části specifické „plexisklo“, které výrazným způsobem usnadňuje vytvářet ten unikátní pukavý zvuk. Díky zmíněnému plexisklu jsme schopni vytvářet hluboký a dunivý tón, který se krásně rozléhá vodním prostředím.

Z vlastní zkušenosti vím, že tyto poppery jsou při podzimních vycházkách jedny z nejúspěšnějších. Znova, jsem přesvědčen, že za to může ten hluboký tón. Právě on totiž dokáže vydráždit dravce i z hlubších partií revíru. Takže i odpočívající štika nebo hejno okounů může vystoupat z několika metrové hloubky a zaútočit.

Jaké zbarvení popperů používat: Osobně nejčastěji používám výrazné barvy, které jdou vidět i velké vzdálenosti. Podle mě by na podzimním popperu neměla chybět červená. Tahle barva je silně kontrastní a jde velice dobře vidět i za špatné viditelnosti. Zadruhé: Okouni červenou milují! Fakt! Je neuvěřitelné, jak tito ježatci s velkou chutí útočí na červené barvy. A na červenou velmi dobře reagují i štiky.

Je zapotřebí si uvědomit jednu věc – ryba se na poppera dívá zespodu. Proto některé poppery mají reflexní bříška – výrazná žlutá nebo oranžová jde vidět i z hloubky. Na tohle pamatujte! A na podzim skutečně používejte spíše barevnější nástrahy. Na výsledný počet ulovených ryb to může mít zásadní vliv. Opravdu!

Jak tahat popper na podzim: Už jsem to výše trochu naznačil – osobně nejraději používám ty poppery, které vydávají dutý a silný zvuk. A toho docílím tak, že do špičky prutu dám prudší švih. Nástraha díky tomu získá potřebnou energii, kterou promění na ten zmíněný zvuk. Škubnutí špičkou prutu jsou krátká, ale prudká, díky tomu totiž nebude voda cákat, popper bude jenom „pukat“.

Jedna důležitá věc – toho správného vedení docílíte mnohem snadněji a efektivněji s pletenou šňůrou. Pletená šňůra na přívlač totiž nemá průtažnost, díky čemuž je síla okamžitě přenášena do nástrahy, takže ta krásně pracuje. To se nedá říct při chytání s vlascem, neboť právě toto vlákno má průtažnost – takže při škubnutí se ta síla trochu zeslabuje. Jasně, i s vlascem jde na poppery chytat, to určitě ano. Ovšem, šňůra je v tomto případě jednoznačně lepší!

Kde s poppery na podzim chytat: S poppery určitě chytejte tam, kde je hloubka do nějakých maximálně 10 metrů. Samozřejmě, ideálnější jsou menší hloubky. S poppery je dobré protahovat právě ta místa, kde jsou hrany a výmoly, anebo zatopené pařezy a stromy. Právě tady budou odpočívat dravci. A bacha! Při slunečních dnech můžete dravce hledat i v listopadu nebo prosinci na mělčinách! Rozhodně to stojí alespoň za zkoušku…

Nad zmíněnými překážkami potom poppery protahujte. Je ideální chytat tak, že na jedno místo nahodíte vícekrát. Je prostě nutné dravce z té hloubky vyprovokovat k útoku, což může trvat. Na druhou stranu, pokud ani po nějakém čase záběr nepřijde, je lepší vyměnit nástrahu. Nelamte to přes koleno, nechytejte na poppery „na sílu“! Pokud dravci nejsou při chuti a odmítají na tuto nástrahu útočit, pochopitelně ji vyměňte.

Ten princip je v tom, že na podzim každý chytá na hluboko potápivé nástrahy, každý prochytává překážky na dně. Ono ale není na škodu vyzkoušet i jiný směr. A pokud tedy budete mít v kapse třeba jen jednoho poppera, pak s ním můžete i na podzim zažít nefalšované rybářské eldorádo.

Tak hodně štěstí!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -