Přívlač je fantastickou rybolovnou metodou. Jedná se o velice akční lov, který rozpumpuje adrenalin do žil nejednomu rybářovi. A není se čemu divit. Brutální záběry od agresivních dravců jsou naprosto fantastickým zážitkem. Ovšem, při začátcích s přívlačí se může rybář setkat s neúspěchem. Ryby jednoduše neberou, a na psychické pohodě nepřidá ani utrhnutí některé z umělých nástrah. Ale! Pro začátečníky, kteří se ptají na to, jak začít s přívlačí, máme jednoduchou radu – pokud s přívlačí teprve začínáte, vsaďte na rotační třpytky!
Ano, rotační třpytky jsou fantastické umělé nástrahy, které téměř kdykoliv a kdekoliv slibují úspěch. Účinnost rotačních třpytek je skutečně neobvyklá. A co víc? Na rotační třpytky můžete nachytat celou řadu rybích druhů – především pak boleny, štiky, okouny nebo tlouště. Na rotačních třpytkách je perfektní to, že rybář nepotřebuje přespříliš zručnosti k úspěšnému lovu. Takže se dá říci, že rotační třpytky jsou perfektní při začátcích s přívlačí. Pojďme si teď tuto nádhernou rybařinu blíže představit.
Lov na rotační třpytky: Seznámení s nádhernou rybařinou
Co je to rotační třpytka? Jedná se o geniální nástrahu, která je vlastně jednoduchá. Hlavním principem rotační třpytky je, že se na ní nachází kovový plíšek, který se při rozpohybování třpytky ve vodě začne otáčet kolem své osy. A v tom momentě začne ve vodním prostředí rotační třpytka vydávat silné vibrace, které dráždí dravé ryby k záběru. Navíc, rotující plíšek na třpytce má obvykle lesklé zbarvení. To je důležité! Třpytka tak kromě vibrací se ve vodě i leskne. A i to láká ryby k záběru.
Rotačních třpytek je mnoho druhů. Liší se podle velikosti, které se označují číslem. Nejmenší rotační třpytky na pstruhy, okouny nebo tlouště mají označení 00. Středí třpytky na velké okouny, tlouště nebo menší boleny mají označení 2 až 3. A velké rotační třpytky na štiky a boleny nesou označení 4 a 5.
Ještě ke tvaru onoho rotujícího plíšku na třpytce. Na trhu jsou k dostání nejobvykleji dva druhy třpytek. Rotační třpytku s „kulatým“ plíškem a rotační třpytky s „vrbovým“ plíškem. Třpytky s kulatým plíškem jsou vhodné v těch dnech, kdy jsou ryby extrémně žravé a velice dobře berou. Třpytky s tímto tvarem rotujícího plíšku vydávají silné vibrace a ryby na ně perfektně reagují. Naopak třpytky s „vrbovým“ plíškem vydávají slabší vibrace, proto jsou vhodné v tom období, kdy ryby berou jenom opatrně.
U rotačních třpytek se můžete setkat s mnoha vylepšeními. Některé třpytky mají velice těžké „tělíčko“. Takto vylepšené třpytky jsou vhodné při lovu ryb v hloubkách. Těžkou rotační třpytku totiž dostanete i do opravdu hlubokých pasáží. Velice častým vylepšením u rotačních třpytek ještě bývá „chmýří“ na háčku. Jedná se o perfektní „tuning“, na který štiky nebo okouni perfektně reagují.
Lov s rotační třpytkou: První kroky
Lov s rotační třpytkou patří k těm jednodušším disciplínám přívlače. Mnoho rybářů se mě ptá – jak vést rotační třpytku při lovu? A právě to patří k těm jednodušším úkonům. Stačí, když budete jenom navíjet. Žádné pohyby špičkou, žádné přestávky při navíjení. Ne. Nejlepších výsledků dosáhnete tak, že rotační třpytku budete jenom přitahovat k sobě neustále stejnou rychlostí. Proč? Změna rychlosti by mohla způsobit to, že se přestane otáček rotační plíšek na třpytce. A to nemají ryby vůbec rády. Jak vidíte, tak lov na rotační třpytku není v tomto ohledu nijak složitý, a proto je perfektní „vstupní bránou“ pro nové zájemce o přívlač.
