Třpytky a gumy, o kterých jsme si pověděli v minulém díle, jsou základem ultralehké přívlače, ale jsou tu i další nástrahy, které si zaslouží pozornost. Mezi rybáři nejsou příliš známé a na trhu jsou méně dostupné. Mezi takové nástrahy patří například nymfy a marmyšky, s kterými snadno přelstíte mnoho našich šupinatých přátel. Pojďme se jim společně podívat na zoubek!
V posledních několika letech nastoupily na český rybářský trh nymfy a způsobily obrovský bum mezi milovníky lovu pstruhů. Nemluvíme zde o nymfách, které používají muškaři, ale o přívlačových gumových nástrahách.
Nymfy jsou převážně určeny k lovu pstruhů na jezerech a rybnících. Jedná se o imitaci vývojového stádia vodního hmyzu. Vyrábějí se ve dvou základních variantách – jako mikronymfy o velikosti 25 mm, a poté jako velké nymfy, které bývají velké kolem 5 cm. Spousty barevných variant, které výrobci této nástrahy nabízejí, nám umožňují lépe se trefit pstruhům do chuti. Nymfy mají nejčastěji výrazné barvy, jelikož pstruzi jsou zvědaví a ostré nepřirozené odstíny jim nijak nevadí, ba naopak. Osobně nejraději používám nymfy růžové a oranžové.
Čím těžší, tím delší
Nymfy nejsou samy o sobě těžké, a proto je spojujeme s wolframovou nebo olověnou hlavičkou. Velice často potřebujeme na rybnících házet do velké vzdálenosti, jelikož pstruzi na rybníku stojí i několik desítek metrů od břehu. Z tohoto důvodu je lepší opatřit nymfu wolframovou zátěží, protože těžká wolframová hlavička poletí o několik metrů dále, než stejně velká olověná. Ze zkušenosti mohu říci, že i několik metrů může rozhodnout o úspěchu. Navíc wolframové hlavičky jsou stříkány širokým spektrem barev od stříbrných a černých až po červené a žluté. Tento fakt se může stát také zásadním, protože i nepatrný rozdíl na nástraze může upoutat pozornost dravce. Pestrá nástraha dráždí více než pouhý kov!
Dalším velkým kladem wolframových hlaviček jsou kvalitní muškařské háčky. Tyto háčky zakupuji pro závodní účely bez protihrotu. Jsou ostré a pevné. U prodejců budete jen těžko hledat olověnou hlavičku s kvalitním háčkem, ze kterého nebudou padat ryby při každém větším výpadu.
Kde a kdy na nymfu chytat?
Jak už bylo řečeno, nymfy jsou zaměřeny spíše na pstruhy. Duháci tuto nástrahu doslova milují a mohu říci, že právě s nymfou mám na pstruhových rybnících vždy největší úspěchy. Je to jednoduchá nástraha a ve vedení se nijak neliší od twisterů a smáčků. Pstruh je ryba velice impulzivní a reaguje na prudké a náhlé pohyby. Nebojte se tedy vést nástrahu agresivním způsobem, pomocí trhavého škubání a relativně rychlým točením kličky.
Nymfy ale najdou své uplatnění i při lovu jiných ryb než pouze pstruhů. Mikronymfy se mi více než na pstruhy osvědčily při chytání malých okounů, kdy se malá a relativně nevýrazná nymfa stala mnohem atraktivnější, než twister nebo smáček. Dále se nymfy ve velké míře používají během zimních měsíců při lovu na dírkách, kdy patří mezi top nástrahy.
Zapřáhni a táhni!
Další možností, jak s nymfami lovit, je s použitím bočního přívěsu. Na kmenový vlasec pomocí obyčejného spojovacího uzlu navážeme návazec o délce 30 až 60cm. Na tento návazec umístime tři nebo čtyři větší broky, které dáme na konec k sobě. Na konci návazce doporučuji udělat uzlík, aby při váznutí nedošlo vždy ke ztrátě bročků. Kmenový vlasec pod návazcem nechávám dlouhý 10 až 30 cm. Je zásadní, aby kmenový silon, na který umístíme nymfu, byl kratší než návazec se zátěží. Nymfu napíchneme na samotný muškařský háček bez jakékoliv zátěže.
Tato montáž má své výhody. S pomocí zátěže dostaneme nástrahu snadno ke dnu, kde občas pstruzi přebývají a chod nymfy je mnohem přirozenější. Jenže k zamotání montáže dojde mnohem snadněji, než u klasické sestavy se zátěží přímo na háčku. To je drobná nevýhoda. Rozhodně ale doporučuji tuto techniku vyzkoušet. Někdy se může jednat o jedinou metodu, s kterou lze dosáhnout úspěchu na pstruhovém rybníku. Stejně tak lze pracovat i s twisterem nebo smáčkem.
Nebezpečné krásky z východu
Řeč nebude o ženách, nýbrž o jedné z nejúčinnějších nástrah ultralehké přívlače, která k nám přišla z východní části Evropy. Říká se, že co přišlo z Ruska, nikdy za moc nestálo, ale zde to neplatí! Nyní se budeme bavit o Marušce. Toto je účinná nástraha téměř na všechny druhy ryb. S její pomocí ulovíme okouny, tlouště i štiky, ale lze s ní chytat i bíle ryby (plotice, perlíny, cejny). Občas se dokonce splete i nějaký ten kapr.
