Když se řekne candát, pak mnoha milovníkům přívlače se vybaví především podzimní měsíce. Tahle ryba prostě je s barevným listím a hustou podzimní mlhou neodmyslitelně spojena. To ale neznamená, že candáty nemůžete chytat v létě. To ani náhodou! Tyhle nádherné dravce můžete chytat i za teplých letních měsíců, jen je důležité najít to správné místo a zvolit tu správnou nástrahu. No jasně! Dneska si to v tomhle článku všechno ukážeme. Tak pojďme na to…
Candát budí pozornost rybářů odjakživa. Tahle ryba, která žije v početných hejnech, je prostě svým způsobem života neuvěřitelně vzrušující. Candáti žijí v hejnech, ve kterých společně odpočívají, ale také vyráží za kořistí. A to je pro rybáře skvělá příležitost během několika málo chvil ulovit i několik candátů za sebou. Ale zase: Můžete chytat na tu nejlepší nástrahu, anebo mít to nejdražší vybavení. Ale pokud nebudete chytat tam, kde candáti jsou, pak je to zbytečné.
VIDEO: Tipy a triky na úspěšné nástrahy na candáty!
Kde chytat candáty v létě?
Abychom našli to pravé candátí místo, tak musíme „splnit“ hned několik faktorů. Jakých? Zaprvé: Je velmi dobré, pokud budeme rybařit tam, kde je tvrdé dno. Ano! Candáti mají velice rádi tvrdý podklad, který se skládá buďto ze samotného kamení, anebo také z písku či tvrdého jílu. Pokud víme o úsecích, kde takový terén je, pak tady rozhodně můžeme s výskytem candáta počítat.
NOVÁ DIMENZE NÁSTRAH: Plovoucí gumové nástrahy (nejen) na candáty, které fungují!
Zadruhé: Je velmi vítanou příležitostí to, pokud na našem lovném místě proudí čerstvá voda s vysokým obsahem kyslíku. Candát je v tomhle ohledu docela náročný, takže v teplejších měsících se na stojatých vodách velmi rád drží poblíž přítoků (klidně malých), anebo typicky pod jezy, kde se víří voda. No, a pak ještě nesmíme zapomenout na to, že na našem candátím místě by se měla vyskytovat potrava v podobě drobných rybiček. Protože právě potrava je tím největším „motivátorem“, aby candát zavítal na naše místo.
Lov candátů ve dne: Candát je sice noční dravec, kdy je v tuto dobu prostě nejaktivnější, ovšem můžeme je chytat i přes den. Jak? Najděte jeho stanoviště! Jak takové místo vypadá? Naprosto dokonalá místa pro lov candátů ve dne jsou nejrůznější zatopená koryta, ostré hrany, velké balvany, zatopené pařezy, padlé stromy nebo bývalé stavby. Ale zase: Myslete na to, že na těchto místech by měl být tvrdý podklad. Pokud tam bude bahno, tak s větší pravděpodobností narazíte na sumce. A pokud víte o takovém místě, kde proudí čerstvá voda, rozhodně to v létě tady vyzkoušejte!
Jak candáty ve dne chytat? Naprosto nejlepším způsobem je na prut „nabít“ gumovou nástrahu na candáty a tou kousek po kousíčku „oťukávat“ zatopený terén. V momentě, kdy natrefíte na stanoviště candátů, máte velkou šanci jednoho z nich vyprovokovat. Ono ostatně, kdo by odmítl kořist, když připlave přímo pod nos?
Nezapomínejte na jednu věc! Candát strašně rád útočí na takové gumy, které padají z vodního sloupce ke dnu. Proto je dobré napomoci tomu, aby naše nástraha ke dnu padala delší dobu. Jak? Použijte třeba lehčí hlavičku. Vedení nástrahy je jednoduché: Prostě nadzvedávejte špičku prutu a snažte se gumu dostat nad dno. A pak přestaňte navíjet. V tu chvíli začne gumová nástraha padat zpátky ke dnu. A právě v tento okamžik candát útočí. Tenhle způsob lovu je za bílého dno naprosto dokonalý!
