Lov kaprů na krmítko patří k nejpopulárnějším rybářským disciplínám v tuzemsku. Těch důvodů, proč tomu tak je, je více. Rybáři chytají na krmítko rádi i proto, že se jedná o velmi jednoduchou, přitom nesmírně účinnou rybolovnou metodu. A navíc! I na krmítko lze chytat krásně velké kapry! Pojďme se podívat na hlavní důvody, proč rybáři chytání na krmítko tolik milují…
Sedím na travnatém břehu rybníka a sleduji před sebou tu nádheru. Na klidné hladině, po které se rozlévá zlatá barva zapadajícího slunce, se tvoří mohutná kola. To kapři sbírají zvedající se potravu k hladině. Mrsk! Teď se jeden „kousek“ krásně vymrštil nad vodou.
Nad hlavou mi voní listí z vysokých stromů, z nichž se ozývají zvuky ptáků. Tuhle melodii nejde nemilovat! Kouknu před sebe na nahozený prut. Číhátko potichounku visí pod prutem. Ani nemukne. Ale najednou! Buch! Praští do prutu. Povolená brzda navijáku se rozjede. Záběr! Na nic nečekám. Zásek! V prutu ucítím divoký tah kapra. Ihned poznám, že nebude velký, ale bojuje jako lev. Nakonec ale přece jen vítězím. Podebírám krásného lysce. Odháčkuju ho a pouštím zpátky.
Na krmítko dávám jednoduchou krmnou směs. Základem je, aby se z ní linula zajímavá vůně, která dokáže přilákat kapry i z větší dálky. Kapři milují živočišné pachy! Co tedy do krmení používám? Nejraději mám klasické moučky. Nejsou drahé, přitom mám jistotu, že se jedná o TOP živočišný produkt! S největší oblibou používám klasickou rybí moučku za pár korun. Do krmení ji nedávám celou – stáčí přisypat málo, aby krmení mělo jen slabý živočišný „ocas“, který dokáže kapry donutit k žravosti. Tohle drobné vylepšení dělá divy!
Na háček napíchnu medovku, kterou ještě obalím v domácím těstě. Háček pak zapíchnu do krmení v krmítku. A to celé nahodím. Pokud kapři s chutí přijímají potravu, což poznám podle většího počtu záběrů, pak místo ještě dokrmuji dalšími koulemi krmení. Ale zase! Netřeba to přehánět! Kapři se z krmení nemají nasytit. Ne! Je důležité, aby na lovném místě byly cítit pachy krmení, které neustále nutí kapry hledat potravu. Až nakonec narazí na naši nástrahu. Tenhle postup mi při chytání na krmítko funguje!
Hlavní rada? Nedělejte z téhle rybařiny zbytečnou vědu. Ano, je zapotřebí dodržovat několik zásadních pravidel, o kterých si ještě povíme, ale na druhou stranu není zapotřebí z tohohle chytání dělat složitou záležitost. Za ta léta jsem pochopil, že čím jednodušší to uděláme, tím lépe to funguje. Ale pozor! Jednodušší neznamená nekvalitní! Používejte kvalitní navazovací materiály a háčky, jinak spláčete nad výdělkem!
Proč je krmítko tak populární?
Popularita lovu ryb na krmítko je zjevná skoro na každém revíru, kam se vydáte. Tuhle metodu využívá obrovská spousta rybářů. A není se vůbec čemu divit. Chytání na krmítko totiž splňuje několik základních kritérií, díky kterým se tato metoda může stát (a taky že se stala) masovou záležitostí. Jaké jsou tedy důvody tak obrovské popularity?
Jednoduchost: Ano. Montáž pro lov ryb na krmítko je až nesmírně jednoduchá, a dokáže ji navázat i úplný začátečník. Stačí vzít krmítko, obratlík, návazec a je hotovo. Ale pozor! I přesto, že je tato montáž až neuvěřitelně jednoduchá, tak je přitom opravdu geniální! V blízkosti krmítka s krmením máme naši nástrahu, takže kapr při hodování háček s nástrahou nemůže minout. A právě proto je tato montáž tak účinná.
Počet záběrů lze ještě více zvýšit. Jak už jsme si řekli, tak hlavním klíčem k úspěchu bývá například krmení. A skutečně: Pokud namícháme kvalitní krmení, můžeme se těšit na fantastickou rybařinu. Hodně lidí se mě také ptá, na co má chytat. Odpověď je jednoduchá: Při lovu na krmítko fantasticky fungují foukačky, puffi, extrudy, kolínka, burizony, kukuřice, hrách, žížala, červi, těsto nebo třeba pečivo. Nástrahy lze i vzájemně kombinovat. Nebojte se experimentovat a zkoušet!