Marmyšky se vyrábějí v nejrůznějších provedeních a velikostech. Od nano-marmyšek ve velikosti od 0,5 centimetrů, až po několik centimetrů velké kusy vážící i několik desítek gramů. O těchto obrech ale mluvit nebudeme, jelikož u nás se na tak velké marmyšky nechytá. Tyto velké marmyšky se používají ve své domovině, tedy v Rusku na velkých jezerech a řekách.
Marmyška je tvořena ze dvou částí – háčku a tělíčka ve tvaru kapky, kuličky nebo placky. Tělíčko je nejčastěji provrtáno nebo opatřeno očkem jako klasická jigová hlavička. Nejhojněji používaným materiálem na marmyšky je wolfram nebo olovo. Nejčastěji chytané marmyšky jsou ve stříbrné a měděné barvě. Prodejci nabízejí i lakované marmyšky v nejrůznějších odstínech. U těchto výrobků bývá ale problém s nepřesností nástřiku, kdy barva zalepí očko nebo dírku nástrahy, a tedy ji nelze poté navázat. Může se tedy stát, že k vodě dorazíte s několika naprosto nepoužitelnými nástrahami, pokud si při koupi nedáte dostatečný pozor. Tuto vadu ale lze jednoduše odstranit pomocí tenkého vrtáčku nebo hřebíčku. Mou nejoblíbenější marmyškou je ta se stříbrným tělíčkem a červeným háčkem, jelikož sám červený háček ryby dráždí.
Jak se to vůbec váže?
Velice často se setkávám s rybáři, kteří marmyšku neumějí navázat a diví se, že jim z ní ryby padají nebo vůbec neberou. Klasickou marmyšku s vrtanou dírkou v tělíčku navážeme velice snadno! Marmyškou provlékneme k její zadní části vlasec, a poté na háčku uvážeme klasický uzel s 5 až 7 obtočenou smyčkou jako u běžných háčků na plavanou nebo položenou. Doporučuji uzel před dotažením naslinit, aby se vše řádně dotáhlo a velkým třením nedošlo k přetržení vlasce. Při chytání s marmyškou používám ty nejslabší vlasce o průměru 0,8 i 0,6 mm.
Trochu ,,živého“ k tomu
Samotná marmyška není sama o sobě tak účinná, ale pokud ji vylepšíme nějakou tou umělou napodobeninou červa, žížaly, larvy nebo patentky, tak se z ní stává ďábelský nástroj k lovu všech dravých i nedravých ryb. Samozřejmě lze použít i živé nástrahy, pokud nechceme vyhazovat peníze za ty umělé. Jenže ty nám v použitelném stavu nevydrží v krabičce tak dlouho. A pokud zapomenete v kapse vaší vláčkařské vesty krabičku žížal nebo červů, tak potom vaše drahá polovička nebude zrovna nadšená! I to je jeden z důvodů, proč raději volit nesmrtelnou umělou hmotu. Dalším důvodem je, že umělé napodobeniny lze používat opakovaně. Kombinace marmyšky a patentky patří mezi opravdu nebezpečné nástrahy, s kterou lze nachytat desítky malých okounů a jiných ryb během jedné vycházky.
Je to ještě přívlač?
Mezi závodníky se častěji než s názvem marmyška setkáme s výrazem „marmeláda“, anebo s poněkud ostřejším pojmenováním „mikromrdka“. Zůstaňme ale u neutrálního označení marmyška. Ta bývá některými závodníky zavrhována, a dokonce jsem se setkal s názory, že by tato nástraha měla být zakázána. Marmyška podle některých stojí na hranici přívlače a podle dalších už i za ní. Jak už jsem řekl, s její pomocí lze snadno chytat i bílé ryby a to některým závodníkům silně leze na nervy. Osobně si stojím za tím, že marmyška k přívlači rozhodně patří a nevidím žádný důvod, proč by měla být na závodech zakázána.
Slovo na závěr
Jsme tedy u konce seriálu věnovanému ultralehké přívlači. Hovořili jsme o prutech, navijácích, nástrahách a dalším vybavení, které se nám při lovu malých dravců bude hodit. Přívlač patří mezi mé nejoblíbenější rybářské techniky, díky své preciznosti, přesnosti, vynalézavosti a hlavně proto, že s přívlačovým prutem není žádná vycházka stejná. Nikdy nevíme, co za rybu skočilo po naší nástraze a v napětí jsme až do konce úspěšného souboje. Přívlač je vskutku bohatá na překvapení. Doufám, že jsem některé z vás čtenářů inspiroval a rozhodnete se i vy vyzkoušet tuto krásnou rybolovnou techniku!
Pokud byste měli konkrétní dotazy na téma ultralehká přívlač, piště prosím své otázky do komentářů. Pokusím se na každý váš dotaz odpovědět, jak to jen bude v mých silách. Přívlači zdar!
Autor: Patrik Truhlář