Lov štik na přívlač je skutečně nádhernou záležitostí! A to zejména proto, že při útoku štiky dostane rybář do prutu nádhernou ránu, která kolikrát kopne jako splašený kůň. Tohle je nádherné vzrušení! Štiky jsou vrcholoví predátoři, kteří budí respekt v celé rybí říši. V momentě, kdy se vám povede přelstít nějakou štiku k útoku, začne to pravé rybářské eldorádo! A možná pro tu divokost a agresivitu si rybáři štiky tolik zamilovali. A ono se není čemu divit! Štiky jsou prostě luxusní ryby, které dělají z rybařiny nevšední záležitost…
Jak dostat štiku na háček? Dobrá otázka! Aby se nám to povedlo, je nutné chytat tam, kde se štiky zdržují. Takže kde tyto dravce hledat? Osobně štiky velice často chytám poblíž terénních nerovností, ideálně tam, kde dochází k prudkému propadu hloubky – ideální jsou třeba stará řečiště, anebo hluboké jámy. Velmi dobré je, pokud se na takovém místě ještě nachází potopené pařezy, padlé stromy, anebo třeba velké balvany. Myslete na to, že štika potřebuje ke svému životu úkryt, ze kterého útočí na nebohou kořist!
Myslete na jednu věc: Spousta rybářů dělá to, že prochytává pouze ty překážky, které jsou vidět. Ano, ono to k tomu svádí. Pokud vidíme totiž zatopený keř, je snadné k němu nahodit. Jenže pamatujte na to, že k tomu keři nahodí každý rybář, který jde kolem. Co tedy dělat? Nahazujte i dále od břehu. Rybáři kolikrát nenahazují před sebe, přitom jen 30 metrů od břehu může být potopený pařez, u kterého stojí štika. A bacha! Takové překážky si „zamlouvají“ větší kusy, které nechtějí být otravovány umělými nástrahami u frekventovaných překážek (které jdou vidět).
NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní rotační třpytky Mepps za super cenu!
Jaké nástrahy použít na štiky? Možností je více, a každá má něco do sebe! Ideální jsou třeba rotačky. Fakt! Mně tyhle rotující šidítka perfektně fungují. Pokud je voda jako z olova, a pokud se rybičky drží ve vodním sloupci, anebo u hladiny, pak není co řešit (může se stát i za nízkých teplot). Tady rotačky budou fungovat. Osobně mám nejraději stříbrné a zlaté rotační třpytky. Pokud je ale horší viditelnost, pak vsázím na rotačku ve vzoru pstruha duhového. Ta mi parádně funguje!
Pak ale nastanou chvíle, kdy začne třeba foukat. V tu chvíli tam dávám těžkou gumovou nástrahou, protože je vysoce pravděpodobné, že vítr zatlačí ryby dolů ke dnu. Pokud je vítr opravdu silný, pak častokrát zvedne drobné částice, které zakalí vodu. V takovém případě je pak nutné používat výraznější bary gumových nástrah, aby je štika rychleji uviděla. Prostě, je velmi důležité sledovat aktuální podmínky, a pokusit se na ně reagovat…
Jak takové podzimní chytání štik vypadá? Podívejte se na naše video, které jsme pro vás připravili. Příjemnou podívanou!
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz