Lov candátů na přívlač je velmi oblíbenou rybolovnou disciplínou mnoha rybářů. Těch důvodů je hned několik. Přívlač nabízí naprosto omamné okamžiky, kdy například dravec „bouchne“ do nástrahy. Tomuhle se prostě nic nevyrovná! Další velkou předností této rybařiny je, že rybář je schopen při přívlači prochytat velký prostor během relativně krátké chvíle. No, a pokud rybář vybere správnou nástrahu, kterou dokáže přesvědčivě vést vodním prostředím, pak se přívlač v úspěšnosti vyrovná (a někdy předčí) i chytání na přirozenou kořist na položenou. Zásadní je ale vědět, kdy vlastně candáti nejčastěji útočí na nástrahu…
Stojím na břehu oblíbeného revíru, na kterém tuším, že budou candáti. Vybral jsem takové lovné místo, na kterém je kamenitý podklad, který candáti opravdu milují. Ano! Kdekoliv je dno tvrdé, kamenité, štěrkovité nebo písčité, tak tam všude je zapotřebí s candáty počítat. Ideální pak je, když na takovém dně jsou i nějaké překážky – zatopený pařez, padlý strom, anebo „jen“ terénní hrana na dně.
Candáty lze velice úspěšně chytat na gumové nástrahy! Jen je zapotřebí atraktivně tahat nástrahu
Jelikož je voda poměrně čistá, volím přírodnější zbarvení nástrahy. Teď není zapotřebí nic výrazného! Do takových podmínek je skvělá například gumová nástraha ve zbarvení okouna. Proč? Protože právě okouni tvoří nemalou část jídelničku candátů. Tihle dravci na pruhované příbuzné moc rádi útočí. Navíc! Poblíž potopených kamenů a pařezů se okouni přirozeně vyskytují, candáti jsou na ně zvyklí a útočí na ně. Proto je dobré tady gumové nástrahy ve vzoru okouna používat.
Švih! Nástraha letí do uctivé vzdálenosti. Nechám ji klesnout na dno. A pak se snažím gumovou nástrahu cuknutím dostat výše nad dno. A pak přestanu navíjet! Díky tomu nástraha klesne níže. Tohle vedení nástrahy je na candáty prostě nejlepší! Proč? Protože tihle dravci milují „propady“. Bum! Do prutu přijde tvrdá rána! Že by překážka? Ne! Tohle bude ryba!
Tohle je mazec! Gumová nástraha Lucky John Basara ve vzoru okouna je neuvěřitelnou zbraní na candáty!
Prut je krásně ohnutý! Raději sahám po cívce navijáku a povoluji brzdu. Tíha na druhém konci navazovacího materiálu začíná „kopat“. Tohle bude něco slušnějšího! Bzzz! Brzda navijáku se dokonce rozjede. Netrvá to dlouho a na klidné hladině se začínají objevovat první kruhy od ryby. Utahuji brzdu a snažím se ji přitáhnout blíže. Támhle je! Pod hladinou vidím světlé tělo ryby. Candát! A je krásný!
Ti bystří z vás si všimli, že candáti na nástrahy velice rádi útočí, když padají ke dnu. Jak si to představit? Už jsme to nakousli: Jde o to, abychom nástrahu dostali do určité výšky vodního sloupce, a pak ji nechali klesnout ke dnu. A toto vedení nástrahy neustále opakovat. Zní to naprosto jednoduše, ale právě tento fígl je rozhodující! Právě v momentě, kdy gumová nástraha na candáty začne padat, přichází nejčastěji záběr.
Propad nástrahy na tekoucích vodách
Na tekoucích vodách se rybář může spolehnout na něco, co třeba stojaté revíry nemohou nabídnout. O co jde? Přece o říční proud! Ano, právě proudící voda je v tomhle případě velkým přítelem rybáře, protože právě tahle energie výrazně napomáhá k tomu, že nástraha bude ke dnu padat mnohem delší dobu než na stojaté vodě. Důvod je zřejmý: Proudící voda se opírá do navazovacího materiálu a padající nástrahy, takže gumová nástraha mnohem přirozeněji klesá ke dnu. Bomba!