Levné komponenty: Chytání ryb na krmítko patří k nejlevnějším rybařinám. Teď si odmysleme náklady na pruty nebo navijáky, které jsou nárazové. Když se ale zamyslíme, kolik vlastně stojí ty nejnutnější komponenty pro sestavení montáže pro chytání na krmítko, tak to není nic hrozného. Rybář skutečně potřebuje jen krmítko, obratlík, korálek, kus šňůrky a háček. A i když nesáhneme po „totálním hnoji“, stejně není cena za tyto věci tak vysoká.
Jak jsem se zmínil výše: Nepoužíváme nekvalitní vybavení (neznamená nejlevnější). Používáme kvalitní háčky, kvalitní šňůrky nebo kvalitní vlasce. Tohle jsou nejdůležitější věci, a pokud je budeme mít nekvalitní, budeme ztrácet i ryby. A to nikdo nechce! Ale znova: Kvalitní věc nepoznáte jen podle ceny. Osobně například velice rád používám tuhle šňůrku (klikni ZDE). Je levná, ale přitom odolná proti oděru a má vynikající nosnost. Ještě nikdy se mi nestalo, aby se při zdolávání kapra přetrhla. Co se týče háčků, tak nejoblíbenější mám tyto (klikni ZDE). Jsou parádně ostré a pevné, a ani při dlouhodobém používání se neztupí!
Zábava: Třetím důvodem, proč rybáři rádi chytají na krmítko, je bezesporu kopec zábavy s touto montáží. Jak to myslím? Jelikož je tato montáž opravdu účinná, je možné s ní nachytat celou spoustu ryb. A to nejen kaprů! Pokud přizpůsobíme velikost háčku, pak na tuto montáž můžeme chytat i velké cejny, plotice, perlíny, tlouště nebo i úhoře. A tohle je na lovu na krmítko naprosto fantastické!
Není pravda, že na krmítko nemůžeme chytit velkou rybu. Tak tomu rozhodně není. Problémem ale je, že při chytání na krmítko se používají takové nástrahy, které „neselektují“ malé ryby. Takže než velká ryba připlave, obvykle nástrahu slupne menší ryba. Ale znova: I na krmítko můžete chytit velkého kapra nebo amura! Stačí mít jen trochu štěstí…
Co NIKDY nedělat?
Lov na krmítko je perfektní! Tahle metoda parádně funguje, a pokud rybář použije vše tak, jak má, může se těšit na „plodnou“ rybařinu. Při chytání na krmítko se ale musíme chovat i zodpovědně! Co to znamená? Někteří rybáři při lovu na krmítko používají například dva návazce. Ano, pravidla to dovolují. Jenže! Právě tyto dva návazce mohou být (nejen) pro zdolávanou rybu pořádně nebezpečné. Ryba se může o volný návazec poranit (např. zapíchnout do oka). Chytejte na krmítko zodpovědně! Dva návazce šanci na úlovek nezvýší! Při lovu na krmítko používejte VŽDY pouze jeden návazec.
Další chybu, kterou rybáři často dělají, je to, že nad krmítko dávají zarážku. A to je špatně! Pokud se ryba při zdolávání utrhne, pak krmítko nesjede z volného vlasce a ryba celou montáž tahá po dně. A pak už je jen otázkou času, kdy se zachytne o nějakou překážku. Jak tohle pak končí? Často smrtí ryby! A tohle přece žádný rybář nechce! Takže pamatujte: Nad krmítko NIKDY nedáváme žádnou zarážku!
Chytání na krmítko je úžasnou záležitostí. Na tuto montáž můžeme nachytat celou řadu nádherných ryb. A když použijeme kvalitní krmení, nebude jich málo! Ale znova: U vody nemůžeme jen brát! Je třeba se chovat zodpovědně! Proto prosím dodržujte ta dvě pravidla, o kterých jsme si pověděli na konci tohoto článku.
Všem rybářům, kteří chtějí chytat šetrně, přeji mnoho úspěchů u vody!
Autor: Viktor Krus
Dobrý den,
pěkný článek – přesně tak chytám dlouhá léta i já, ale jednu silikonovou zarážku nad krmítkem přeci jen používám. Nemusí být příliš „těsná“, aby napomohla záseku ryby o krmítko, ale při utržení kmenového vlasce stačí celkem malý tah, aby ryba tu zarážku, a tedy i krmítko, stáhla. Vyzkoušejte na suchu a uvidíte 🙂
Se zarážkou nad krmítkem budete mít určitě daleko více ryb na háčku, zvláště pokud budete chytat na větší vzdálenosti a s klasickým vlascem (kvůli jeho průtažnosti) – bez zarážky spoustu záběrů ani neuvidíte. Řešením průtažnosti (a tedy „viditelnosti“ záběrů) může být pletenka, ale ta podle mě může způsobit rybám poranění, větší kapří se často „vyříznou“ a nejhorší je, pokud tu pletenku utrhnete – nejen pro samotné ryby, ale i pro ostatní rybáře – taková vázka se dá zdolat jen stěží…
Petrův zdar!
Baro55