Lov kaprů na krmítko patří k nejrozšířenějším metodám lovu kaprů na našich svazových revírech. A ono se není čemu divit. Tato montáž je velmi jednoduchá, přitom při lovu kaprů bezvadně funguje. V čem je její tajemství úspěchu? Především v tom, že díky této montáži máme naši nástrahu poblíž chutného krmení. Tohle je opravdu parádní montáž!
Jaký je princip této montáže? Do krmítka se vloží přichystané krmení. Nejčastěji jde o šrot na ryby nebo nějakou směs, která je běžně k zakoupení v kterémkoliv obchodě s rybařinou. Pod krmítkem je následně návazec s nástrahou. Po nahození do vody se začne z krmítka krmení uvolňovat a lákat tak ryby. Obrovskou předností této montáže je to, že naše nástraha je hned v blízkosti krmení. Takže hodující kapr si jí okamžitě všimne. A přijde záběr…
Lov kaprů na krmítko: Jak navázat montáž?
Další předností této montáže je její jednoduchost a minimální „náročnost“. K jejímu navázání rybář potřebuje jen hrstku levných a dobře dostupných pomůcek. Co budeme potřebovat? Jen krmítko, gumovou kuličku, obratlík, návazcovou šňůrku a háček. Nic víc. Navíc, samotné navázání montáže je záležitostí na několik málo vteřin. Tohle je paráda!
Potřebné pomůcky: Krmítko, gumová kulička, obratlík, návazcová šňůrka a háček
Krok 1: Na kmenový vlasec nejprve navlečeme krmítko. Gramáž krmítka volíme podle vody, na které chytáme. Pokud budeme chtít naši nástrahu dostat dále od břehu, je zapotřebí použít těžší krmítko. Pro lov u břehu postačí lehčí krmítko. Při nahazování s touto montáží je zapotřebí si uvědomit, že samotné krmení taktéž něco váží, proto nepřetěžujte váš prut! Velká koule krmení na krmítku by mohla způsobit zlomení udice! Proto opatrně!
A ještě něco: Nad krmítko nedávejte žádné zarážky! Proč? Pokud při zdolávání kapra utrhnete, pak se stane to, že kapr bude utrhnuté krmítko za sebou vláčet. A to se nesmí stát! Právě utržená montáž s krmítkem může kapra i usmrtit – montáž se může zachytit za překážku na dně a kapr se z této „pasti“ už nedostane. Když nad krmítko nedáte žádnou zarážku, pak po utržení z celé montáže krásně spadne.
Krok 2: Pod krmítko navlečeme gumovou kuličku. Tu rozhodně nevynecháváme! Proč? Gumová kulička chrání uzlík na obratlíku před nárazy krmítka. Ano, tyto nárazy krmítka do uzlíku je zapotřebí eliminovat, neboť mohou způsobit jeho vážné poškození, což může například při zdolávání ryby skončit až utržením návazce. A to nechceš! Po navlečení gumové kuličky navážeme obratlík s návazcem.
Krok 3: Návazec na kapry pro chytání na krmítko je naprosto jednoduchý. Háček navážeme na návazcovou šňůrku a to všechno pak navážeme na obratlík. Jaké háčky používat? Jejich velikost jednoznačně závisí na nástraze. Pokud hodláme chytat na velké kusy pečiva, pak je vhodnější použít větší háček (velikost 1 – 2), na který se vleze i objemnější nástraha. Při lovu na kukuřici nebo červy pak používáme menší háčky (klidně velikost 4 – 5).
Co se týče návazcové šňůrky. Takhle: Není zapotřebí používat drahé materiály, které používají kapraři při lovu na boilies. Proč? Při lovu na položenou chytáme kapry do 5, když se poštěstí tak do 10 kilogramů. A na takové ryby postačí i levnější šňůrky. Ideální šňůrku pro návazce na krmítko si můžete prohlédnout ZDE. Je levná, přitom kvalitní, a na lov na krmítko je plně dostačující. Takže tak…
TIPY A TRIKY: Jak úspěšně chytat kapry na krmítko?
Možností, jak prezentovat naši nástrahu při lovu kaprů na krmítko, je více. Takže, jak na to? Velmi dobrým krokem je, pokud do krmení přidáváme ty komponenty, které nastražujeme i na háček. V praxi to pak vypadá tak, že kapr například sbírá ze dna zrníčka kukuřice, přičemž některé z nich je nastraženo na háčku. Tohle funguje! Další možností je pak použít nástrahu, která plave, a která bude krásně viditelná nad krmením na dně.
Taktika No. 1: Ano, pokud se rozhodneme na háček nastražit například kukuřici nebo červy, je dobré tyto komponenty přidat i do krmení. Proč? Po vhození do vody se krmení s přidanými surovinami krásně rozprostře po dně, takže vznikne neodolatelný „koberec“. A právě v něm nádherně splyne i nastražená nástraha – například kukuřice na háčku se krásně „ztratí“ mezi volně ležícími kukuřicemi. Tuhle lest žádný kapr neprokoukne!
Taktika No. 2: A pak tady máme další možnost prezentace naší nástrahy. Jakou? Na háček dáme nějakou plovoucí nástrahu, která po vhození do vody bude krásně „vztyčená“ nad krmným místečkem. V praxi to vypadá asi takhle: Na háček dáme například rohlíkové boilies. Po vhození do vody se na lovném místě utvoří krmné místečko a kulička z pečiva bude nad ním plavat. Krmení přiláká kapra na lovné místo, na kterém si okamžitě všimne i plovoucí kuličky. A přijde záběr! Jednoduché, ale naprosto geniální!
Nejčastější otázky: Lov kaprů na položenou s krmítkem
Kde můžu chytat s krmítkem?
Všude. Tato montáž je vhodná jak pro lov ryb na stojatých vodách, tak i na řekách. Ano, položená s krmítkem je více spojovaná s lovem kaprů někde na rybníku. A není divu. Při použití nevhodného krmítka se může stát, že v silnějším proudu se bude po dně „kutálet“. Ale i přesto je tato montáž vhodná i pro chytání ryb na tekoucích vodách.
Kdy můžu chytat s krmítkem?
Na krmítko lze chytat po celou sezónu. Tato montáž je vhodná jak pro první vycházky k vodě v časném jaře, tak i v létě nebo na podzim. V měsících, kdy je čistá voda (jaro, pozdní podzim) je dobré trochu zjemnit jak vlasec, tak návazcovou šňůrku. A také trochu zmenšit háček – ryby jsou totiž potravně pasivnější.
Co můžu na krmítko chytit?
Záleží na tom, jakou nástrahu použijete. Na krmítko se nejčastěji chytají kapři. Ovšem tato montáž je perfektní i pro lov dalších kaprovitých ryb. Při uzpůsobení velikosti háčku a použití správných nástrah můžete na tuto montáž chytat například krásně amury, cejny nebo líny.
Proč chytat ryby na krmítko?
Protože tahle montáž funguje. Navíc je krásně jednoduchá. Už jsme si o tom řekli, ale to, že máme nástrahu v tak těsné blízkosti krmení, je prostě super. A při lovu ryb to výtečně funguje. Když se podaří namíchat to správné krmení, které donutí ryby k žravosti, pak je o zábavu postaráno!
Autor: Viktor Krus
Rohlíkové boili NEPLAVE !!!