VIDEO: Jak docílit atraktivního propadu gumové nástrahy na tekoucích vodách?
Při lovu candátů na tekoucích vodách používám při chytání na gumové nástrahy jednoduché pravidlo. O co jde? Jde o poučku, která říká, že na 1 metr hloubky připadá 2,5 gramu hlavičky. Pro vysvětlení: Představte si, že stojíte na oblíbené řece u 2 metrové díry. A právě tady do takového místa bych volil přibližně 5 gramovou jigovou hlavičku. Ale zase bacha! Nechytejte mě úplně za slovo. Proč?
No, je prostě důležité sledovat aktuální podmínky na řece. Některá tato místa nabízí silnější proud, jinde voda porudí výrazně pomaleji. Co z toho plyne? Pokud budeme stát u jámy, kde se voda jen líně plouží, pak fakt postačí 5 gramová hlava na 2 metrovou hloubku. Pokud ale říční proud je rychlý, je zapotřebí přidat gramáž. Při dodržování tohoto pravidla máte jistotu, že nástraha na candáty bude dostatečně dlouho padat ke dnu, takže dravec bude mít dostatek času pro útok.
Když budete dbát na to, aby nástraha déle padala ke dnu, můžete se dočkat takového zubatého úspěchu…
Pak jsou ale ještě úseky, kde je voda opravdu hodně proudná. Typickým příkladem jsou například i jezy, na kterých je zvednutá voda, ale u kterých se candáti velice rádi zdržují. Jak to tedy udělat tady, kde se přískok s umělou nástrahou nedělá vůbec jednoduše? Zaručeným fíglem je například použít těžkou hlavičku. A co s ní? Po dopadu na dno s gumovou nástrahou jen lehounce poskakujeme (bez navíjení s navijákem). Co se stane? V takovou chvíli nám i těžkou hlavičku silnější proud krásně popostrčí, což je pro candáty velmi lákavé.
Propad nástrahy na stojatých vodách
Na stojatých vodách hodně rybářů dělá tu chybu, že používá příliš těžké jigové hlavičky. V čem je to špatně? Pokud použijeme při lovu candátů těžkou gumovou hlavičku, tak budeme gumovou nástrahu hůře zvedat ode dna. A navíc! Gumová nástraha na candáty s těžkou hlavičkou může moc rychle padat, takže candát nezaútočí.
VIDEO: Jak docílit atraktivního propadu gumové nástrahy na stojatých vodách?
Jak to teda udělat, abychom při lovu candátů byli úspěšní? Zásadní je používat lehčí zátěž na gumové nástrahy. Ano, mnohde to nedovolí podmínky, protože třeba zajímavé překážky a stanoviště candátů jsou ve větší vzdálenosti. Ale tam, kde to jde, je dobré používat právě lehčí zátěže, které nám dovolí pracovat s gumovou nástrahou mnohem přirozeněji. A právě díky tomu naprosto věrně napodobíme přirozenou kořist candátů.
Déle padající gumová nástraha na candáty zabodovala!
Jak vybrat správnou zátěž na gumovou nástrahu? Vyzkoušejte pravidlo 4 vteřin. Co to je? Jde o to, že zátěž na gumovou nástrahu volíme tak, aby při onom cuknutí (nadzvednutí nástrahy nad dno) padala nástraha dolů 4 vteřiny. Tohle je dostatečná doba k tomu, aby candát mohl zaútočit na gumovou nástrahu a pořádně ji dobrat. A ještě něco! Někteří rybáři dělají například to, že nástrahu dostávají nad dno s pomocí 2 cuknutí špičkou prutu! Osobně mám ale vyzkoušeno, že je lepší pouze 1 cuknutí, a pak nechat nástrahu padnout zpátky na dno. Tohle je na velké candáty zaručená metoda!
Tým Lucky John