Pokud přesto budete chtít být kreativní, pak si můžete pohrát s rychlostí navíjení rotační třpytky. V některých dnech mají ryby radši, když rybář tahá rotační třpytku rychleji, jindy zase pomaleji. A na toto pamatujte. Během dne rozhodně měňte tempo navíjení. Například boleni zbožňují nahánění rychle vedené rotační třpytky. Naopak okouni jsou lenoši, proto při jejich lovu tahejte rotační třpytku pomaleji.
Velkou otázkou je i to, kde s rotační třpytkou chytat. Rotační třpytku osobně nejčastěji používám při chytání ryb na mělčinách. Zarostlé háje potopených keříků nebo stulíková pole. To jsou přesně ta místa, kde štiky, okouni, tloušti a boleni odpočívají. A jsou to přesně ta místa, kde se vyplatí rotační třpytku protahovat. Pokud o takových úsecích na vašem revíru víte, rotační třpytku rozhodně nenechávejte doma!
Rotační třpytky: TOP barvy, které fungují!
Takže už víme, jak rotační třpytka funguje, a kde s ní máme chytat ryby. Ale nesmíme zapomenout ještě na jednu velice důležitou věc – na barvu rotační třpytky. Barevných kombinací rotačních třpytek je opravdu obrovské množství. Člověk se v tom až ztratí. Proto jsem pro vás připravil seznam zbarvení, na které se můžete zaměřit.
Stříbrné zbarvení: Obrovská klasika, která vás nikdy nezklame. Ten, kdo nemá stříbrnou rotační třpytku ve své krabičce, jakoby ani nebyl. Stříbrné rotačky jsou skutečně parádní! Ve vodě vydávají silné odlesky, takže budí před dravci dojem, že se jedná o drobnou rybičku. Stříbrné rotačky velice rád používám při lovu štik nebo okounů. Právě tyto ryby na takové rotační třpytky velice dobře reagují a spolehlivě na ně berou. Perfektní kombinací je i to, když na stříbrném plíšku jsou červené tečky – to funguje především na okouny. A když budete mít na háčku stříbrné rotačky připevněné červené chmýří, pak jistojistě přelstíte nějakou štiku.
Zlaté zbarvení: Nevím proč, ale zlaté zbarvení je naprosto TOP při lovu bolenů. Tyto nádherně stříbrná torpéda, která ničivě útočí na umělou nástrahu, reagují na zlaté třpytky až podezřele dobře. Takže pokud uvidíte, že blízko vás loví bolen, pak zkuste do oněch míst nahodit zlatou třpytku a tahejte ji svižnějším tempem. Úspěch je v tomto případě opravdu blízko.
„Přírodní“ zbarvení: Co mám na mysli pod tímto pojmem? Jedná se o rotační třpytky, které nesou zbarvení některých druhů ryb. Nejčastěji jde o zbarvení okouna nebo pstruha potočního či duhového. Ano, i na tato zbarvení dravci velice dobře reagují, především pak štiky. Může se vám to zdát jako hloupost, ale na stojatých revírech mi zbarvení pstruha duhového opravdu velmi dobře funguje.
Červené zbarvení: Nepodceňovat červenou barvu! Toto zbarvení pořád v některých milovnících přívlače vzbuzuje pochybnosti. Ale neprávem! Červená barva totiž naprosto skvěle funguje na trofejní okouny. Okouni červenou barvu opravdu milují. A mně osobně červená třpytka nejlépe funguje od září do prosince. To se o takto zbarvenou rotační třpytku okouni „perou“.
Autor: Viktor Krus
Na velké okouny a candáty se mi nejvíce osvědčila pomalu vedená stříbrná rotačka se zvonečkovým tělem a růžovo bílým chmýřím