NOVÁ DIMENZE NÁSTRAH: Plovoucí gumové nástrahy (nejen) na candáty, které fungují!
Lov candátů v noci: Noc je obdobím, kdy candát aktivně vyhledává potravu. Teď se z těchto ryb stávají obávané „psí smečky“, které táhnou revírem a dychtí po kořisti. Takže ve chvíli, kdy dravci hledají potravu, je nejrozumnější být u vody. Ale zase: Musíme být tam, kde se candáti objeví. Jak tedy vypadá to pravé letní loviště candátů?
Hledejte mělčiny! Naprosto dokonalé jsou například „písčité pláže“, kde se ještě před chvílí koupali lidé. Právě zde je rozkopané písčité dno, ve kterém rybí drobotina bude hledat chutnou potravu. Takže candáti dříve nebo později přitáhnou. Velmi dobré jsou i kamenité mělčiny, protože pod kameny se schovávají drobné rybičky, za kterými zase míří candáti. Ale absolutním základem k úspěchu je přítomnost potravy – tedy drobných rybiček.
Jaké nástrahy jsou pro lov na mělčinách nejlepší? Vyzkoušejte třeba plovoucí gumové nástrahy na candáty. Co to je? Jedná se o gumu, která je vyrobena z takových materiálů, díky kterým plave. Takže můžete naprosto pohodlně chytat třeba v metrové hloubce, přitom nebudete váznout. Pokud tuto nástrahu „nabijete“ na lehkou hlavičku, anebo na montáž s přídavným olovem, pak s touhle nástrahou můžete nachytat velkou spoustu nádherných ryb, které budou lovit v mělké vodě. Tohle je fakt dokonalost! Další zajímavou nástrahou jsou ale i mělce potápivé woblery, se kterými můžete rovněž rybařit v malé hloubce.
I když budete rybařit na mělčině, pak rozhodně myslete na „správné“ vedení. Zase: Candáti fakt milují pauzy a propady. Takže pokud budete tahat nástrahu, pak její vedení prokládejte zastavením navíjení. Ať už budete mít na prutu gumovou nástrahu nebo woblera, je to jedno. Nástraha se prostě zastaví a v tu chvíli to candáta „začíná bavit“ – ať už bude padat ke dnu, anebo stoupat k hladině. Tenhle způsob vedení je o cviku, je to o tom na tyhle pauzy myslet.
K zamyšlení: Jak reagují candáti na rybářský tlak?
Pokud zrovna nemluvíme o zahájení dravců, kdy ještě ryby nejsou tolik ostražité, a kdy naše revíry okupují zástupy rybářů, tak je dobré se zamyslet právě nad oním rybářským tlakem. Nad tímto faktorem je opravdu důležité přemýšlet! Proč? Tak například: Na těch vodách, kde je skutečně velký rybářský tlak, se vám může stát, že candáti nebudou na některé vyřvané barvy reagovat. A to i přesto, že tyto barvy patří k opravdu hodně zajímavým variantám při lovu candátů, které většinou fungují.
Čím to? Tohle může být způsobeno právě rybářským tlakem, kdy každý vláčkař ví, že právě reflexní barva je na candáty TOP! Takže candáti rázem ve vodě vidí velké množství podobné kořisti, na kterou proto nemusí reagovat. V takovém případě je prostě nejrozumnější napodobovat přirozenou kořist – tedy nastražit přírodně zbarvenou gumu ve tvaru rybičky a snažit se candáty zaujmout napodobováním zraněné kořisti.
NOVÁ DIMENZE NÁSTRAH: Plovoucí gumové nástrahy (nejen) na candáty, které fungují!
Onen velký rybářský tlak se může promítnout i do velikosti nástrah. Jak? Zase: Většina rybářů používá na candáty gumové nástrahy o délce 10 a více centimetrů. Při vysokém rybářském tlaku ale candáti mohou na takto dlouhé nástrahy špatně reagovat, protože „ví“, že tohle může znamenat zradu. Co z toho vyplývá? Na takových vodách můžou fungovat například gumové nástrahy, které mají třeba jen 5 centimetrů. A kolikrát to takhle fakt bývá! O tom ale více v přiloženém videu od Filipa výše…
Tým Lucky John