DomůRybolovné technikyPřívlačLov okounů na řekách…

Lov okounů na řekách…

- Reklama -

Tito pruhovaní predátoři našich vod jsou na první pohled všudypřítomní. Berou v jakémkoliv ročním období i počasí téměř na cokoliv, co napíchneme na háček. V tomto článku se pokusím vysvětlit cílený a efektivní lov okounů pomocí přívlače na tekoucích vodách.

Na zregulovaných částech vodních toků na okouní hejno narazíme jen výjimečně. Proto je musíme vyhledávat na meandrujících úsecích řek, kde podemleté břehy poskytují krajinaokounům úkryt. Skvělými místy k lovu okounů jsou ta, na kterých leží padlé stromy. Právě v jejich korunách mnohdy narazíme na nádherné pruhované dravce. Dále okouny hledáme například u různých potopených překážek či nerovností na dně řeky.

 

S čím na ně vyrukovat?

Osvědčenou klasikou k lovu okounů je bezesporu rotační třpytka. S velikostí od “000“ až po “1“ jsme schopni přilákat hned několik ryb naráz. Pokud si na vaše vycházky berete polarizační brýle, jistě vás uchvátí přítomnost velkých okounů, kteří zvědavě podnikají výpady k nástraze. Je to skutečný zážitek!

okoun

Problém se špatnými odhozovými vlastnostmi u malých nástrah vyřešíme upnutím bročku libovolné gramáže před nástrahu. Tímto „tuningem“ nikterak nenarušíme chod nástrahy. Připevněné olůvko má však i jiná uplatnění. Pokud hejno okounů stojí u dna, tak pomocí bročku snadněji dostaneme naši nástrahu blíže k němu. Tento „vylepšovák“ používáme zejména v období chladnějších dnů.

Pokud máte možnost vyměnit trojháček na rotační třpytce za menší, udělejte to. Okouni jsou bez ohledu na věk strašní hltavci, kvůli čemu často dokážou do sebe vtáhnout celou kotvu, která se pak špatně vyprošťuje.

 

Zkuste i gumy!

okounDalší nástrahou pro efektivní chytání okounů je gumová nymfa. Tato nástraha je levnější, avšak její účinnost je minimálně srovnatelná s rotačkou.

Nástrahu nemusíme napichovat na jigový či streamerový háček, pro lov okounů v ramenech řeky a při vláčení okolo vázek nám bohatě postačí obyčejný háček. Je to výhodnější i z ekonomického hlediska. Stejně tak, jako u rotační třpytky docílíme požadovaného vedení vodním sloupcem s pomocí gumybročků.

Při chytání s maličkou nymfou nás bude nejspíše svádět potrhávání špičkou. To je neodmyslitelný zvyk pro zefektivnění nástrahy při vláčení s twistery nebo ripery, kdy cílenou rybou je štika, candát nebo sumec. Ovšem při lovu okounů si vystačíme i pouhým „přizvedáváním“.

 

 

 

Co si vzít k vodě?

Pro maximální požitek z boje volíme pruty velmi měkké, s odhozovou zátěží do 20g. V dnešní době na trhu narazíme dokonce i na okouní speciály. Tyto pruty bývají označovány navijakslovíčkem “perch“ (okoun). Jejich vrhací zátěž bývá už od 0,4 g. Díky mému kamarádovi jsem dostal příležitost si jeden takový proutek vyzkoušet. Chytání s takhle měkkým prutem je radost.

S navijákem si nemusíme lámat hlavu. Okoun není rybou, která by nás stáhla do vody, takže nemusíme mít strach z toho, že při souboji s ním strhneme převod navijáku nebo zbrousíme jeho brzdné destičky. K jeho lovu postačí i menší modely navijáků.

Autor: Radek Fencl

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -